Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Çin’in Devasa FAST Teleskopu Nisan Ayında Küresel Olarak Bilim İnsanlarına Açılacak

Çin'de bulunan FAST Telekopu en son verilen bilgilere göre Nisan 2021 tarihinden itibaren bilim insanlarına açılacak.

Çin’in Global Times haberine göre Çin, 500 metrelik (1.600 fit) teleskopunu 1 Nisan’dan itibaren küresel bilim topluluğuna açacak. “Gök Gözü” parabolik çanak, pulsarları ve diğer enerjik astronomik hedefleri tespit etmek için kullanılan dünyanın en büyük Diyaframlı Küresel radyo Teleskopudur (FAST). Teleskop aynı zamanda uzaylı yaşamını aramak içinde kullanılacak.

Cinin Devasa FAST Teleskopu Nisan Ayinda Kuresel Olarak Bilim Insanlarina Acilacak 1

Çin’in Xinhua haber ajansına göre, yabancı bilim adamları Çin’in Ulusal Astronomik Gözlemevleri’ne çevrimiçi başvuru yapabilecek. İncelemeden sonra, 1 Ağustos’tan itibaren gözlem süreleri dolacak. FAST’in baş mühendisi Jiang Peng’e göre, gözlem sürelerinin yaklaşık yüzde 10’u bu yıl küresel astronomlara tahsis edilecek.

Teleskop resmi olarak 11 Ocak 2020’de hizmete girdi. Ancak, gözlemlere o zamandan çok önce başladı ve şimdiye kadar 240 pulsar görüntüledi. En önemlilerinden biri Messier 92 yıldız kümesinde bulundu. Bu, normal pulsarlardan çok daha hızlı bir şekilde saniyede 316,5 dönüş ile (18,990 RPM) dönen pulsarlardan (nötron yıldızı) biridir.

Çin’in Sky Eye’ı, dünyadaki en büyük FAST teleskopudur ve Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi radyo teleskobunun çökmesinin ardından belirli türde gözlemler yapabilen tek teleskoptur.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.