Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Çin, iPhone ve Samsung Gibi Telefonları Yasakladı!

Çin, iPhone ve Samsung gibi küresel teknoloji devlerini de etkileyen, çok büyük bir yasaklama akımı başlattı.

Asya ve Amerika arasında yaşanan ekonomik savaş hız kazandı. Çin hükümeti, yerli olmayan akıllı telefonlara yönelik yasağını özellikle iPhone’ları ve Samsung Galaxy cihazlarını hedef alarak genişletti. Başlangıçta belirli eyaletlerde uygulanan bu yasağa kıyı bölgeleri de dahil edilerek sekiz eyalete yayıldı. Bu sebeple, küresel akıllı telefon sevkiyatında büyük bir düşüş yaşanması muhtemel.

ABD merkezli teknoloji devlerine olan bağımlılığını azaltmak istediğini belirten Çin, devlete bağlı firmalara ve devlet dairelerine, çalışanları arasında yerli olmayan akıllı telefonların kullanımını yasaklama talimatı verdi. Bu yasağa artık iPhone ve Samsung akıllı telefonlar da dahil. Çalışanların bu telefonları iş yerlerine götürmeleri de tamamen yasak.

Çin, Dışa Bağımlılığını Azaltmaya Kararlı

Çin, iPhone ve Samsung Gibi Telefonları Yasakladı!

Yasağın kapsamı son on yılda birkaç eyaletten ülke çapına genişledi. Yarı iletken çip üretimine hız kazandıran ve yonga setleri üretmeye başlayan Asya ülkesi, doğrudan bir yasaklama emri olmadığını iddia etmesine rağmen, bizzat devlet eliyle tüm şirketlere yasak talimatı gittiği ortaya çıktı. Tüm yerel markalara yerli telefon kullanımına teşvik talimatı verildi.

Bu hamle, Apple ve Samsung’u doğrudan etkileyecek. Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’de iPhone ve Samsung telefon satışlarında büyük bir düşüş yaşanacak ki, Apple hisseleri şimdiden düşmeye başladı. Üstelik yasak, aralarında LG Innotek ve Minebea Mitsumi’nin de bulunduğu Apple’ın tedarikçilerinin hisse fiyatlarını da düşüşe geçirdi.

Apple yasağa hemen bir yanıt vermemiş olsa da, pazar analistleri iPhone satışlarında önemli bir düşüş olacağını ve bu durumun Apple’ın önümüzdeki aylarda ve yıllarda gelirini etkileyeceğini öngördü. Buna karşılık Huawei gibi yerel firmalar, akıllı telefon satışlarının artması nedeniyle yasaktan yararlanan yerel firmalardan olacak ve ceplerini dolduracak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.