Ekran Kartı ve Donanım Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Bilgisayar donanımı fiyatlarının akıl almaz derecede yüksek olmasının nedenlerinden biri çip sıkıntısı ancak daha fazla fabrikanın açılması 2023'te üretimde sıçramaya yol açabilir. Fiyatlar düşecek mi?

IDC veya International Data Corporation tarafından gelecek yılın ortasında toplanan verilere göre, yarı iletken üretiminde 2023’te piyasayı stabilize etmeye ve hatta beklentilerini aşmaya yetecek kadar büyüme bekleyebiliriz. Bu sadece yeni teknolojilerin hayranları için iyi bir haber değil, aynı zamanda hala sabırla ekran kartı piyasasının saçma fiyatlarındaki düşüşü bekleyen oyuncular için de güzel bir haber oldu.

Analizde de okuyabileceğimiz gibi fabrikalar tam gaz çalışmaya başladı ve bu da endüstrinin yakın zamanda çip talebini karşılamalarını sağlayacak. IDC, yarı iletkenlere olan talebin önümüzdeki yıllarda düşmeyeceğini ancak fabrikaların daha fazlasını üretebileceğini tahmin etti. Bu, Intel’in ve Samsung’unki gibi yeni çip fabrikalarının inşasının sonucu olacak. Bu gelişmeyi göz önünde bulundurarak IDC, 2025 yılına kadar yarı iletken pazarının 600 milyon ABD Doları değerinde olacağını da ön gördü.

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran Kartı Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Ekran kartı piyasasının çalkantısı ve çiplere olan sürekli artan talep, telefon, akıllı ev, otomotiv ve tabii ki bilgisayar bileşenleri endüstrilerindeki gelişmelerin bir sonucu oldu. Bu talebi karşılamanın IDC’nin hesaplamalarına göre 5G yarı iletken gelirini yüzde 128 oranında artıracak. Ayrıca, akıllı telefon çiplerine yönelik toplam talep yüzde 28.5, konsollar için yüzde 34 ve dizüstü bilgisayarlar için yüzde 11.8 artacak.

Hediye olarak elektronik satın almanın giderek daha popüler hale geldiği yılbaşı sezonunun hızla yaklaştığını da belirtelim. Ülkemizde yaygın olmasa da yurt dışında teknolojik cihaz hediyeleri oldukça yaygın. Özellikle Avrupa ve Amerika’da kutlanan Noel dönemindeki indirimlerden kaynaklı olarak satışların fazlasıyla arttığını belirtelim.

Başkalarına bu tür hediyeler veren insan grubuna dahilseniz, fiyatların yıl sonuna kadar düşmesini veya bu yılbaşı dönemi için büyük indirimler beklemeyin. Cihazlar, fahiş satış rakamlarına rağmen stok sıkıntısı yaşıyor, bu nedenle fiyatları düşürme şansı neredeyse yok denecek kadar az.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol