Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Cem Karaca NFT Portresi Mahkeme Engeline Takıldı

OpenSea adlı NFT sitesinde satışa sunulan Cem Karaca portresi davalık oldu. Cem Karaca'nın oğlu, babasının ticaret için kullanılması nedeniyle sanatçıya dava açtı. Dava nihayet sonuçlandı.

Bilindiği üzere son yıllarda NFT teknolojisi oldukça kullanılır durumda. NFT sanatçılarının yeni tarzda üretim yapmasının yanı sıra, birçok oyun geliştiricisi ve teknoloji devleri bu teknolojiyi oyunlara aktarmayı hedefliyor. Genelde yurt dışında yaşanan sorunlar gündeme gelse de bugünkü haberimiz Türkiye’den. Anadolu Rock müziğinin efsanevi ismi Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, babasının NFT portresinin satışa sunulduğunu öğrendi.

Karar gazetesinden alınan bilgiye göre, Ressam Yiğit Mohaç Yücel tarafından hazırlanan portreyi babasının fikir haklarına yapılan bir ihlal olarak nitelendiren Emrah Karaca; soluğu mahkemede aldı. Emrah Karaca’nın avukatı Görkem Gökçe bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu NFT’nin Cem Karaca’nın bir fotoğrafından yola çıkılarak hazırlandığı ve Cem Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiğini bildiren Avukat, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ihlal edildiğini belirtti.

Cem Karaca’nın NFT Portresi Satıştan Kaldırıldı

NFT

Bunun üzerine mahkeme, Cem Karaca’nın portresinin izinsiz olarak kullanıldığı internet sitelerine erişimi engelleyerek; Opensea isimli platformda yer alan portreyi tamamen kaldırma kararı aldı. Karar, Nitelikli Fikri Tapularla ilgili Türkiye’de süren ilk davanın sonucu oldu.

Sonuç ile ilgili fikirlerini beyan eden Avukat: ”Bu karar bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de Nitelikli Fikri Tapu ile ilgili verilen ilk ihtiyati tedbir kararı. Hatta karar, dünyada bir örnek olabilecek nitelikte. Çünkü Nitelikli Fikri Tapu‘lar hakkında henüz tüm dünyada hukuki olarak birtakım belirsizlikler bulunmasına ve bu konuda çok az örnek olmasına rağmen mahkemenin teknoloji çağına uygun hareket ederek olaydaki ihlali durdurmaya karar vermesi, yargının bu tür konularda güçlü bir refleksinin bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.