Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Doom 30 Yaşına Bastı: Sigil 2 Yayımlandı

Doom 30 yaşına girdi. Serinin ortak yaratıcıları John Carmack ve John Romero uzun bir yayın ile bu özel günü kutladı.

Doom 30 yaşına bastı ve serinin ortak yaratıcıları bu önemli günü uzun bir sohbet ile kutladı. Serinin ortak yaratıcısı olan John Romero, oyunun resmi olmayan altıncı bölümü olan Sigil 2‘yi ücretsiz olarak yayımladı. PS1, GBA, X360, iOS, PS4, XOne, Android ve Switch gibi pek çok platform için yayımlanan oyun, ilk olarak PC için MS-DOS işletim sistemine tam 30 yıl önce yayımlandı.

Efsane oyununun yaratıcısı ve FPS türüne yön veren id Software‘in dört kurucusundan ikisi (diğer ikisi Tom Hall ve Adrian Carmack) John Carmack ve John Romero, bu önemli günü kutlamak için bir araya geldi. Sektörün efsaneleri, 1 saat 20 dakikalık bir yayın ile uzun bir sohbet gerçekleştirdi. John Carmack oyunun programcısı ve John Romero ise oyunun tasarımcısıydı.

İki Efsane Doom Hakkında Sohbet Etti

İki Efsane Doom Hakkında Sohbet Etti

Her iki geliştiricinin de şikayet edecek çok şeyi olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Örneğin Carmack, efsanevi oyunun motorunu daha muhteşem görsel efektlerle zenginleştirmediği için pişmanlık duyuyormuş. Bunu yaparken, oyunun ilk bölümünün (Knee-Deep in the Dead) askeri bilim kurgu estetiğinin, sonraki bölümlerin (The Shores of Hell ve Inferno) soyut, cehennem gibi manzaralarından daha iyi eskidiğini belirtti.

Romero ise aksine, Wolfenstein 3D’dekinden daha karmaşık haritalar oluşturma yeteneğinin yanı sıra ekrandaki düşman sayısını sınırlayan ve tam üç boyutlu hızlandırma ile karmaşık olmayan göreceli basitliği nedeniyle övdü. Bu gibi sohbetler ilginizi çektiyse, yayının tamamını Twitch üzerinden izleyebileceğinizi hatırlatıyoruz.

Sigil 2 Ücretsiz Olarak Yayımlandı

Oyunlardan bahsetmişken, John Romero’nun 30. yıl dönümü vesilesiyle Doom’un resmi olmayan altıncı bölümü olan Sigil 2‘yi yayımladığını da belirtelim. Bu bölüm, geliştiricinin web sitesi üzerinden tamamen ücretsiz olarak yayımlandı.

Sigil 2’yi başlatmak için Doom’un orijinal bir kopyasına (.wad formatında) ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Romero ayrıca GZDoom 4.11.3 sürümünün kaynak portunun indirilmesini de önerdi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.