Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

DuckDuckGo: Gizlilik Odaklı Arama Motoru Güvenli mi?

Arama motorunun artık günde ortalama 100 milyon kez kullanılmasıyla DuckDuckGo'nun popülaritesi fazlasıyla arttı. En azından verilerinizin gizliliği konusunda endişeleriniz varsa, bu tarayıcı tam size göre. Peki güvenli mi? Gerçekten gizlilik sağlıyor mu?

DuckDuckGo (DDG) arama motoru giderek daha popüler hale geliyor. BleepingComputer‘a göre, sorgu sayısı 2020 yılına göre yüzde 46.4 arttı. Arama motoru şu anda günde ortalama 100 milyon arama sayısına ulaştı. DDG yeni bir proje değil, hatta oldukça eski. Peki, artan popülaritesi nereden geliyor?

Muhtemelen internet kullanıcılarının gizlilik ve verilerin önemi konusunda artan farkındalığıyla bağlantılı. Bu farkındalık, bilgi sızıntıları veya bazı uygulamalarda özel verileri yönetme kurallarındaki değişiklikler gibi çeşitli skandallar sayesinde arttı. Peki DuckDuckGo gerçekten güvenli mi?

DuckDuckGo Arama Motoru Nedir?

DuckDuckGo

DuckDuckGo, veri toplamadığı ve Google ve diğer arama motorlarının yaptığı gibi aramaların profilini çıkarmadığı için yüksek düzeyde anonimlik sağlayan bir arama motoru. DDG, Chrome ve Microsoft Edge gibi birçok tarayıcı için bir uzantı olarak ve ayrıca akıllı telefonlar için bir uygulama olarak mevcut. DDG, birisinin verilerimizi saklamayı umursadığı duygusuyla internette gezinmemizi sağlar. Bazı kişiler DDG’yi kullanırken, Google’ın bir kişiselleştirme hatası nedeniyle gizlediği bir şeyi daha kolay arayabileceklerini de yorumladı.

Bununla birlikte yıllarca süren gelişimine rağmen, DDG, devlerin arama motorlarıyla doğrudan bir savaşta kazanamaz. Birçoğu, daha karmaşık ifadelerin ele alınmasıyla ilgili sorunları bildiriyor veya daha az kapsamlı bir dizin tabanına işaret ediyor. Popülerlik açısından DDG, Bing’in ve hatta şimdi unutulmuş Yahoo’nun çok gerisinde. Arama motoru pazarının yüzde 87’sinden fazlası hala Google’ın elinde.

DuckDuckGo Güvenli mi?

DuckDuckGo

Cevap çok basit, evet güvenli. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Google’ın gerisinde olan DDG popülaritesini arttırmaya yeni yeni başladı. İnternette güvenle dolaşmanızı sağlayan bu arama motorunun tek eksiği arama veritabanının zayıf olması ancak bunun da düzelmeye başladığına dair geri bildirimler arttı.

Gizlilik politikası kişisel verilerinizi asla toplamamak ve paylaşmamak olan DuckDuckGo’nun web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.