Disc Room İnceleme

Sürprizlerle dolu, zekice hazırlanmış, bağımlılık yapan, oynarken düşündüren harika bir bağımsız yapım. Bulmaca oyunları seven herkesin oynaması gerek.

Disc Room, bazen banka notlarında bulduğun o komik ruh resimlerini araştırmamı sağladı. Bir süre sonra sanırım artık diskleri görmüyordum. Sadece yörüngeleri görüyorudm. Bazılarının saldırdığı, bazılarının izlediği yollar, bazılarının ilerlediği ve sonra yavaşladığı ve sonra tekrar yükseldiği yollar. Gözlerimi kapatıyorum ve karanlıkta bu ışıltılı disk izleri var.

Bu oyun derli toplu ve gizemli: Oyunu gerçekten seviyorum. Bir yandan, yapacağını söylediği şeyi yapıyor. Odalar var ve odalar disklerle dolu. Diskler genellikle hareket eder ve onlarla temas ederseniz hemen ölürsünüz. Bu yukarıdan aşağıya bir olay: sol, sağ, yukarı ve aşağı. Disklerden kaçının!

Fakat en sonunda hep ölürsünüz. Disc Room’un istediği de tam olarak bu. Belirli kriterleri karşıladıktan sonra ölerek yeni odalara açılan yeni kapıların kilidini açarsınız. Beş saniye, on saniye, yirmi saniye hayatta kalın. Mevcut her tür diske yenik düşün. Bazı kriterlerin anlaşılması gerçekten çok basit. Bazen anlaşılması kolay ama başarması çok zor. Belirli sayıda odada yirmi saniye hayatta kalın! Daha fazla kapının kilidini açın ve odalar arasındaki bağlantıları büyütün. Bazen kriterleri anlamak ise çok zor! Tam bir gizemler. Bu oyun kesinlikle bir bulmaca kutusu.

Disc Room Gerçekten Zekice Tasarlanmış Bir Oyun

Aslında bu oyunun en sevdiğim yönü. Farklı disk türleri gerçekten eğlenceli. Takip edenler, kocaman olanlar, patlayanlar, toplanıp dağılan küçükler, duraklatanlar ve hızlandırıcılar… Hepsi yalnızca ilk birkaç odadan! Oyunun sunduğu her diski görmek sizi içerisine çeken bir cazibesi var. Bir alemden diğerine geçerken farklı odaların sunduğu şaşırtmacalar sizi eğlendiriyor. Örneğin biri odanın belirli bir bölümünde geçirdiğiniz zamanı toplamınıza sayacaktır. Bir başkası aralıklı olarak ışıkları kapatabilir. Sizi hareket ettirmek için yerin altında yaşayan büyük bir solucan olabilir.

Ama oyunun asıl eğlencesi bu bulmacalar. Bir kapıyı açmak için dört tanesini neyle beslemeliyim? Yem mi? Ne beslemeliyim? Kumsal odalarda görünen tuhaf tıbbi terminoloji nedir? Neden?

Bir süre sonra her türlü metaforu düşünürken disklerden kaçınıyordum. Belki bunlar bir vücuttaki hücrelerdir. Belki bunlar, bağışıklık sisteminin toksik çöp arabaları olan lenfositler ve makrofajlardır. Sonra altından yapılmış, yerde güneş sisteminin bir modeli varmış gibi görünen bir odaya rastladım. Bunlar, zekice bir arcade oyunu alan ve biraz alaycı yazarlık katan gizemlerdir. Sadece bir oyundan fazlasını yaşatıyorlar size.

Disc Room Harika Bir Oyun Tasarımı Yaratmış

Çok zor olduğu kadar, çok zekice bir arcade oyunu. Arkadaşlarınıza ve geliştiricilere ait istatistikleri her odada size gösteriyor. Böylece her zaman hedeflediğiniz bir puan oluyor. İstediğiniz zaman yalnızca birini donatabileceğiniz, genişleyen bir yetenek yelpazesi sunuyor oyun. Kendinizi klonlayın, zamanı yavaşlatın ya da diskleri içinize çekin…

Boss’lar, bir seviyenin oynama şeklini değiştiren küçük koleksiyonlar gibi eğlenceli. Oyun, kuralları tersine çevirmekten çok mutlu. Aslında, saniyelerin ne anlama geldiğini değiştirmek, özel yeteneklerinizin diğer unsurları nasıl etkilediğini dengelemek. Oyuna böyle etki edebilmek gerçekten tatmin edici. Küçük altın lekeleri toplamam gereken bir odada, klon yeteneği saate zaman kattı, yavaşlama ise zaman tekrar düzgün çalışana kadar altınları toplamama izin vermedi. Bu şimdiye kadar oynadığım en iyi bağımsız yapım oyunlardan bir tanesi.

Yine de zekadan daha fazlası gerek, yetenek. Disc Room’un inanılmaz derecede basit bir fikri var. Ancak zeka ve heyecan ve gerçek bir entrika duygusu katıyor. Bilgisayarda oynadım ama Switch’te tekrar oynamak için sabırsızlanıyorum. Tüm bu odalar büyülü küçük bir cihazda. Güzel!

Disk Odası, cesur maceracılar için saatlerce yüksek stresli eğlence ve çözülmesi gereken bir çok bulmaca sunuyor.

Disc Room Artıları:

  • Başarılar, zor mod ve skor tabloları.
  • Mükemmel özelleştirme ve erişilebilirlik seçenekleri.
  • Basit bir fikirin harika uygulanması.
  • Zekice tasarlanmış bölümler ve oyun dizaynı.

Disc Room Eksileri:

  • Açıkça anlaşılamayan bazı bölüm görevleri.
  • Bazı odalarda küçük hatalar ile karşılaştım, umarım kısa sürede çözülür.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor fakat ihtiyacınız da yok açıkçası. Oyunu Steam’den bu bağlantıyı kullanarak 28TL fiyat etiketi ile satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol