Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Dell’e 175 Milyon Liralık ‘Sahte İndirim’ Cezası

Dünyanın en büyük bilgisayar ve monitör üreticilerinden Dell, Avustralya'daki web sitesinde yanlış ve yanıltıcı fiyatlar beyan ettiği için 6,5 milyon dolar (175 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı.

Dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar üreticisi olan Dell, Avustralya’daki resmi web sitesinde sahte indirim kampanyaları düzenlediği gerekçesiyle ülkenin rekabet ve tüketici komisyonu tarafından 6,5 milyon dolar (175 milyon TL) para cezasına çarptırıldı. Ars Technica‘na aktardığına göre komisyonun kararında, Amerikalı firmanın “bilgisayar monitörleri için indirimli fiyatlar hakkında yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunmaktan” suçlu olduğu belirtiliyor.

Dell’in ceza almasına yol açan duruma gelirsek, web sitesinde reklamı yapılan fiyatların üstü çizili bir çizgiyle daha yüksek bir fiyatın yanına yerleştirildi bildirildi. Bu, reklamı yapılan fiyatın monitörün normal maliyetinden daha düşük olduğu anlamına geliyor. Fakat üstü çizili fiyatlar aslında tipik maliyeti temsil etmiyor.

Dell, Müşterilerine Para İadesi Yapacak

dell para cezası

Öyle ki, gerçek satış fiyatı bazen Dell Avustralya‘nın belirli bir monitör için tipik olarak talep ettiğinden daha yüksek. Bu da üstü çizili fiyatı bundan bile daha yüksek hale getiriyor. Dell’e müşterilere tam veya kısmi para iadesi yapması emredildi. Firma ayrıca müşterilere fazla ücretler için faiz ödediğini ve bu tür bir hatanın tekrarlanmamasını sağlamak amacıyla fiyatlandırma süreçlerini iyileştirmek için adımlar attığını söyledi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) yetkilisi Liza Carver, “Bazı durumlarda tüketiciler, ‘indirimli’ olarak reklamı yapılan ek monitör için, onu bağımsız bir ürün olarak satın alsalar ödeyeceğinden daha fazla para ödedi ki bu şok edici” dedi. ACCC, Dell müşterilerinin Ağustos 2019’dan Aralık 2021’e kadar Dell monitörler için 2 milyon dolardan (54 milyon TL) fazla para fazla harcadığını tahmin ediyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.