Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

EA, Bazı Ülkelerde Fiziksel Oyun Satışını Tamamen Durduruyor

Electronic Arts, oyun satışlarının büyük oranda dijital olması nedeniyle Avrupa'nın bazı bölgelerinde fiziksel oyun satışlarını tamamen durdurmaya karar verdi.

FIFA, Battlefield ve daha birçok Electronic Arts oyunu, artık Almanya, Avusturya, İsviçre ve İskandinavya’da fiziksel olarak satılmayacak. Oyun endüstrisinin önde gelen analistlerinden MauroNL, Almanya merkezli Electronic Arts GmbH’nin oyunlarının fiziksel kopyalarını artık bu ülkelerde satmayacağını belirten bir rapor paylaştı. Söz konusu bölgelerde EA oyunlarına erişmek isteyenlerin tek seçeneği dijital sürümler olacak.

EA Almanya tarafından yayınlanan son mali raporda, dijital indirmelerin fiziksel satışları geçmeye devam ettiği ve bunun satış gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yarattığı ifade edildi. MauroNL, dijital indirmelerden elde edilen gelirlerin EA aracılığıyla değil, ona bağlı bir kuruluş aracılığıyla işlendiğini belirtiyor.

EA Oyunları Fiziksel Satıştan Kaldırılıyor

EA fiziksel oyun satışları

Ezcümle, Amerikalı yayıncı bundan sonra Avrupa’nın bazı ülkelerinde oyunlarının kutulu versiyonlarını satışa sunmayacak. Bu yaklaşımın başka ülkelere de sirayet edip etmeyeceğini zamanla göreceğiz. Oyunları dijital olarak satın almak, özellikle bir önceki konsol nesli olan PlayStation 4 ve Xbox One’ın ardından sıradanlaştı.

Street Fighter ve Resident Evil’ın yayıncısı Capcom, 2022’nin ikinci çeyreğinde oyun satışlarının yüzde 91,5’inin dijital olduğunu açıkladı. Dijital oyunlara eğilimin hızlanmasında COVID-19 salgınının da büyük bir etkisi oldu. Karantinalar nedeniyle eve kapanan çoğu insan, kendilerini dijital platformlara vermişlerdi. Dijital oyun pazarının en büyük aktörü olan Steam, o dönemler 20 milyon eşzamanlı kullanıcıya ulaşarak rekor kırmıştı.

EA’in bazı ülkelerde fiziksel oyun satışlarını durdurması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.