Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Discord Üzerinden Para Kazanma Dönemi Başlıyor

Dünyanın en popüler sohbet platformları arasında yer alan Discord, içerik oluşturucularının sunucuları üzerinden para kazanabilmelerini sağlayacak bir abonelik modeli başlattı.

Discord, başlangıçta çoğunlukla oyuncuların kullandığı bir sohbet platformu iken, bugün farklı konulara da hitap bir ekosisteme dönüştü. Aynı ilgi alanlarına sahip insanları ortak bir çatı altında toplayan ve birbirleriyle iletişim kurabilmelerini sağlayan uygulama, içerik oluşturucularının sunucularından para kazanmalarına imkan tanıyan bir abonelik modelini hayata geçiriyor.

Discord sunucu aboneliği, YouTube’daki Katıl butonu ile benzer bir mantığa sahip. Bir sunucuya üye olan kullanıcılar, içerik üreticisi tarafından sağlanan çeşitli avantaj ve premium ayrıcalıklara erişebilecek. Discord ürün lideri Derek Lang, “Bugünden itibaren, Discord’daki içerik oluşturucuların doğrudan sunucularında para kazanmalarına olanak tanıyarak Sunucu Aboneliklerinin kullanılabilirliğini genişletiyoruz” dedi.

Discord Sunucu Aboneliği ile Para Kazanılabilecek

discord sunucu aboneliği

Discord‘un yeni özelliği, şimdilik yalnızca ABD’deki topluluk sunucuları için geçerli olacak. Sunucu aboneliğini etkinleştirmek isteyen kanalların şu kriterleri karşılamaları gerekiyor: 18 yaşında veya daha büyük olmak, e-posta ve telefon doğrulaması yapmış olmak ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek. Ayrıca Discord’un hüküm ve koşullarının da kabul edilmesi gerekiyor.

Discord’da para kazanmak için minimum sunucu büyüklüğü ve aktif kullanıcı sayısı gibi sınırlamalar yok. İçerik oluşturucular, bir veya daha fazla abonelik katmanı oluşturabilecek ve kendi fiyatlarını belirleyebilecekler. Platform, Twitch’in yüzde 50-50 gelir payının aksine, aboneliklerden yalnızca yüzde 10 komisyon olacak, ancak parayı almak biraz zaman alacak.

Discord, kullanıcılara takvim ayının bitiminden 30 gün sonra ödeme yapacak. Yani sunucu sahipleri, ocak ayında aboneliklerden kazandıkları ücreti 1 Mart’a kadar göremeyecekler. Ayrıca ilk ödemelerini almak için en az 100 dolar biriktirmeli ve sonraki her aylık ödeme için en az 25 dolar kazanmalılar. Tabii, özellik yalnızca ABD’de kullanıma sunulduğu için bu eşiklerin Türk lirası üzerinden karşılığını henüz bilmiyoruz. Daha fazla ayrıntıya Discord’un kurduğu Creator Center sunucusundan ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.