Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

EA Sports FC 24 Tanıtım Etkinliğinden Notlar: Yeni Oyun Neler Sunuyor?

Turkmmo olarak EA Sports FC 24'ün basına kapalı olarak gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine katıldık. Gösterişli organizasyondan izlenimlerinizi ve edindiğimiz notları siz değerli okurlarımız için derledik.

FIFA ile 1990’ların ortalarından bu yana devam eden köklü ortaklığını sonlandırma kararı alan Electronic Arts, “artık kapaktaki dört harften ibaret” dediği bu adı 2023 itibarıyla arkasında bıraktı. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen FIFA 23, ikonik serideki son oyun oldu. Amerikalı yayıncının futbol oyunu, yoluna EA Sports FC markasıyla devam edecek.

Serinin ilk oyunu olan FC 24, geçtiğimiz günlerde resmi olarak duyuruldu. Herkese açık olarak gerçekleştirilen gösterişli tanıtım sırasında Figo ve Ronaldinho gibi efsane futbolcuların yanı sıra standart sürümün kapak yıldızı olan Erling Haaland da sahneye çıktı. Sarı örgülü saçları ve baştan aşağı zümrüt yeşili kıyafetiyle dikkatleri üzerine çeken Norveçli golcü, hem tarzı hem de futbol dünyasındaki etkisiyle FC 24’ün vaat ettiği deneyimle muazzam bir uyum gösteriyor.

EA Sports, bu etkinlikte oyuna dair çok fazla bilgi vermedi. Asıl ayrıntılar, bir gün sonra basına kapalı olarak gerçekleşen organizasyonda paylaşıldı. Turkmmo olarak EA’in davetiyle etkinliğe online olarak katılma şansı yakaladık ve heyecanla beklenen futbol oyununa dair önemli ayrıntılar öğrendik. Öncelikle EA Sports FC, futbola ilgisi giderek düştüğü gözlemlenen genç kuşağı yakalamak istiyor.

FC 24 tanıtım

Tanıtım etkinliğinin ardından Eurogamer ile konuşan EA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Nicholas Wlodyka da bu konuya vurgu yapıyor ve ekliyor: “Farklı hayran türleri arasında oldukça fazla araştırma yapıyoruz ve kuşaklar arası farklılıklar var, buna hiç şüphe yok. Genç nesil hayranlar – biz onlara Z Kuşağı diyoruz – muhtemelen biraz daha az tutkulu olsalar da, oyunculara kulüplerden çok daha fazla ilgi duyuyorlar”

Aslında bu sözler, FC 24’ün biraz alışılmadık tanıtım fragmanını, futbolcuların katılımıyla gerçekleşen duyuru etkinliğini ve tüm zamanların en iyi futbolcularından bazılarının yer aldığı Ultimate Edition kapak resmini açıklıyor. Bu aynı zamanda EA Sports’un spor değiştikçe daha küresel bir kitleyi hedefleme girişiminin de bir parçası. Teknik açıdan bakıldığında FC 24 ile en büyük sıçrama, oyuncu hareketlerini yakalamaktan ve hareket yakalama kıyafetleri içindeki insanlardan oyun içi animasyonlar oluşturmaktan, gerçek oyuncuların maç günü hareketlerini yakalamaya yönelik yapay zeka odaklı bir sürece geçişle oldu.

EA Sports FC 24 video

Oyun, 19.000’den fazla özgün oyuncunun her maçta nasıl hareket ettiğini, oynadığını ve göründüğünü yeniden tasarlayan HyperMotionV teknolojisinden yararlanıyor. Futbolu oynandığı gibi yakalayan ve maç hareketlerini oyuna getiren sistem, EA’in kendi oyun motoru Frostbite ve Opta tarafından optimize edilen PlayStyles (OyunTarzları) ile birlikte üçlü teknolojinin kalbinde yer alıyor. EA Sports FC 24, oyuncuların sahadaki davranışlarını, koşu tarzlarını, vuruş stillerini, özgün yeteneklerini ve daha fazlasını oyuna getiriyor.

Böylece oyuncular genel reytinglerinin ötesinde çok daha kişisel ve eşsiz bir görünüm çiziyor. Bununla da kalmayan EA, gerçek dünyadan belirli anları da oyunun içine kopyalıyor. Etkinlikte Erling Haaland’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki maçlardan bazı sekansları FC 24’e yerleştirilmiş ki bunu görmek gerçekten etkileyiciydi. Ayrıca oyuncu fizikleri üzerinde bazı önemli çalışmalar yapılmış. Sunumda örnek olarak Adama Traore gösterildi. Oyuncunun fiziği, öncesi ve sonrası olarak ekrana yansıtıldı. Kesinlikle gözle görülür bir iyileştirmenin olduğunu söylemek mümkün.

Saha içine geçersek, karşılaşmalar artık televizyonda canlı yayınlanan maçları andıracak. Şöyle ki, gerçek maç yayınlarında gördüğünüz birçok istatistiğin arkasındaki analiz şirketi olan Opta tarafından desteklenen bilgiler göreceğiz. Bunlar, sahanın üstüne yansıtılacak. Topa sahip olma, yorgunluk, koşu mesafeleri, şut konumları gibi yaralı istatistikler göreceğiz. Böylece takım ve oyuncuların güncel performansını kontrol etmek için oyun duraklatmak zorunda kalmayacaksınız. Nitekim EA’in asıl amacı da bunu sağlamak.

FC 24 ne zaman çıkacak

Her zaman olduğu gibi teknik direktör ve oyuncu olmak üzere iki kariyer modu bulunuyor. Oyuncu kariyerine yapılan en büyük eklemelerden birinin menajer etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Artık menajerinizle hedef kulüpler belirleyebilirsiniz ve kendisi size yeni bir sözleşme veya başka bir kulübe transfer için belirli sayıda veya türde gol atmak gibi bir dizi hedef verebilir. Teknik direktör kariyer modunda ise artık karşılaştığınız her rakip hakkında size nasıl oynadıklarını anlatan ve rakibin güçlü ve zayıf yönlerini etkileyebilecek belirli taktikleri denemek için antrenmanlar yapmanıza ve belirli oyuncularla pratikler yapmanıza izin veren maç öncesi raporları alacaksınız.

Bununla bağlantılı olarak FC 24’te PlayStyles (OyunTarzları) adında yeni bir özellik olacak. PlayStyles ve PlayStyles+ niteliklerin ötesine geçerek futbolculara imza yetenekler verip sahada nasıl oynadıklarına ve sizin nasıl oynamak istediğinize bağlı olarak kadronuzu kurabilmenizi sağlıyor. Genel reytinglerin ötesine geçen, oyuncular hakkındaki bilginize ve onların sahada gerçekte nasıl oynadıklarına dayalı olarak kadronuzu oluşturmanıza olanak tanıyan yepyeni bir dinamik getiren PlayStyles, oyunculara sahada çok az kişinin sahip olduğu yetenekler vererek bunu bir sonraki seviyeye taşıyor.

EA Sports FC ne zaman

Toplamda 34 tane PlayStyles var ve her birinin ayrıca dünyanın en iyi oyuncuları için bir “artı” versiyonu var. Bunlar oyuncuların benzersiz hareketler, animasyonlar ve çalımlar kullanmasına imkan tanıyor. Etkinlikte gösterilen Speed Dribbler (Hızlı Top Sürme) özelliği, bu OyunTarzına sahip oyuncuların, topla koşan diğer oyuncuları önemli ölçüde geride bıraktığını ortaya koydu.

Benzer şekilde Block veya Block+, bir oyuncunun şutları daha etkili bir şekilde otomatik olarak bloke etme becerisine etkili bir şekilde bir destek sağlıyor. Gösterilen diğer OyunTarzları arasında Power Header, Power Shot ve Finesse Shot da vardı. Kişisel olarak, teknik geliştirmeleri bir kenara koyarsam FC 24’teki en büyük yeniliğin PlayStyles olduğunu düşünüyorum.

FIFA serinin yerini alan EA Sports FC 24, 29 Eylül’de Steam ve Epic Games Store aracılığıyla PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Switch için çıkış yapacak. Oyunun PC sürümü 1.200 TL, konsol versiyonları 1.400 TL fiyata sahip.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.