Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Çin Hükümetinden Çocuklara Yayın İzleme Yasağı!

Çin Hükümeti yine tartışmalı bir karara imza attı. Artık reşit olmayanlar akşam 10'dan itibaren yayın izleyemeyecek ve vasisi olmadan yayın açamayacak.

Cumartesi günü Çin hükümeti, reşit olmayan bireylere yayınlarla ilgili birkaç sınırlama getirdi. Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, reşit olmayan çocukların vasisi olmadan yayın açmasını önleme amacıyla kontrollerin artırması gerektiğini söyledi. Bu açıklamanın devamında, çocukların çevrimiçi içeriğe erişme ve bunlarla etkileşime girme biçiminde bir dizi değişiklik yaptığını duyurdu.

Reuters’in bildirdiklerine göre bu durumda iki politika değişikliği yapılacak. Birinci değişiklikte 18 yaşın altındaki izleyiciler, izledikleri yayınlarda yer alan hediye ve bahşiş gönderme seçeneklerini kullanamayacak. İkinci değişiklikte bir çocuk hesabı aracılığıyla canlı yayın yapan herkes, akşam 22.00’dan sonra tüm yayınlarını durduracak. Bu yasakların hiçbiri Twitch veya YouTube’da gerçekleşmeyecek.

Çin, Oyun Sektörünü Kontrol Etmeye Devam Ediyor

Çin

Bunun yerine, Çin’in en büyük platformları Bilibili, Huya & Douyu ve TikTok‘un yerli versiyonu olan Douyin gibi yerel platformlarda uygulanacak. Bu yeni yasalar tamamıyla çocuklara yönelik olarak bağımlılık ve zarar verme gibi kötü alışkanlıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Ancak bunlar aynı zamanda hükümetin tüm video oyun endüstrisi üzerindeki kontrolünü sıkılaştırma çabasının da bir parçası olacak.

2021’de yeni yerli video oyun çıkışlarının onaylarını durduran Çin Hükümeti’nde bu durum oldukça yıkıcı bir hal almaya başladı. Ayrıca yaklaşık 14.000 stüdyo ve geliştiricinin de işleri son bulmuştu. 2021’de yetkililer, çocukların oyun oynama sürelerini azaltırken birçok ebeveynin, gençlerdeki oyun bağımlılığı sorununun fiziksel ve zihinsel sağlıklarının yanı sıra öğrenme yeteneklerini de ciddi şekilde etkilediğini söylemesini bu yasaklara sebep gösterdi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.