Dead Or Alive 6 İncelemesi

Yeni bir dövüş oyunu alternatifimiz daha oldu: Dead Or Alive 6.

Çoğunlukla RPG oyunları oynayan birisi için dövüş oyunları biraz zıt tarafta kalıyor. Açıkçası ben de PlayStation 1 dönemlerinden sonra çok fazla dövüş oyunu oynamadım. Yine de açık görüşlüyüm ve oyunları denemeden yargılama taraftarı değilim. Şimdi ise Koei Tecmo’nun son dövüş oyunu Dead Or Alive 6 çıktı ve hem PC, hem de konsollara geldi. Biz de Dead Or Alive 6 incelemesi ile karşınızdayız.

Dead Or Alive 6 İnceleme

Dead Or Alive 6’nın hikayesi yavaş bir şekilde Helena ile Marie Rose’un diyaloglarıyla başlıyor. Helena’nın son sözleri ‘Buna hazır olup olmadığını bilmiyorum’ şeklinde olurken, ondan sonra oyunun anlatımı açılıyor ve ilerliyor. Açıkçası dövüş oyunlarındaki hikaye modlarını bilenler için pek de farklı gelmeyecektir çünkü klasik çizgi izleniyor, lineer bir şekilde ilerliyor.

Hikaye çok fazla dallı budaklı değil ve takip etmesi de kolay. Fakat güzel olan tarafı sunumu ve bu kısmı beğendiğimi söylemeliyim. Oyun çok fazla ciddi bir senaryoya sahip değil ve hikaye modu daha çok bir aksesuar gibi duruyor. Ayrıca tavsiyem Japonca seslendirmeleri seçmeniz olacaktır çünkü İngilizce’yi seçerseniz, karakterlerin dudak hareketleriyle seslendirme birbirine pek uymuyor ve hem göze, hem kulağa hoş gelmiyor.

Hikayeden ayrı olarak DOA Quest modu da var ve bu görev modu garip şekilde aslında size sıradan görevler vermiyor. DOA Quest modunun temelinde belli dövüşçüler diğerlerine karşı dövüşüyor ve sizden de bazı gereksinimleri yerine getirmeniz bekleniyor. Örneğin bazen yerden saldırı, bazen özel bir saldırı yapmanız bekleniyor.

Görev modunda başarılı olduğunuzda ödül olarak ekstra altın elde ediyor ve bunlarla da kostüm ya da gardrop aksesuarları alıyorsunuz. Benzer şeyler geleneksel arcade modu için de söylenebilir ve burada ard arda diğer dövüşçülerle karşılaşıyorsunuz. Çeşitli yapay zeka zorlukları seçebiliyor ve ödüller kazanabiliyorsunuz. Fakat maalesef oyun size ödüllerin ne olduğunu söylemiyor ve Leifang ile oynayıp sonunda Hitomi için yeni bir kostüm elde ediyorsunz. Açıkçası bu durum bana pek de mantıklı gelmedi.

Dead Or Alive 6 kostüm konusuna takıntılı bir oyun ve hem erkek, hem de kadın karakterlerinizi istediğiniz şekilde giydirebiliyorsunuz. Buna rağmen önceki oyunlarda cinsel imalar çok fazla ön plandaydı ve neyse ki bu sefer biraz azaltılmış. DOA 6’daki kadın karakterler için sunulan varsayılan giysiler bu sefer biraz daha kapalı ve göze batmıyor. Açıkçası özellikle Japonya menşeli oyunlarda kadın karakterlerin dişiliği çok fazla öne çıkarılıyor ve bu durumu oyunların doğasına aykırı buluyorum.

Belli kostümlerin dışında karakterinizin saç stilini ve diğer aksesuarlarını (gözlükler gibi) da değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca online oynarken gözükmesi için rastgele takma isimler de seçebiliyorsunuz.

Dead Or Alive 6’nın diğer özelliklerinden bahsettim fakat tabii ki oyunun asıl kısmı dövüş sistemi. Hızlı ve akıcı animasyonlar hoşuma giderken, neredeyse taktiksel bir deneyim sunuyor. Örneğin rakibinizin bir sonraki hatalı hamlesini mi bekleyeceksiniz, yoksa agresif olarak oynayıp doğrudan saldıracak mısınız? Bu gibi kararlar dövüşlerin daha keyifli geçmesini sağlıyor.

Oyunu zenginleştiren unsur her bir karakterin farklı dövüş stillerine sahip olması. Baba kız ikili Bass ile Tina eski profesyonel güreşçiler ve bu yüzden hareket setleri de buna uygun. Jeet Kune Do yapan Jann Lee, Bruce Lee benzeri hareketler yapıyor ve bu gibi ayrımları her karakterde görüyorsunuz.

Dead Or Alive 6’nın belki de en ilgi çekici yeni özelliklerinden birisi de ara verme sistemi. Hasar aldığınızda dolan bir bar bulunuyor ve dövüşe ara verip yeni kararlar alabiliyorsunuz. Bu hem yeni başlayanlar, hem de tecrübeli oyuncular için hoş bir özellik. Diğer beğendiğim eklenti ise karakterlerin vücutlarına ve giysilerine aldıkları darbelerin yansıtılması oldu. Örneğin göğsünüze darbe aldığınızda kıyafetiniz yırtılabiliyor!

Özetlersek, Dead Or Alive 6 akıcı animasyonlar, hoş dövüş mekaniklerine sahip hızlı bir oyun. Dövüş sistemi ve fizikler özenle hazırlanmış ve PC’ye de çıkması güzel. Çok fazla öne çıktığı bir nokta yok fakat Dead Or Alive serisini takip edenler ya da dövüş oyunu alternatifi arayanlar için tavsiye edebileceğim bir oyun.

Artıları:

  • Akıcı animasyonlar

  • Dead Or Alive 5 üstüne gelen yenilikler

  • Farklı dövüş stilleri

Eksileri:

  • Diğer dövüş oyunlarına göre fazla bir artısı yok

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol