Çip Kıtlığı Çözülemedi: Ekran Kartı Fiyatları Yüzde 300 Zamlandı!

Bu günlerde ekran kartı satın almak, çip kıtlığı ve kripto para madenciliği gibi sebeplerden ötürü kabusa dönmüş durumda.

Ekran kartı fiyatları, üreticinin önerdiği değerlerden birkaç kat daha yüksek ve bu yakın zamanda düzelmeyecek. Durum, en iyi analitik firması Jon Peddie Research tarafından yayınlanan bir raporda gözler önüne serildi.

Çip sıkıntısına ve bileşen tedarikçileri için pazardaki zor duruma rağmen, ekran kartı satışları yıl boyunca yüzde 24.4’e varan oranda arttı. Bu yılın ilk çeyreğinde grafik yongası pazarında ciro, özellikle şişirilmiş fiyatlar sayesinde geçen yılın aynı dönemine göre tam olarak yüzde 370 arttı.

Ekran Karti Fiyatlari

Bu durumun ne zaman başladığını sizlere bir özet geçelim. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği, grafik yonga fiyatlarının önemli ölçüde artmaya başladığı kritik bir dönemdi. Buna pandeminin getirdiği eve kapanma döneminde artan talep sebep oldu. Özellikle Ethereum ve Bitcoin olmak üzere kripto para birimi popülaritesindeki ani artış da önemsiz değildi. Madenciler aniden daha büyük miktarlarda ekran kartına ihtiyaç duymaya başladı. Sonuç olarak, mağazaların stokları tükendi ve bu da ekran kartı avcılarının ortaya çıkmasına neden olarak durumu daha da kötüleştirdi. Buna yeni cihazların, özellikle konsolların piyasaya sürülmesini de ekleyin. Sonuç kaçınılmaz bir şekilde zam üstüne zam ile sonuçlandı.

Ekran Karti Fiyatlari 1

Bunun sonucu, 2019’un başında ortalama 500 dolara mal olan üst düzey bir ekran kartının şimdi neredeyse 1400 dolara mal olması oldu. Buna karşılık, en düşük segmentteki ekran kartlarının fiyat seviyesi, iki yıl önceki üst seviye seviyeye yani 500 dolar civarına dayandı. En hızlı artış, düşük ve orta seviye cihazların fiyatlarında görüldü, fiyatlar resmen üç kat zamlandı. Amiral gemisi modeller de daha pahalı hale geldi, ancak son iki yıldır daha düşük modeller sistematik olarak zamlandı. Ülkemize baktığımızda dolar kuru ve vergileri hesapladığımızda ekran kartı fiyatları alınamayacak duruma geldi.

Ne yazık ki, durumun yakın gelecekte düzeleceğine dair bir işaret yok. Kripto madencilerinin yeni kartlara olan ilgisi biraz azalıyor gibi görünse de, çip sıkıntısı ve ilgili fiyat artışlarının duyurularının yanı sıra, ekran kartı avcıları da hala piyasada ve buna karşı bir çözüm üretilemedi. TrendForce tarafından hazırlanan bir rapor, 2021’in sonraki üçüncü çeyreğinde GDDR6 ve GDDR6X bellek fiyatlarında yüzde 13’e kadar olası bir artış konusunda uyarıda bulundu. Bu yeni zam haberi, bu tür bileşenleri kullanan daha yeni ekran kartı modellerinde yine fiyat artışlarına neden olacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol