Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Canlı Yayın Platformlarındaki İzleyici Sayıları Düşüşte

Canlı yayın platformlarındaki izleyici sayıları; covid, ekonomik kriz ve rekabet sebebiyle büyük bir düşüş yaşadı.

Canlı yayın platformlarının kullanımı azalıyor gibi görünüyor. Twitch istatistikleri önceki açıklananlara göre yükselmiş olsa da YouTube Gaming ve Facebook Gaming gibi platformlar görüntülemede hafif bir düşüş yaşadı. Genel olarak geçen yılın bu zamanına kıyasla izlenen saatlerde, akış saatlerinde, eşzamanlı izleyicilerde ve kanallarda bir düşüş görünüyor.

Canlı yayın platformlarındaki bu düşüşlerin sebebi birkaç faktöre bağlandı: COVID-19, küresel ekonomik kriz ve tercih edilen diğer platformlar. Artık azalmaya başlayan covid salgını nedeniyle insanlar, normal yaşantılarına geri döndü. Bu da çalışan veya okuyan kesimin yayınlara daha az vakit harcamasına sebep oldu. Ekonomik kriz nedeniyle de birçok kişi, harcamalarını kısma eğilimi gösterdi.

Canlı Yayın Platformları, Birçok Yeniliğe İmza Atıyor

Canlı Yayın Platformları

Bu yılın başlarına göre ufak bir yükseliş yaşayan tek platform Twitch oldu ancak geçen yıla kıyasla bu platformda düşüş yaşadı. Yalnızca sohbet kanalları, platformun en çok izlenen kategorisi oldu. Tüm platformlarda geçirilen toplam vakit ise geçen yıla kıyasla aynı kaldı. Yıldan yıla bakıldığında ise, toplam izlenme sayısı hala eskiye göre azalmış durumda. Twitch‘in Xbox‘a geri dönmesi ve Amazonla ortak proje yürütmesi, ufak büyümenin bir sebebi olabilir.

Ayrıca Twitch’in Ukrayna‘ya yardım yapma durumu, kullanıcıların daha aktif olmasına yol açtı. Youtube’un oyun başkanının tamamen farklı alana yönelme durumu ise, Youtube Gaming için olumsuz oldu. Fakat kullanıcılarını elde etmek için YouTube, metaverse çalışmalarını duyurdu. Geçen yıla göre en çok büyüme gösteren Facebook Gaming ise reels özelliği ve yayıncı yenilikleriyle platformu canlı tutmaya çalışıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.