Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Cerebras Systems, ChatGPT Benzeri Yapay Zekasını Tanıttı

Cerebras Systems, kendi süper bilgisayarları ile eğittiği 7 farklı ücretsiz yapay zeka sistemini piyasaya sürdü.

Silikon Vadisi tabanlı yapay zeka (AI) bilgi işlem girişimi Cerebras Systems, ChatGPT benzeri yedi açık kaynaklı yapay zeka modelinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Ücretsiz yapay zeka botları, araştırma ve iş toplulukları içinde işbirliğini ve yeniliği teşvik etmeyi amaçlıyor. Tümü Cerebras’ın yapay zeka süper bilgisayarı Andromeda üzerinde eğitilen modeller, daha küçük 111 milyon parametreli dil modellerinden 13 milyarlık devasa bir parametre modeline dayanıyor.

Cerebras’ın kurucusu ve CEO’su Andrew Feldman, yapay zeka topluluğunda açık kaynağın önemini vurguluyor ve ilerlemesinin çoğunu işbirlikçi ortama bağlıyor. Son zamanlarda ticari potansiyelleri nedeniyle ChatGPT benzeri açık kaynaklı yapay zeka projelerini kapatmaya yönelik bir eğilim olsa da, sürekli inovasyon için açıklığın sürdürülmesinin çok önemli olduğunu da kabul ediyor.

ChatGPT Benzeri Yapay Zekalar Artıyor

Cerebras Systems, ChatGPT Benzeri Yapay Zekasını Tanıttı

Cerebras‘ın model yelpazesi, çeşitli cihazlarda kullanıma izin veriyor. Daha küçük modeller akıllı telefonlarda veya akıllı hoparlörlerde çalıştırılabilirken, daha büyük modeller bilgisayar veya sunucu gerektiriyor. Bu esneklik, farklı ihtiyaçlara ve uygulamalara hitap ediyor ancak büyük pasaj özetleme gibi daha karmaşık görevler için daha büyük modeller gerekiyor.

Daha büyük modeller tipik olarak daha gelişmiş üretken işlevler sunsa da, Cambrian AI‘da çip danışmanı olan Karl Freund, boyutun her şey olmadığına dikkat çekiyor. Daha küçük modellerin daha etkili bir şekilde eğitildiklerinde aynı derecede doğru olabileceğini gösteren ve boyut ile eğitim kalitesi arasında bir denge olduğunu öne süren son araştırmalara atıfta bulunuyor.

Feldman, en büyük modellerinin eğitilmesinin bir haftadan biraz uzun sürdüğünü, bu sürecin genellikle aylar süreceğini açıklıyor. Bu hızlanma, yapay zeka eğitimi için özel olarak tasarlanmış yemek tabağı boyutunda bir çip içeren Cerebras sisteminin benzersiz mimarisine bağlanıyor. Şu anda, çoğu yapay zeka modeli Nvidia’nın çipleri üzerinde eğitiliyor ancak Cerebras gibi artan sayıda yeni girişim, paylarını almak için pazara giriyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.