Crytek, Türkiye’ ye Dönüyor. Başbakan Açıkladı 500 Milyon Dolar…

Crytek, yine kendi ülkesinden buldu bulacağını. 500 milyon Dolar' lık yatırım ile Crytek Türkiye' e geliyor.

Crytek, Türkiye’ ye Dönüyor. Başbakan Açıkladı 500 Milyon Dolar…

Kuruculuğunu Türk kökenli kardeşlerin yaptığı Alman oyun firması Crytek, son zamanlarda kötü bir süreçten geçiyor. 2 Geliştirici stüdyosu dışında bütün stüdyolarını kapatma kararı alan Crytek, bu küçülmenin ardında, peşinde büyük borçlarda bıraktı. Bulgaristan ofisinde çalışanlar parasını aylardır alamamış ve Crytek, ilk olarak bununla gündeme oturmuştu.

Ancak, Crytek için güzel haber dün Türkiye’ nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreninde geldi. Başbakan Binali Yıldırım’ ın katıldığı ödül töreninde, başbakan konuşması sırasında, Crytek ismini vermese de kesin olarak onlardan bahsederek, herkese müjdeli haberi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Almanya’ da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var. Bu delikanlı dünyada ki oyunların liste başı olan oyunları yapıyor. Bu gencin Türkiye’ ye gelip yatırım yapacağı ve bu yatırımın 500 milyon dolar olacağını belirten başbakan, isim vermese de herkesin açıkça bildiği firmayı açıklamış oldu. Binali Yıldırım, anlattıklarını kendi hafızasının zor aldığını, bu dünyanın bambaşka bir dünya olduğuna değinen Başbakan, ancak düşününce geleceğin böyle olacağını anlamak çok zor değil sözlerini de ifadesinde yer veriyor. Crytek’ in Türkiye’ ye dönerek yatırımlarına burada devam edeceği, devletten de sağlam bir destek alacağını anladığımız bu konuşmada, şirketin kurucularından birine değinmiş. Aslen Giresun’ lu olan Yerli Kardeşler, bu kadar büyük bir yatırımla ülkeye nasıl gelecekler belli değil ancak devlet tarafından desteklenecekleri aşikar. 

Ayrıca Başbakan,”Bir genç girişimci oyun yazmış, bunu 200′ den fazla ülkeye satmış.” sözlerini kullanarak da TaleWorlds’ e değiniyor. TaleWorlds’ de hepimizin oynadığı Mount&Blade serisinin sahibi. 

İşin aslı TaleWorlds ve Crytek’ ten ülkemiz adına güzel oyunlar çıkarılması çok hoş olur. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol