Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

EA’den Oyun Deneyimini Baştan Aşağı Değiştirecek Patent

EA yeni bir patent içeriğiyle beraber karşımıza çıkıyor. Artık sessiz karakterler oyuncularla ses buluyor.

Battlefield, FIFA ve daha fazla oyun serileriyle ön plana çıkan Electronic Arts yeni bir patent ile karşımıza çıkıyor. Yapay zekanın temel olduğu bu patent ile beraber oyunlardaki karakterleri seslendirme özgürlüğünün bizlere de verileceği aktarılıyor. Oyun deneyimini değiştirecek bir yenilik olarak ortaya çıkan bu sistem oyun sektörüne de sıçrayacak türden.

Yapay zekanın hızlı bir şekilde büyüdüğü bu dönemde bir zamanlar olmayan seçenekler karşımıza geliyor ve artık normal bir durum halini alabiliyor. Oyun sektörüne de sıçrayan AI sistemi ile beraber hem mod geliştiricileri yeni ürünlerini oyunculara sunuyor hem de geliştirici ekipler bu teknolojiden yararlanıyor. EA, söz konusu teknolojiyi biraz daha çığır açıcı bir şekilde kullanmak istiyor.

EA Yapay Zekayı Oyunlarına Getiriyor

Geldiğimiz noktada yeni işler oluşturmak için yazılımlar ve ses sanatçılarının yerini alabilecek bir yapay zeka teknolojisi yer alıyor. İçerisinde bulunduğumuz yıl ses sanatçılarının yerini almaya çalışan bu teknoloji sert tepkilerle karşı karşıya kaldı. Birçok oyuncu bunun olmaması gerektiğini savundu. EA ise aldığı yeni patentle beraber bir oyunda konuşmacı olarak bizim sesimiz kullanılabiliyor ve sesimiz yani diyaloglarımız bir sentezleyici modülüyle beraber oyun içerisine aktarılabiliyor.

Tanpa judul 14

Daha basit bir ifadeyle EA görünüşe göre sesinizi oyunlara aktaracak ve bunu bir konuşma kalıbına dökecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Böyle bir sistemin ortaya çıkmasıyla beraber oyuncular karakteriyle bir bütün olacak, yanıt verebilecek ve çeşitli metin seçeneklerine sahip olan bu diyalog ağacı rol yapma oyunu deneyimini bizlere sunmayı hedefleyecek. Kısaca oyuncular oyun içi karakterleri kendileri seslendirebilecek. Bu durumda da Baldur’s Gate 3 ve Dragon Age: Origins gibi deneyimler akla geliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.