Deathloop İnceleme

Deathloop herkes için değil ancak oyunun anlatmak istediği ve kullandığı mekanikler o kadar iyi tasarlanmış ki, kesinlikle yılın en iyi oyunlarından bir tanesi.

Şimdiye kadar Deathloop‘ta yaptığımız en havalı şeyi bilmek ister misiniz? Bu oyunda Nexus adında bir büyü var ve onu bir düşman üzerinde kullandığınızda onun yarattığı etki, büyünün yakınlardaki bağlantılı düşmanlarda da aynı etkiyi yaratıyor.

Geceleri oyunun Updaam bölgesinde bir partiye gizlice girdik, kalabalık bir odanın etrafındaki yürüyüş yolunu izledik ve Nexus’u aşağıda dans eden büyük bir grup muhafızın üzerine koyduk. Oyunun çivi tabancalarından birinin tek bir düşmana yaptığı dikkatli ve sessiz bir kafa vuruşuyla, tüm misafir odası bir anda sessizce öldü.

Dans pistinde bir cinayet işlendi ve harika hissettirdi ama bu noktaya gelmesi biraz zaman aldı. Deathloop‘a başladığınızda, karakteriniz Colt bir kumsalda hiçbir şey olmadan uyanır ve aynı günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalır. Bu oyundaki yolculuğunuz yavaş bir güç, silah ve bilgi birikimi.

Bu yapım, her şeyiyle doğaüstü yeteneklerle desteklenen, gizlilik temalı bir sistem etrafında inşa edilmiş birinci şahıs nişancı oyunu. Oyunun sonunda sizi bekleyen, potansiyel olarak uzun süreli çok oyunculu istila moduyla, uzun süre vakit geçirebileceğiniz bir oyun.

Colt’un genel hedefi, döngüyü kırmak için Blackreef’te Visionaries adı verilen sekiz hedefi tek bir günde öldürmek. İlk başta, bu resmen imkansız. Zamanla, hedeflerin her birini öldürmek rutin hale geldikçe ve kısayollar bulmaya başladıkça, bunu nasıl yapacağınızı yavaş yavaş anlamaya başlıyorsunuz.

Deathloop İnceleme

Deathloop İnceleme

Deathloop, her günü dört döneme ayırıyor ve adanın dört bölgesi, orada olduğunuz saate göre değişiyor. Muhafız yerleşimleri değişiyor ve bazı konumlara yalnızca günün belirli saatlerinde erişilebiliyorsunuz. Bu nedenle, belirli bir kapının açık olabileceği veya bir köprüye erişilebileceği zamandaki bir sonraki döngüye dönmek istiyorsunuz.

Deathloop kesinlikle bir Rogue-Lite değil. Colt’un sahile her düştüğünde, aynı günü yeniden yaşamaya hazır olarak yeniden başlayan bir oyunu tam olarak oynamadığınızı anlayacaksınız. Residuum adlı bir kaynakla döngüler arasında silah ve güç taşıyabilirsiniz, böylece gün yeniden başladığında kalıcı bir cephaneliğiniz olacak. Colt’un döngüler arasında neler olduğunu hatırlaması da yardımcı olacak. Bu nedenle hikaye ve bir oyuncu olarak yolculuğunuz, etrafınızdaki dünya tekrar ediyor olsa bile işlevsel olarak doğrusal olarak ilerleyecek.

Bunun yerine, hedefler menünüzdeki birçok ipucu hakkında stratejik düşünmeye başlayacak ve her bir Visionaries ile nasıl başa çıkılacağına dair kısayolları bir araya getireceksiniz. Örnek olarak, Blackreef’in Updaam bölgesinde akşama kadar yanan bir ev olacak ancak belki günün erken saatlerinde dönerseniz, yangını durdurabilecek ve alanı keşfedebileceksiniz. Bunun gibi birçok ufak ipucu, Deathloop’un son cinayet bulmacasını çözme olayını oldukça zorlaştırmış ve çözdüğünüz her gizemi tatmin edici hale getirmiş.

Deathloop İnceleme

Aksiyon mu Gizlilik mi?

Deathloop, kategorize edilmesi zor bir oyun. Aynı geliştiricilerden Dishonored’ı andıran şekilde, temelinde bir gizlilik oyunu gibi. Her seviyeye nerede olduğunuzu bilmeden, düşmanlar olmadan başlıyorsunuz ve gizli bir öldürme için bir pala ile onlara gizlice yaklaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Dishonored’dan farklı olarak, bu oyun size açık savaşta kullanmanız için çok sayıda silah, patlayıcı ve güçlü yetenekler veriyor ve geliştiricilerin ellerinizi kirletmenizi istediğini hissediyorsunuz.

Düşmanlar, tuhaf bir manken veya çarpışma testi mankeni gibi görünen ilginç tasarımlara sahip. Bu NPC’ler arasında taşıdıkları silahlar dışında çok az çeşitlilik var ve ezici bir şekilde zeki değiller, bu da onlarla defalarca karşılaşacağınızı düşünürsek olumlu bir özellik.

Deathloop’un zayıf yönlerinden biri, düşmanlar sizi yakaladığında ekranı ünlem işaretleri ile bombalaması, bu da kasıtlı olsun ya da olmasın, yakalanmanızın sizin hatanız olduğunu resmen gözünüze sokuyor. Gerçek şu ki, bundan en iyi şekilde yararlanmak için Deathloop’u bir nişancı gibi oynamalısınız ve benim gibi sabırsız bir oyuncuysanız, her seferinde aynı düşman gruplarına gizlice yaklaşmak için fazla sabırsızlanacaksınız.

Deathloop’un güçlerine Slab deniyor ve onları öldürdüğünüz Visionaries’ten alıyorsunuz. Bunlar, haritanın yüksek yerlerine anında ışınlanmanızı sağlayan Shift veya görünmez bir dokunaçla düşmanı tokatlamak gibi olan Karnesis gibi yetenekleri kullanmanızı sağlıyor ve bu, düşmanları uçurumdan aşağı atmak için aşırı eğlenceli. Aether kısa bir süreliğine görünmez olmanızı sağlayan bir güç ve yazının başında bahsettiğimiz Nexus gibi güçlerde mevcut.

Trinket adı verilen aksesuarları kullanarak, bir seviyeye her girdiğinizde Colt’un teçhizatını özelleştirebiliyorsunuz. Gizli ilerlemek istiyorsanız, sihrinizi artırabilirsiniz veya aksiyona dalmak istiyorsanız, sağlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Güçlerin ve zaman döngülerinin karışımı, geleneksel nişancı oyunlarına daha aşina olan oyunculara itici gelse de Arkane, rahatlık alanından çıkarak ve tetiği çekmenin iyi hissettirdiği bir oyun yaparak harika bir iş çıkarmış.

Deathloop İnceleme

Julianna ve Hedeflerimiz

Arkane, Blackreef’te eğlenceli bir yer inşa etmiş. Oyunun tonu çok net, hikayeyi Colt’un kendini rakibi olarak konumlandıran Visionaries‘tan biri olan Julianna ile olan dinamiği etrafında odaklıyor. Bu adanın bitmeyen zaman döngüsünde birbirini öldürmek bir spor haline geldi. Birbirinizi azarlamak eğlencenin bir parçası. Ayrıca Colt’un seslendirme sanatçısı Jason E Kelley, sürekli olarak arafta kalan yorgun bir adamın havasını eğlenceli bir şekilde aktarmayı başarmış.

Visionaries de oyuna gerçek bir renk katmış. Güçlerinle giremeyeceğin bir yer olan kayıt stüdyosunda takılmayı seven zalim bir şarkıcı olan Frank var. Tema parkı benzeri bir alanda kendi oyununu tasarlayan Charlie var ve her yer korumalarla dolu. Seni görürse çevresini gazla doldurmayı seven Harriet adında bir vaiz hanım var. Sadece bir döngüde beş tane daha ile birlikte bu korkunç insanlarla nasıl başa çıkacaksınız? Tamamen size kalmış.

Nihai olarak inşa ettiğiniz şey, tüm bu hedefleri öldürmenin tek ve uygulanabilir bir yolunu bulmak. Herkes öldükten ve krediler toplandıktan sonra, ki bu benim yaklaşık 20 saatimi aldı, hepsini tekrar yapabili, mükemmelleştirebilir ya da yol boyunca biraz farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Yine de henüz bahsetmediğimiz bir şey var: Julianna gizlice Deathloop’un son oyunu. Hikaye boyunca, oyunun seviyeleri boyunca rastgele bir düşman olarak ortaya çıkacak ve menüden AI kontrollü olup olmadığını veya oyuncuların oyununuzu onun gibi istila etmesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Bir AI rakibi olarak Julianna’yı öldürmek yeterince kolay ama yine de belli belirsiz ilginç bir tehdit. Bir insan oyuncu Julianna rolünü üstlenirse, Deathloop en olağanüstü şekilde hayat bulur.

Julianna olarak oynadığınızda, Colt’un oyununa derin bir Blackreef bilgisi ve günün farklı saatlerinde nereye gitmek isteyeceği ile girersiniz. Genellikle düşmanlarla dolu bir yer temizlenebilir ve size onun orada olduğunu söyler. Ardından diğer oyuncu sizi ararken izi takip etmek heyecan verici bir kedi-fare oyununa dönüşür. Julianna yeniden dirilemez, oysa Colt’un üç şansı var, yani kazanması onun için daha çok daha zor. Bu, aynı oyuncuyu üç kez öldürdüğünüz için Julianna için kazanılan zaferi de çok daha tatlı hale getiriyor.

Aynı zamanda Colt oyuncuları için, oyunun son döngüsünü Visionaries öldürmek tek sebebiniz olmayacak. Döngüyü yeniden başlatacaksınız çünkü insan kontrollü bir Julianna’nın oyununuzu istila etmesini isteyeceksiniz. Bu modda avlanmanın heyecanı olağanüstü ve inanılmaz komik anlara sahne olacak, emin olabilirsiniz.

Bir keskin nişancı tüfeğiyle çatıya tünediğimiz ve Colt olarak oynadığımız bir döngümüz vardı. Julianna, oyunda normal bir düşman rolünü üstlenmesini sağlayan bir yeteneğe sahip. Rakibimiz, NPC olarak oynarken, hiçbir inceliği olmayan bir Julianna oyuncusu olan ölü bir hediye olarak çatılarda en radikal parkur hareketlerini yapmaya başladı. Birkaç kurşun sonra yere düştü.

Bunun yanı sıra yakın mesafede palayla çılgınca gezinmek dışında hiçbir şey yapmayan bir Julianna ile de karşılaştık. Çatılarda görünmez kalırken dikkatli mayın yerleştirerek bizi iki kez öldüren başka biriyle tanıştık. Bir partinin koridorlarında bizi takip eden başka biriyle tanıştık ama o kadar çok kapıyı açık bıraktı ki onun geldiğini görebiliyorduk. Diğer oyuncu, nasıl istila ettikleri konusunda kendi damgasını vurur ve oyununuzda bir rakibin ortaya çıktığını görmenin yeniliği fazlasıyla çekici.

Deathloop İnceleme

Asla Bitmeyecek

Yani oyunu bitirdiğinizde aslında bitmeyecek. Bu istila modunun ne kadar uzun ömürlü olduğunu göreceğiz ancak ister avcı ister av olun, eşit derecede gergin ve eğlenceli bir oyun mekaniği.

Belki de bu oyun herkes için değil ve bazı oyuncular aynı yerleri çok fazla görmekten hoşlanmayacak. Arkane’in yetenekli sanatçıları çok fazla karaktere sahip güzel bir dünya yaratmış olsa da, görsel ağırlık söz konusu olduğunda bu kesinlikle yeni nesil bir PlayStation 5 oyunu değil. Ayrıca performans modunda daha yoğun yerlerde bazı nadir FPS düşüşleri de kaydettik.

Sonuç olarak Deathloop ile ilgilenenler onu kesinlikle sevecek. Bu sizin için kendi kendine oynayan bir oyun değil ve bir oyuncu olarak her yaklaşımınıza gerçekten bir cevabı var. Ustalaşmak biraz zaman alsa bile potansiyel ödüllerin çok büyük olduğunu da söyleyelim. Colt aynı günü tekrar tekrar yaşamaktan bıkmış olabilir, ancak sabah uyanmayı dört gözle beklemek için birçok nedeniniz olacak.

Türün meraklısıysanız, kesinlikle kaçırmayın. Steam‘de oyunun 299 TL olduğunu belirtelim. Ayrıca Deathloop sistem gereksinimleri içeriğimize göz atmayı unutmayın.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol