İnceleme

Geliştiriciliğini  JoyImpact, Avrupa’ da  yayıncılığını GAMESinFLAMES, Türkiye’ de yayıncılığını ise Super Mad Games’ in üstlendiği başarılı ancak ne olduğu tam olarak belli olmayan Crush Online’ ı inceledik. Hoşumuza giden oyun, genel olarak sevilen tarzların birleşimi olarak açıklanabilir. Ne olduğu tam olarak belli olmayan derken konuda ki kastım, oyunun MOBA ve MMORPG özelliklerini birlikte taşıması. Gerçekten çok farklı bir yapıya sahip olan Crush Online’ ın başına bir kez oturduğunuzda kalkmayacaksınız. 

Oyuna ilk girdiğimizde, arkadaş bu ne dedik. Çünkü, Moba’ dan ziyade Browser oyun gibi gözüktü. Ancak, oyun ilerledikçe ve biraz konuyu kavradığımızda, aslında League of Legends gibi bir MOBA’ nın çok daha devasa hali olan bir MMORPG oyun olduğuna kanaat getirdik. 

Harita’ ya Yayılın

Devasa bir haritası olan Crush Online’ ın kontrol yapısı, skilleri, karakterin bakış açısı gibi özelliklerinin tamamı, standart MOBA özelliği taşıyor. Ancak, oyunda, ekipman toplamak, NPC kesmek, yetenek geliştirmek, level atlamak gibi özellikler ise MMORPG’ den oyuna eklenenler. Hem MMORPG hem de MOBA oyunlarını sevenlerin hoşuna gidecek türden bir oyun Crush Online. Oyunun Türkçe desteğinin bulunduğunu söylemem de hoşunuza gider sanırım. Ancak, Türkçe yapısında, benimde incelememde eski notu hak eden bir durum var. Türkçe dil desteği tam değil. Tahminlerime göre, şu an çevirme işlemi devam ediyor ancak, şu anda bu desteğin tam bulunmaması benim canımı sıktı. O yüzden de bu durum düzeltilene kadar Türkçe dil desteğine eksik olarak nitelendiriyorum.

crush8

3 Ulustan Birini Seçin

Oyuna ilk girişte, sizden bir ulus seçmenizi istiyor. Arslan, Erion ve Armia isminde toplamda 3 ulusun yer aldığı oyun, Gaia isimli dünyada geçiyor. Bu 3 ulustan birini seçip onun için savaşacaksınız. Uluslar oyunun devasa haritasına yayılmış durumda. Bu devasa topraklar MOBA türüne yakın PvP savaşlarla sürekli el değiştirecek. Bu olayın benim çok hoşuma gittiğini belirtmek istiyorum. Eğer bir alanı istiyorsanız, birden fazla lonca birleşip o alan için sefer düzenleyebiliyorsunuz.

crush1

Uluslar bölgelere ayrılmış durumda. Bölgeleri kuşatarak, karşı tarafın bölgesini elinden alabilir, kale ile birlikte eşyalarının da sahibi olabilirsiniz. Gerçekten de bu savaşlarda ortaya Epik anlar çıkabilir. Bu savaşları MOBA’ ların savaşı olarak düşünebilirsiniz. Ancak, bu oyunda en başından beri yeteneklerinizi yükselterek girebiliyorsunuz. Savaşta almayı başardığınız kaledeki NPC’ ler oldukça kaliteli eşyalar verebiliyor. Efsun, güçlendirme gibi özelliklerden, o anda o kalenin sahibi olan taraf kazanıyor. Anlayacağınız, toprakları ele geçirerek çok daha güçlü olduğunuz bir toprak kazanma oyunu olarak gösterilebilir.

crush online

Oyunda da anlatılacak çok şey var ama benim en çok hoşuma giden durumlardan birisi oyunda imparator olabilmek. Oyunda, lejyon sistemi, kale savunma sistemi gibi birçok sistem bulunuyor. Tek bir ulus bütün bir haritayı ele geçirebilir. Ayrıca, oyunda ki özel rank sistemi ile belirlenen başarılı oyuncular, kendi uluslarında imparator olabiliyor. İmparator olduğunuzda oyunu siz yöneteceksiniz unutmayın. 🙂

Crush Online’ da 3 farklı sınıf yer alıyor. Bu sınıflar, Aziz, Cezalandırıcı ve Muhafız. Bu sınıflara kısaca bakacak olursak,

Aziz

Aziz’ lerin ana silahı asalar, bıçaklar ve ikili tabancalardan oluşuyor. Aziz, genel olarak, saldırı ile büyü gücünün arasında özellikleri bulunan bir sınıftır. Flying Sword, İkili Tabanca ve Asa silahları vardır. 

aziz2

Cezalandırıcı

Açıkçası benimde en çok hoşuma giden sınıf olan Cezalandırıcılar, yay ve hançer kullanıyorlar. İstediklerinde uzun menzilden yok edici olabilen cezalandırıcılar mecbur kaldıklarında hançerleri ile hedeflerine suikast düzenleyebilirler. Savaş alanının haylaz çocukları olarak gösteriliyor. 

cezalandırıcı3

Muhafız

Muhafızlar beklenildiği üzere tank karakterler. Ana silah olarak Gürz ve topu tercih ederler. Genelde ilk çarpışan kişiler her zaman muhafızlardır. İlk girmeleri ilk ölecekleri anlamına gelmiyor. Girdikleri gibi çıkmasını da çok iyi bilir bu yiğitler. Zaten zırhları, diğer sınıflara göre daha kalın, vücutları ise daha şekillidir. 

muhafız4

İncelememizin yavaş yavaş sonuna gelirken, üç sınıf arasında ben Cezalandırıcıları tercih ettim. Ok kullanıyor olması beni kendisine çeken özellikler arasında. Siz de MOBA oyun tarzını devasa haritaya taşıyıp, gerçek bir savaş mücadelesi vermek istiyorsanız, Crush Online tam size göre. 

İyi

  • MOBA ve MMORPG tarzı çok iyi harmanlanmış
  • PvP savaşları, oyunun genel yapısına uygun bir şekilde oturtulmuş.
  • Oynanış yönünden çok hoş olmuş

Kötü

  • Türkçe dil desteğinde çok fazla eksiklik var. Bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor.
7.7

İyi

Grafik - 7
Ses - 7
Oynanabilirlik - 9

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol