Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dikkat! Bu Yöntemle Instagram Hesabınızı Kaptırabilirsiniz

Instagram'dan gelmiş gibi gözüken ve hesabınızı ele geçirmek için oluşturulan maillere dikkat edin.

Sosyal medya saldırganları bu yeni taktikle Instagram yedekleme kodlarınızı çalmayı ve hesaplarınızı ele geçirmeyi hedefliyor. Bu yeni taktikle sosyal medya hesaplarınızın ele geçirilme tehdidi artıyor. Yılbaşı yaklaşırken ve insanlar yorgun ve meşgul hayatlarında sosyal medyadaki güvenlik konusundaki gardlarını düşürdükçe yeni bir hesap ele geçirme hareketi başladı. Saldırganlar hesapları ele geçirmek için Instagram yedekleme kodlarını çalmayı amaçlıyor.

Trustwave tarafından tespit edilen saldırganlar, artık kurbanları yalnızca kimlik bilgileri için değil aynı zamanda yedekleme kodları için de hedef alıyor gibi görünüyor. Yalnızca bir kez kullanılabilen yedekleme kodları, 2FA kodunu kullanamamaları durumunda kullanıcıların (veya saldırganların) hesaplarına erişmesini sağlamak için tasarlanmış. Hesabınız bir kere saldırganlar tarafından ele geçirildiğinde geri almanız çok zor olabilir.

Instagram’dan Gelen Telif Hakkı E-postasına Dikkat!

Dikkat! Bu Yöntemle Instagram Hesabınızı Kaptırabilirsiniz

Gelen ‘telif hakkı’ e-postasına dikkat edin. Söz konusu e-posta Meta, Instagram ve Facebook’un ana şirketinden geliyor gibi görünüyor ve kullanıcıları hesaplarının bazı telif haklarını ihlal ettiğine dair (yanlış) bir uyarı veriyor. E-posta, hesabın kalıcı olarak silinmemesi için 12 saat içinde doldurulması gereken bir itiraz formuna bağlantı veriyor. Her ne kadar marka isimleri oldukça doğru olsa da, gerçek bir e-postadan beklemeyeceğiniz derecede dilbilgisi hatalarıyla dolu.

Trustwave ayrıca gönderilen e-posta ile etkileşime geçmeden önce şüpheli e-postanın alan adını kontrol etmenin ne kadar önemli olduğundan bahsediyor; “contact-helpchannelcopyright[.]com” alan adı Meta‘ya ait değil ve bu alan adından gönderilen e-postalar muhtemelen sosyal medya hesaplarınıza erişmek isteyen saldırganlar tarafından gönderiliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.