Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

EA Sports, La Liga’nın Haklarını Uçuk Bir Paraya Satın Aldı

EA Sports, İspanya futbolunun en üst ligi olan La Liga ile yıllığı 30,5 milyon dolardan lisans anlaşması imzaladı. Ortaklık gereği ligin isim ve marka hakları ABD'li oyun devine ait olacak.

Bu sonbaharda piyasaya süreceği FIFA 23 ile ikonik seri ile yollarını ayıracak olan Electronic Arts (EA), yoluna kendi markası EA Sports FC ile devam edecek. FIFA ile bağlarını koparmadan önce önemli liglerin lisanslarını almaya başlayan Amerikalı şirket, La Liga ile uzun süreli bir anlaşmaya imza attı.

Eurogamer’ın haberine göre EA, bu önemli ortaklık için her yıl 30,505,500 milyon dolar ödeyecek. Anlaşma gereği logolar, grafikler, yazı tipleri ve diğer görsel öğeler de dahil olmak üzere La Liga’nın isim ve marka hakları EA Sports FC’nin olacak. La Liga’nın yanı sıra La Liga 2, La Liga Promises ve eLa Liga (espor) organizasyonları da anlaşma kapsamında bulunuyor.

La Liga’nın İsim ve Marka Hakları EA Sports’un Oldu

EA Sports La Liga

EA Sports ve La Liga arasındaki ortaklık, 2024 yılından itibaren EA Sports FC olarak adlandırılacak yeni FIFA oyunu ile başlayacak. EA’nın FIFA ile ortaklığını sona erdirme nedenlerinden biri, yönetim organının Amerikalı geliştiriciye getirdiği kısıtlamalardı. Daha önce FIFA’nın ticari anlaşmaları nedeniyle yeni ortaklıklar kurması yasaklanan EA Sports, kendi adını taşıyan yeni futbol serisi ile bir nevi bağımsızlığını ilan edecek.

Ortaklığa dair açıklamalarda bulunan La Liga Başkanı Javier Tebas, “EA Sports, etkileşimli futbol deneyiminin en ileri noktasını temsil ederken, La Liga ise gerçek futbol mücadelesinin en ön safhalarında yer alıyor. EA Sports ile yıllardır stratejik ortağız ve bu genişletilmiş anlaşma, futbolun sanal ve gerçek dünya arasında bir füzyon sağlama taahhüdü niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

EA, kısa süre önce İtalyan futbol devi Juventus’un marka haklarını FIFA 23’te kullanmak üzere satın almıştı. Ortaklığın gelecek yıl çıkacak olan EA Sports FC ile devam edip etmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

FIFA 23, 30 Eylül’de Çıkacak

YouTube video

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.