Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikaye İncelemesi

Üzülerek söylüyorum ki Call of Duty: Modern Warfare 3, her açıdan DLC olarak düşünüldüğünü ve aceleye getirildiğini belli eden bir yapım olmuş.

Call of Duty: Modern Warfare 3‘ün hikaye moduna erken erişim sağladık. FPS oyunları için adeta bir çıta belirleyen ilk Modern Warfare üçlemesi, muhteşem hikaye anlatımı ve yüksek prodüksiyonlu sahneleri ile birçok oyuncuya unutulmaz anlar yaşattı. Bu oyunculardan birisi de9 benim. Hangimiz Kaptan Price, Ghost ve Makarov gibi karakterleri unutabildik ki?

Bu sebeple, güzel anılarımızı alıp götüreceği ve kötü bir yenileme olacağını düşündüğüm için bu üçlemenin yeniden yapılacağı duyurusuyla hayal kırıklığına uğramıştım. Activision bana ters köşe yapmayı başardı ve hem Modern Warfare hem de Modern Warfare 2 ile bana unutulmaz deneyimler yaşattı. Özlediğim karakterlerle yeniden bağ kurdum ve yüksek prodüksiyonlu FPS oyunu deneyimini sonuna kadar yaşadım.

İlk iki oyunun çok iyi çıkması ve Call of Duty serisi için gayet doyurucu miktarda hikaye içeriği sunması ile üçüncü oyun için heyecanlanmaya başladım. Maalesef; hikaye sunumu, oynanış süresi, kötü bir final, tembel tasarımlar ve grafiksel bir gelişim görememek gibi detaylar yüzünden, Modern Warfare 3’ten beklediğimi bulamadım. Gelin, anlatmak istediklerimin detaylarına inelim.

Ana Oyun mu DLC mi?

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikaye İncelemesi

Hayal kırıklıklarımı anlatmaya nereden başlayacağım bilemiyorum. Ana hikayede 14 adet seviye var ve bunların bir kısmı, Activision’ın Open Combat Missions olarak adlandırdığı seviyeler. Bu duyuru beni başlangıçta heyecanlandırmıştı ve özgürce Call of Duty görevleri yapabilme fikrine gerçekten yükselmiştim. Ancak, Çoğu Warzone haritalarından alınan bölgelerde, yaklaşık 5 dakika içerisinde hedeflerime ulaşıp bu bölümleri bitirebildiğimi görünce şok oldum.

Evet, ana hikayede oynadığımız bölümlerin çoğu Warzone veya çok oyunculu haritalardan kopya. Ben 14 seviye dediğimde heyecanlandıysanız, hemen hevesinizi kursağınızda bırakayım. Modern Warfare 3’ü yaklaşık 3 saatte bitirdim. Evet, Call of Duty standartları için bile inanılmaz kısa bir süre. Üstelik, öyle koşarak da oynamadım. Ara sahneleri atlamadım. Buna rağmen, oyun adeta bir DLC gibi.

Bu yapımın öncelikle bir DLC olarak hazırlandığı ve sonradan ana oyuna evirildiği çok belli. Grafiksel bir atılım yok, uzun bir anlatı yok, heyecan verici görevler yok, tatmin edici bir final yok, animasyonlar MW2 ve Warzone ile aynı ve hatta, Warzone’daki gibi sağdan soldan sandık açarak loot yapıyoruz. Adeta, içerisine ufak bir hikaye bölümü eklenmiş bir Warzone oynuyormuşum gibi hissettim.

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikayesi

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikaye İncelemesi

Call of Duty: Modern Warfare 3’ün hikayesi, Modern Warfare 2’nin kaldığı yerden başlıyor. Kaptan Price, Task Force 141’i kurdu ve baş düşmanımız bir kez daha Vladimir Makarov. Oyun, Makarov’un direkt olarak olaya dahil olması ile bir hayli yüksek tempolu bir başlangıç yapıyor ancak yukarıda bahsettiğim “Open Combat Missions” isimli görevler yüzünden, bu tempo çok hızlı ve sürekli olarak düşüyor.

Senaryoda yine Kate Laswell, Farah Karim, General Shepherd, Komutan Phillip Graves ve Alex Keller gibi tanıdık yüzleri yeniden görüyoruz. Hikaye, Operasyon 627 ile başlıyor. ile açılıyor. Tam bir Call of Duty görevine yakışır şekilde, bu operasyon ile Makarov’u hapishaneden kaçırıyoruz. Sinematikler harika, atmosfer muazzam, aksiyon bir an olsun durmuyor. Benim için oyunun en keyifli görevi de bu başlangıç görevi oldu.

Oldu olmasına da, hemen bu görevin ardından iki adet “Open Combat Missions” operasyonuna giriyoruz ve tüm tempo yerle bir oluyor. Evet, gizlilik odaklı veya aksiyon odaklı gitmek veya hangi hedefe daha önce gideceğimizi seçmek, sandıklardan istediğimiz ekipmanı seçerek öyle ilerlemek kulağa hoş gelse de, sinematik gerilim dolu doğrusal hikaye anlatımı kaybolup gidiyor.

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikaye İncelemesi

Evet, 20 yıldır devam eden bir serinin hikaye anlatımında böyle yenilikler yapması güzel ancak bu tercih, serinin sevdiğimiz yönü olan sinematik ve geleneksel oynanış anlarını ve karakterlerin duygularını yok ediyor. Modern Warfare 2’deki araç kovalaması görevi de çok güzel bir yenilikti ancak aksiyonu ve sinematik anlatımı bir an olsun elden bırakmıyordu.

Modern Warfare 2, birçok efsanevi ana ve harika bir finale sahipken, Modern Warfare 3’te durum hiç de böyle değil. Araç kovalamacaları, sizi gerim gerim geren keskin nişancı görevleri veya rehine kurtarma görevleri gibi Call of Duty serisinin imzası olan görev türlerinin hiçbirisi yok bu oyunda. Evet, oyuncuya seçim şansı sunmak güzel, gizliliğe izin vermek güzel ancak harita tasarımları buna uygun değil. Koca ekipten kimse mi bunu fark etmedi? Etmemiş.

Ayrıca Remember No Russian gibi efsanevi bir görevin yeniden yorumlanmış halini de çok merak ediyordum. Bu sarsıcı ve savaş hakkındaki düşündürücü görev, saçma sapan bir uçak görevi ile değiştirilmiş ve No Russian görevine yakın bir deneyim sunmayı bırakın, asla heyecanlanmayacağınız sıkıcı dakikalar ile sizi çileden çıkarıyor.

Call Of Duty: Modern Warfare 3 İnceleme Sonucu

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikaye İncelemesi

Neyse, çok fazla spoiler vermeden senaryoyu biraz bağlayalım. Makarov gibi efsanevi bir karakterle uğraşırken, hikaye anlatımının ve temponun bu kadar düşmesi, birkaç sahne haricinde etkileyici anlar olmaması cidden hayret verici. Oyunun finaline gelirsek, Task Force 141’in Makarov’u durdurma görevi, tatmin edici olmayan ve berbat bir şekilde sonlanan bir final göreviyle bitiyor.

Modern Warfare 3 final görevinin, Modern Warfare 4’e yol yapmak için tasarlandığını anlıyorum ancak çok çok daha iyi olabilirdi. Eğer oyunu deneyimlerseniz, demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Spoiler vermek istemiyorum ancak ilk kez bir Call of Duty oyununun final görevinde hiçbir şey hissetmedim. Gerçekten, bu bölüm keşke Modern Warfare 2’ye bir DLC olarak gelseymiş.

Bünyemde ciddi bir bungunluk ve hayal kırıklığı yaratan görevlerin yanı sıra oyundaki silahların çoğu da Modern Warfare 2’den kalma. Erken erişim sürecinde “çok oyunculu” bir deneyim yaşayamadığımız için yorum yapamıyorum ancak umuyorum ki MW2’nin aynısı gibi hissettirmez.

Her ne kadar eski tanıdık yüzler ile yeniden bir araya gelmek ve Makarov‘u kovalamak keyifli olsa da, Modern Warfare 3 benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Bahsettiğim gibi, 14 görevin yarısı “Open Combat Missions” olduğu için bir hayli sıkıcıydı. Sürekli artıp azalan tempo ve berbat final ile Makarov’un büyük dönüşünü anlatan bu oyundan daha fazlasını umuyordum.

Üstelik, Modern Warfare 3’ün başlangıç fiyatının 1.999 TL olduğunu göz önüne alırsak, yalnızca ana hikaye oynayacakları için kolay kolay önerebileceğim bir oyun değil. Ancak, her sene oyunu takip ediyor ve uzun süreler boyunca çok oyunculu deneyimler yaşıyorsanız, zaten Call of Duty haricinde pek bir seçenek yok.

İnceleme Özeti

Call Of Duty: Modern Warfare 3 Hikaye İncelemesi

Bu kez olmamış. Modern Warfare ismine yakışmayan bir oyun. Hikaye açısından hayal kırıklığı.
4.5
Ortalama

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 3 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  A mininum rating of 0 is required.
  Please give a rating.
  Thanks for submitting your rating!

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!