Cyberpunk 2077

MMORPG
Takip Et
9.5

Mükemmel

7.7

Kullanıcı

Cyberpunk 2077 İnceleme

Cyberpunk 2077 inceleme, Cyberpunk 2077 Detaylı inceleme, Cyberpunk 2077 oynanışı nasıl?, Cyberpunk 2077 beklenildiği gibi mi?

Nihayet oyuncuların uzun zamandır beklediği Cyberpunk 2077 piyasaya sürüldü. Yaklaşık olarak 8 yıllık geliştirme süreci ve arka arkaya gelen ertelemelerin ardından oyun PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S, Google Stadia ve PC için çıkışını gerçekleştirdi. Duyurulduğu tarihten itibaren 2020 yılının en çok beklenen oyunları arasında yer alan Cyberpunk 2077 birçok ertelemenin ardından Night City kapılarını oyunculara açtı. Oyunun geliştiricisi olan CD Projekt RED, The Witcher 3 ile elde ettiği RPG deneyimini bam başka bir seviyeye çıkarmayı başarmış. Oyun her ne kadar birçok hata ile dolu olsa da, oyun içeriği ve RPG deneyimini bizlere hat safhada sunmayı başarıyor.

Öncelikle bu inceleme yazısı oyunun tamamına dair içerik barındırmıyor, oyunun ilk 20 saatini geride bıraktım ve henüz çok başında olduğumu söyleyebilirim. Genel olarak bu yazıda oyunun bana verdiği hissiyatı, RPG deneyiminden, karakterlerden, biraz oyunun hikayesinden ve birazda aslında oyuncuların genel olarak şikayetçi oldukları performans ve hatalardan bahsetmek istiyorum.

blank

Cyberpunk 2077 Başlarken

Şimdiye kadar birçok RPG oyunu oynadım ve Cyberpunk 2077 piyasaya sürülene kadar, oynanış, içerik, grafik ve genel hatlarıyla beni şimdiye kadar en çok etkileyen oyun Elder Scrolls V: Skyrim olmuştur. Ancak Cyberpunk 2077’ye girmem ve oynamaya başlamam ile birlikte bam başka bir heyecan içimi kapladı, bunu özellikle belirtmem gerekiyor. Oyunun çok fazla hype olmasından mı kaynaklıdır bilmiyorum ancak ben de böyle bir hissiyat oluşturdu. Benim ekstra olarak Cyberpunk temasını çok fazla seviyor olmamdan kaynaklıda olabilir bu heyecanım.

Her neyse, oyuna girdim ve öncelikle oyunun ayarlar bölümüne göz atmak istedim. Grafik ayarlarım, Radeon Software Adrenalin Edition ile birlikte bana en iyi deneyimi sunabilmek için hazırdı, grafik ayarlarının herhangi bir ayarını ellemeden oyunun arayüzü ve oynanış bölümlerine geçtim. Oyunda Türkçe dil desteğinin olması birçok oyuncu için oldukça güzel olmuş çünkü İngilizce bilmeyen birçok oyuncu mevcut ve RPG oyunlardan keyif alabilmeniz için diyalogları okuyabilmeniz ve anlayabilmeniz oldukça önemli.

blank

Cyberpunk 2077 Karakter Yaratma Ekranı

Oyun daha hikayeye dalmadan önce karakter yaratma ekranı ile sizi etkisi altına almayı başarıyor. Karakter yaratma ekranı hiç olmadığı kadar detaylandırılmış. İstediğiniz ünlü bir kişiyi bile bu karakter yaratma ekranında yapabilmeniz neredeyse mümkün. Karakterinizin saç modelini, sakallarını, hatta ve hatta karakterinizin tırnak uzunluğunu bile ayarlayıp üstüne bunlara çeşitli uygulamalar yapabiliyorsunuz. Açıkçası Cyberpunk temasını çok sevdiğimden maskülen bir karakter yaratmak istedim ve karakterimiz hem çok sert hem de çok feminen bir karakter oldu diyebilirim. Zira alevli ojeleri mevcut. Karakterinize ayrıca isterseniz piercing, dövme vb. birçok uygulama yapabiliyor ve ayrıca çoğu oyunda bulunmayan bir özellik olan dişlerinizi bile değiştirebiliyorsunuz. Altın kaplama dişler çok havalı durmuyor mu?

Heyecan Dorukta! Oyuna Dalış Yapıyoruz!

Cyberpunk 2077 bildiğiniz üzere Night City isimli bir şehirde geçiyor. Şehir Amerika’nın Colorado eyaletinde olan kurgusal bir şehir olarak ilk kez Coronado City olarak adlandırılıyordu ancak daha sonra şehrin temellerini atan Richard Night’ın vefatından sonra adı Night City oldu.

Evet karakterimizi yarattık ve oyuna artık başlayabiliriz. Oyuna giriş yapmadan önce bizden bir hikaye seçmemiz isteniyor, bildiğiniz üzere Cyberpunk 2077’de seçtiğimiz arka plan hikayesine göre farklı bir açılış bölümü oynuyoruz. Önümüze seçenek olarak ise Göçebe, Sokak Çocuğu ve Şirketçi olarak üç farklı seçenek geliyor ve burada karakterimiz olan V’nin hayat yolunu seçiyoruz. Üç seçenekten birini seçtikten sonra ise artık oyuna başlamaya hazırız. Spoiler olmaması açısından tek tek neler yaptığımızı anlatmayacağım çünkü bu oyunu gerçekten kendiniz oynamanız ve deneyimleyebilmeniz çok çok önemli. Bu gerçekten kaçırmamanız gereken bir RPG oyunu.

Yazının bundan sonraki kısmı daha çok tasarım, grafik, ses, oynanış üzerine olacak, yukarıda da belirttiğim üzere spoiler vermek istemiyorum, gerçi zaten spoiler vermek bile istesem oyunun içeriği o kadar zengin ki hangisini anlatsam ona bile karar veremem.

blank

Cyberpunk 2077 Şehir Tasarımı

Cyberpunk 2077 şimdiye kadar oynadığım en sinematik RPG oyunu diyebilirim, şehir çok büyük olmasa da o kadar net bir şekilde detaylandırılmış ki gerçekten yaşayan ve canlı bir şehrin içerisinde olduğunuzu size hissettiriyor. Şahsen ben şehrin tasarımına ve canlılığına bayıldım, yani açıkçası gözümü şehrin güzelliğinden alamadım. Kendi özel dairemizden dışarı çıktığımızda devasa bir şehrin içerisinde buluyoruz kendimizi. Implant noktaları, restoranlar, gece klüpleri ya da silah dükkanları gibi etkileşime girebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Ayrıca oyunun RPG sistemi o kadar iyi kurgulanmış ki etrafınızda rastgele birçok diyalog ve olay olabiliyor.

Cyberpunk 2077 Görevler / Yan Görevler

Oyunun ana hikayesini tam olarak bitirmediğim için genel bir yorum yapmam doğru olmaz ancak ilk 20 saatlik bölümde oldukça hoş bir hikayeye sahip olduğunu söyleyebilirim. Ancak oyunun yan görevlerinde 8 yıllık geliştirme sürecinde olan bir oyun için halen tutarsızlıklar olduğunu belirtmekte fayda var. Yani nasıl söyleyebilirim ki, biraz aceleye getirilmiş gibi duruyor. Ancak yine de işleyiş olarak oldukça hoş duruyor. Fakat şunu da belirtmeliyim ki karakterimizin telefonu neredeyse hiç bir zaman susmuyor. Yani önemli bir göreve doğru giderken pat diye birden telefonunuz çalabiliyor, “uğraşamam şimdi sonra bakarım” dediğiniz anda ise telefonunuza mesajlar gelmeye başlıyor ancak mesajlarınızı müsait olduğunuz bir zamanda kontrol etmenizi öneririm, çünkü iyi teklifli görevler gelebiliyor.

Görev işleyişinde rastgele gelişen çatışmalar dışında şimdiye kadar tekrar eden bir görev yapısı ile karşılaşmadım. Tabi yan görevlerde araba çalma ya da belli hedefleri imha etme gibi farklı mekanlarda benzer görevler var. Ama ana görev işleyişinde hikayenin gerçekten de su gibi akıp gittiğini söyleyebilirim.

Bunun haricinde ise oyun içerisinde 7 farklı bölge bulunuyor. Bunlar; Watson, Westbrook, Heywood, Pacifica, Santo Domingo, City Center ve Badlands.

blank

Cyberpunk 2077 Genel Oyun Oynanışı – Yetenek Sistemi – Eşya Sistemi – Seviye Sistemi

Öncelikle oyunda çok fazla detay olduğunu belirtmem gerekiyor. Yani gerçekten çok fazla detay var ve oyunda zamanla bunları öğrenmeye başlıyorsunuz. Oyunda 7/24 sürekli bir aksiyon içerisinde değilsiniz ancak aksiyon sahneleri gerçekten sizleri tatmin edecek seviyede. Oyun içerisinde 3 farklı oynanış senaryosu ile başladığınız için oyunun gameplay süresi de oldukça uzun.

Oyun içerisinde karakterimizin yetenek sistemi mevcut. Bunları zaten ilk olarak karakter yaratma ekranında görüyoruz ve kullanacağımız silahlardan hacklemeye kadar birçok işlevi var. Oyunun başında verdiğiniz bu yetenek puanları genel olarak vücut, zekâ, refleksler, teknik kabiliyet ve serikanlılık olmak üzere beş başlık altına toplanmış. Bu başlık altında ise nitelikler var, seviye atladıkça ve yetenek puanı kazandıkça istediğimiz bir tanesine veriyoruz. Örneğin Vücut başlığına girdiğinizde Atletik, Tahribat ve Kavgacı sekmeleri ile karşılaşıyorsunuz. Bu sekmeler altında karakterinizi bu başlıklar ile ilgili geliştirebileceğiniz onlarca seçeneğe yer verilmiş. Nitelik puanlarını başta belirttiğim beş farklı başlığa dağıtırken Kazanım Puanlarını ise bu beş başlık altında bulunan farklı özellikler üzerine harcıyorsunuz.

Oyun içerisinde çok farklı silahlara, zırhlara ve kıyafetlere yer verilmiş. Oynadığım kadarıyla oyun içerisinde sadece tabanca olarak birçok farklı modele denk geldim. Eşya sistemi Borderlands serisinin silah ve eşya sisteminin hemen hemen aynısı diyebilirim. Ancak bazı silahları kullanabilmek için yukarıda bahsetmiş olduğum yeteneklerden bazılarının seviyelerine ulaşmış olmanız gerekiyor. Örneğin ağır makineli bir silah kullanmak istiyorsanız Vücut yeteneğinizin 6 olmasını isteyen bir silah olabilir ve eğer sizin Vücut yeteneğiniz 5 ise silahı tam randımanlı bir şekilde kullanamıyorsunuz. Ayrıca oyun içerisinde topladığınız hurdalar ile birlikte kendi teçhizatınızı da craftlayabilmeniz mümkün. O yüzden gittiğiniz görevlerde veya dolaşma esnasında görebildiğiniz birçok eşyayı lootlamaya bakın.

blank

Elbette bu dünyanın bir de olmazsa olmazı sibernetikler var. Vücudunuzun farklı noktalarına oyun alanındaki dükkanlardan sibernetik takabiliyorsunuz. Bu sibernetikler oynanışta size farklı avantajlar sağlıyor. İşte yakın dövüşte darbe aldığınızda düşmanı şok eden bir sibernetik takabildiğiniz gibi hackleme yeteneklerinize etki eden uzuvlara da sahip olabiliyorsunuz. Z bıçakları ise kolunuzdan çıktığı gibi düşmanlarınıza korku salıyor. Mesela ilk sibernetiğinizi hikaye gereği elinize takıyorsunuz ve tuttuğunuz silahın mermi kapasitesini size gösteriyor. Ayrıca bir de hikaye gereği Kiroshi Optikleri Mk.1 adında optik lens var, bu sibernetik ise taradığınız kişinin tüm özelliklerini size gösteriyor.

Gelelim çatışma ve silah kullanım bölümüne. Silah kullanımı ve çatışma hissiyatı olarak biraz daha üzerinde durulabilirmiş açıkçası çünkü vuruş hissiyatı biraz zayıf kalmış. Elbette bu bir çatışma simülasyonu olmadığı için çokta göze batmıyor. Çatışmalar oldukça yoğun ve kanlı geçiyor, özellikle elinizde çok iyi silahlar var ise gerçekten kopan uzuvların haddi hesabı yok. Ayrıca çatışma esnasında çevrede bulunan etkileşimli elektronik cihazları hackleyebilmeniz de ayrıca bir heyecan ve zevk katmış. Ancak oyunun yapay zekasının düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü zaman zaman sapıttığı oluyor.

Bu bölümümüzün sonuna geldiğimizde ise seviye sisteminden bahsetmek istiyorum. Evet oyunda karakterinizin bir seviyesi mevcut ve görevleri tamamladıkça ve oyunda ilerleme kaydettikçe XP kazanıp seviye atlıyorsunuz bu da sizin karakterinizin daha da güçlenmesine neden oluyor. Zaten yazının başında da bahsetmiştim oyun içerik olarak oldukça zengin ve tam bir RPG deneyimini bizlere sunmayı başarmış.

blank

Cyberpunk 2077 Grafikler

Oyunun grafiklerine gerçekten bayıldım. Silah, karakter, çevre tasarımı ve grafikleri o kadar güzel ki gerçekten tam bir şaheser olmuş. Şehir içerisinde dolaşmak bile başlı başına ayrı bir zevk veriyor. CD Projekt RED resmen bizlere yaşayan bir şehir vermiş. Devasa gökdelenler ve futuristik yapı dışında sokak aydınlatmaları, duvarlardaki grafitiler üzerinde bile özenle durulmuş. Özellikle ana karakter ve yan karakter modellemeleri gerçekten harika görünüyor. Aynı şekilde silah modellemeleri, araç modellemeleri ve daha nicesi gerçekten oyun dünyasında benzerine az rastlayacağınız türden.

Cyberpunk 2077 Genel Olarak Nasıl?

Oyunu çok fazla övdüm değil mi? evet biraz öyle oldu çünkü oyun gerçekten beni benden aldı. Aslında oyunu merakla zaten bekliyordum ancak oyunun içerisine girmem ile birlikte karşılaştığım manzara beni en çok etkileyen unsurlardan biri oldu. Sizlere dip not olarak şunu belirtmek isterim ki eğer bu oyunu oynamak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka RTX ekran kartı ile birlikte oynayın çünkü Işın İzleme ve DLSS desteği ile birlikte oyunun atmosferi çok daha fazla değişiyor. Işığın çok önemli olduğu bu dünyada floresan lambalardan yansıyan ya da reklam tabelalarından yere, araç kaputuna yansıyan ışıkları bile fark edebiliyorsunuz. Her neyse en son oyunun eksi yönlerinden bahsedecektim ama yine farkında olmadan övmüşüm.

Birçok oyuncu oyunun çok fazla hata ile dolu olduğundan yakınıyor ki oyunun erken erişim sürümünde bu hatalar gözler görülür ve rahatsız edici derecede varlar. Ancak CD Projekt RED yapılan geri bildirimlerin ardından bir ilk gün yaması ile birlikte bu hataların tamamı olmasa da birçoğunu gidermeyi başardı. Fakat halen düzeltilmesi gereken birçok hata var ve zamanla bunlarında düzeltileceğini düşünüyorum. Muhtemelen önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamen hatalardan arınmış olacaktır.

blank

Cyberpunk 2077’nin göze çarpan ilk eksi yönü kesinlikle oyunun ilk 20 saatlik kısmında diyalogların çok uzun tutulmuş olması. Kimisi RPG oyunu olmasından dolayı bunu sorun etmezken birçok oyuncu ve elbette ben de diyalogların ciddi anlamda uzun olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar diyalogların uzun olduğunu düşünsem de yine de oyun size sunduğu içerik ile birlikte bunu bir şekilde telafi etmeyi başarıyor.

Son olarak oyunun Türkçe dil desteğinden bahsetmek istiyorum. Bu kadar devasa bir oyunu Türkçe altyazı ile oynamak keyfinin katlanmasını sağlıyor. Üstelik çeviri gayet iyi ve en ufak detaylar bile düşünülmüş. Sokaktaki karakterlerden tutun da herhangi bir dükkanın içinde yer alan televizyona kadar herşey düşünülmüş. İşte haber bülteni, reklam ya da radyo dinlediğinizde bile herşeyin Türkçe olarak açıklandığını görüyorsunuz. Bu konuda beni şaşırtan nokta ise oyun dünyasına yansıyan etkenler oldu. Mesela yolda hologram ile “giriş yasak” uyarısını ya da farklı Türkçe tabelalar görebiliyorsunuz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol