Call Of Duty Black Ops: Cold War İncelemesi

Call Of Duty serisinin son oyunu olan Black Ops: Cold War'a yakından bakıyoruz. Hikaye, çok oyunculu, zombiler bu kez nasıl olmuş?

Warzone’un Başarısı ve Black Ops Serisinin Kaderi

Call Of Duty serisini yıllık olarak karşılamaya oldukça alıştık. Kimi oyuncular hikayesi için, kimi oyuncular zombi modu için ve kimi oyuncular da çevrim içi modları için Call Of Duty’yi her sene bekler oldu. Fakat Activision geçtiğimiz sene beklenmeyen bir hamle ile uzun soluklu bir Call Of Duty oyunu yayınlandı. Evet Warzone‘dan bahsediyorum. Warzone’un uzun ömürlülüğü Cold War’ın satışlarını zorlaştıracak mı göreceğiz. Fakat Cold War gelmiş geçmiş en iyi çıkış yapan Call Of Duty oyunu olarak gösterilmeye başlandı bile. Activision, Aralık ayından itibaren ortak rütbeler, silahlar, sezon biletleri, kozmetiklerle Warzone ve Cold War’da ilerlemeyi birleştirecek. Birinde kazanılan rütbe otomatik olarak diğerine taşınacak. Devrim niteliğinde olan bu yenilik ile iki farklı oyun resmen bir arada ilerleyecek. Bu da akıllara Call Of Duty serisi artık ”Merkezinde Warzone bulunan tek bir hizmet oyun merkezine dönüşecek mi?” sorusunu getiriyor.

Modern Warfare Serisi ve Black Ops Evreninin Gelişimi

Modern Warfare alt serilerinin geçen yıl yeniden başlatılmasıyla, Call of Duty’nin hayranların en çok sevdiği diğer alt serilerinin de ilgi odağı haline gelmesi an meselesiydi. 2011’de yayınlanan Modern Warfare 3’den beri yeni bir oyun görmemiş olan Modern Warfare’ın aksine, Black Ops alt serisi, başından beri geliştirici Treyarch’ın dönüm noktası olmuştur.

Buradaki önemli nokta Black Ops ilk oyundan bu yana birkaç değişikliğe uğradı ve Call of Duty: Black Ops Cold War, işleri eski haline getirmek için geri döndü. Orijinal Black Ops’a layık bir devam serisi olmayı hedefliyor ve genel hatları ile bunu kesinlikle başarıyor.
Bizi Soğuk Savaş’ın kalbine sürükleyen ve oyuna yeni bir derinlik katan Ronald Reagan ve Mikhail Gorbachev gibi tarihi figürlerin ortaya çıktığı kaliteli bir tek oyunculu hikayeye de geri dönüyoruz. Hemen heyecanlanmayın, ufak bir hayal kırıklığımız da var. Oyun güzel bir hikaye sunuyor fakat bir efsane de beklememek gerekli. Call Of Duty serisinin son zamanlarda yaptığı gibi bize heyecanlı bir Holywood filmi kalitesinde bir hikaye sunuyor. Bol aksiyonun içerisine yerleştirilmiş bir hikaye. Bir diğer hayal kırıklığımız ise hikaye süresinin git gide azalıyor olması. Oyunun hikayesi yaklaşık 6 saat sürüyor, ancak diğer çeşitli oyun modları ile bizleri mutlu etmeyi başarıyor.

Sıkı Tutunun Soğuk Savaş’a Geri Dönüyoruz

Call of Duty: Black Ops Cold War’ın hikayesi, Modern Warfare’ın gerçekçi ve kendisini tamamen ciddiye alan oyun yapısının tam tersi olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi oyun Holywood aksiyonundan oldukça etkilenmiş durumda. Patlamalar, araba kovalamacaları ve ağır çekim çatışmalarıyla ağzına kadar aksiyon dolu bir senaryo sunarak, 1980’lerden tam anlamıyla yararlanıyor. Oyunun başlarında yaşanan olaylar biraz fazla kaos gelebilir ancak ilk birkaç görevden sonra heyecana kapılıp gidiyorsunuz. Orijinal Black Ops’un, Mason gibi geri dönen tanınmış kült karakteri ile tamamlanan doğrudan bir devam olarak karşımıza çıkıyor.

Hikayeye Başlangıcı

Oyun, 2010 yılında çıkan Black Ops’un direkt olarak devamı niteliğinde. Hikaye, bizi önceki oyunlardan tanıdığımız karakterlerinde dahil olduğu seçkin bir askeri birliğie ‘Bell‘ kod adlı bir acemi olarak dahil ediyor. Bu seçkin birlik ABD’nin yıllardır takip ettiği gizemli bir Rus ajan olan Perseus‘un peşine düşüyor. Sıradaki görevlerimizi aydınlatmak için istihbarat topluyoruz. Oyunda önceki Call Of Duty oyunlarının aksine hayali isimlendirilmiş bölgeler bulunmuyor. Oyun, artık gerçek olaylara dayanan gerçek bölgelerde geçiyor. Oyun dönemin Soğuk Savaş havasını bizlere daha başlar başlamaz hissettiriyor. Oyunun başlangıcından itibaren müzik seçimi, mekan kurguları, kıyafet seçimleri dönemin havasını oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor. Hikayeyi anlatırken spoiler vermemek mümkün değil. O yüzden hikaye kısmını tamamen size bırakıyorum.

Bu kez gerçekten serinin özüne dönülerek hikayeye bir derinlik katılmaya çalışılmış. Oyuncu, baştan sona örülmüş birden fazla son ve diyalog seçeneği ile mücadeleyi aktif olarak oyunun sonuçlarından birine doğru şekillendirebiliyor. Oyunu üç farklı son ile bitirmek mümkün. Ayrıca oyunun sonunu etkileyen seçimler yanında birkaç ufak seçim de oyun içerisinde mevcut.

Call Of Duty serisinde daha önce gördüklerimizin aksine Black Ops Cold War, karakterinizin arkasındaki profili oluşturmanıza ve istediğiniz kadar ayrıntı seçmenize olanak sağlıyor. Ayrıca, nişan alma hızı, sağlık arttırma, mermi hasarı gibi hikaye niteliklerinizi doğrudan etki eden 15 adet yetenekten ikisini seçmenize izin veriyor.

Ana Görevler ve Yan Görevler

Görevler ve bölümler bu sefer üzerine düşünülmüş ve akıllıca tasarlanmış. Seri ilk kez rol yapma öğelerine ufakta olsa yer veriyor. Bunu oyunun başında karakterimizin psikolojik profilini oluştururken anlıyoruz. Dediğim gibi bu mekanikler oldukça sığ olsa da yaptığınız bazı seçimler ve yan görevlere etkileri gelecek oyunlarda bunların gelişebileceğine birer işaret.

Bahsettiğim diyolog seçimlerinden öyle Fallout New Vegas gibi seçenekler beklemeyin. Ancak size ani ve vurucu kararlar verdirdiği anlar mevcut. Örneğin Amsterdam’da bir görevde hedefimizi yakaladıktan sonra sorgulayıp istediğim cevabı aldım. O andan sonra hedefimizi bağışlamak veya çatıdan aşağıya atarak infaz etmek size kalmış. Ben istediğimi aldıktan sonra hedefimi yok ettim. Yine aynı ana görevde bana diğer yan görevimde yardımcı olacak bir ip ucu keşfettim.

Peki görevlerdeki kanıtları kaçırdım. Ne olacak? Bazı görevleri yeniden oynadıktan ve tüm kanıtları topladıktan sonra, söz konusu yan görevleri düzgün bir şekilde tamamlayarak yan görevdeki eksikleri tamamlıyorsunuz. Burada tek eksimiz sadece iki adet yan görevimizin olması. Fakat böyle bir yenilik için yeterli diyebilirim. Buradan gelen geri tepkilere göre serinin diğer oyunlarında bu sayı artabilir.

Zekice Tasarlanmış Bölümler

Son olarak bölümler oldukça güzel tasarlanmış. Trabzon‘un da dahil olduğu birden çok gerçek mekanda baskınlar yapıyoruz, gizlice üslere sızıyoruz veya helikopter ile düşman üslerini vuruyoruz. Bölümlerin hepsi birbirinden farklı olarak ve akıllıca tasarlanmış. Ne eksik ne fazla. Yeni nesil seviyesinde muazzam grafikler ile de birleştiği zaman bölüm tasarımlarından oldukça memnun kalmanız muhtemel. Özellikle ışın izleme teknolojisinin de katkısıyla patlamalar sizi alıp götürüyor. Bu kadar çok grafiklerden bahsetmişken gelin bir de yakından bakalım.

Ayrıca bahsetmeden geçmek istemiyorum. Oyunda bazı görevlerin içerisine yerleştirilmiş eski arcade oyun makineleri bulunuyor. Burada Activision’un eski oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Hepsi 1982 yapımı olan Enduro, Pitfall, Barnstorming, River Raid, Grand Prix isimli oyunları bulmayı başardım. Eminim daha fazlası oyunun içerisinde mevcuttur. Merak edenler için bunun detaylı bir haberinide sizler ile paylaştım. 

Grafikler, Ses Tasarımı ve Oyun Mekanikleri

Oyunun mekaniklerinden bahsedecek olursak yukarıda bahsettiğim kanıtlara ve ip uçlarına seçkin askeri grubunuz ile kaldığınız terk edilmiş garajınızdaki kanıt panosunda erişiyorsunuz. Burada konuşmaları dinleyebilir ve diğer operatörlerle konuşabilirsiniz. Bu kez yanınızdaki karakterler donuk birer NPC olmak yerine sizinle bazı mantıklı konuşmalar yapıyorlar. NPC’lere soracağınız soruları yine siz seçiyorsunuz.

Yapay zekadan bahsetmek gerekirse düşmanlar yine oldukça akıllı tasarlanmış. Hardened zorluk seviyesinde oynayarak oyunu yaklaşık 7 saatte bitirdim. Oldukça fazla öldüğümü de söyleyebilirim. Realism modunda oynayanlar için büyük ihtimalle oynanış süresi 10 saati bulabilir. Bir diğer yenilik ise artık düşmanları direkt olarak bıçaklayıp geçmek yerine onları rehin alabilmemiz. Onları kalkan olarak kullanabilir veya üzerlerine bir el bombası yerleştirip düşmana fırlatabiliyoruz.

Oyunun beni en çok etkileyen kısmı olan seslendirme ve ses tasarımdan da bahsetmeden olmaz. Oyunun ses kadrosu Bruce Thomas, Damon Victor Allen ve Chris Payne Gilbert gibi isimlerden oluşuyor. İsimler gerçekten işlerini hakkıyla yapmışlar. Olay örgüsüne göre ses tonlamaları, karakterlere o kadar uyumlu ki adeta karakterlere can vermişler.

Önceki Call Of Duty serilerinden alışık olduğumuz gibi silah sesleri, patlamalar ve efektler her zaman ki gibi yüksek bütçeli ve kaliteli. Ayrıca oyunda Soğuk Savaş dönemi ortamını yansıtan müzikler de ayrı bir hava katıyor.

Son olarak teknik kısımdan bahsetmek gerekirse ben oyunu oynarken herhangi bir çökme, donma, oyundan atma sorunu da yaşamadım. Ayrıca bir FPS düşmesini de şahit olmadım. Oyunu 1440p ayarlarda Ryzen 7 3700x ve RTX 2080 ekran kartı ile bütün ayarlar ultra da ve ışın izleme teknolojisi açık olarak 60 FPS sabit oynamayı başardım. Oyun optimizasyon konusunda oldukça başarılı.

Zombi Modu Eğlencesi Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Oyunun muhtemelen benim en çok zaman geçireceğim kısmı, ilk kez 2008’de World at War‘da piyasaya sürülen ikonik hayatta kalma savunma modu olan Zombi Modu. Zombi modu eski oyunlardan alışık olduğumuz aynı havasını koruyor. Zombi modu, yıllardır diğer iki moddan çok daha fazla, büyük bir yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu oyunda da bunun olmadığını söylemek üzücü fakat akıllıca yapılmış bazı geliştirmeler var. Artık bir tabanca ile başlamıyorsunuz, bunun yerine seçtiğiniz sınıfı çok oyunculu moddan buraya aktarıyorsunuz.

Siz ve üç arkadaşınız zombi ordularına karşı mümkün olduğu kadar uzun süre hayatta kalmaya çalışırken, siz bunu yaparken yavaş yavaş daha fazla silahın ve haritanın parçalarının kilidini açıyorsunuz. İkinci Dünya Savaşı ortamı, kelimenin tam anlamıyla Soğuk Savaş olarak adlandırılan bir oyun bağlamında hiçbir anlam ifade etmiyor ve her şey çok gönülsüz görünüyor.

Ayrıca şuan için bir yıl boyunca PlayStation’a özel Zombies Onslaught modu var. Bu, başka bir oyuncuyla takım oluşturmanızı ve Crystal Chronicles tarzı mücevher tarafından oluşturulan küçük bir güvenli alanın dışındayken sürekli hasar almanızı konu alıyor. Çok zor ama en azından farklı ve bu nedenle onu ana moddan daha eğlenceli buldum. Dediğimiz gibi Zombi modu için diğer tek değişiklik, ilk kez standart çok oyunculu bir teçhizatı kullanabilmeniz. Geri kalanı yine bildiğimiz akın akın gelen zombiler.

Çok Oyunculu Modlarda Bizleri Neler Bekliyor

Eğer oyunun ücretsiz beta dönemine katıldıysanız bu kısmı biraz deneyimlemişsinizdir. Daha fazla büyük ölçekli haritalar, ön plana çıkan ve oynanışı değiştiren yeni modlar var. Platformlar arasında parti sohbetinin çalışması, parti kurmak ve arkadaşlarla iletişim kurmak hala zor. Şu anda yalnızca sekiz çok oyunculu harita var ancak Nuketown 24 Kasım’da ücretsiz bir ek paket olarak eklenecek. Oyunda bulunan modlar ise: TDM, FFA, S&D, Domination, Hardpoint, Control ve VIP Escort.

Dediğim gibi tam sürümün çevrim içi modu da betaya oldukça benziyor, ancak birkaç yeni harita ve silah var. Tabi oyunun daha çok taze olduğunu göz ardı etmemek gerek.

Çok oyunculu deneyiminize başladığınızda, birçok silahın kilidini açmak için rütbenizi yükseltmeniz gerekecek. Bu sistem her zaman Call Of Duty serilerinin heyecan verici bir parçası. Fakat seviyeniz arttıkça bu kilitleri açmak bana biraz zorlaşıyor gibi hissettirdi. Çok fazla kilidi açmadan, silah eklentilerinin, avantajların ve skor serilerinin eksikliğiyle çok erken bir zamanda belirgin bir dezavantajda olduğumu hissettim.

Cartel, Armada ve Crossroads gibi yeni Combined Arms 12v12 haritalarının eklenmesine bayıldım. Alfa ve beta testleri sırasında, Combined Arms haritalarında Domination moduna çok uzun saatler harcadım. Bildiğimiz A,B,C bölgelerini elinde tutma modu. Fakat harita tasarımları o kadar iyi olmuş ki oynaması en keyifli mod diyebilirim.

Silah sesleri harika. Hiçbir şey Armada haritasında yüksek hızda çelik halattan inen birine ateş etmek gibi hissettiremez. Ya da Cartel’deki çalıların arasından birine gizlice yaklaşmak veya Crossroads’da bir tankla bir askeri birbiri ardına devirmek.

Tek oyunculu oyunun Soğuk Savaş teması gizli operasyonları vurgularken, bu çok oyunculu modların tümü sizi sıcak savaşın içerisine bırakıyor. Rus Spetsnaz ya da ABD CIA ajanları olarak oynuyorsunuz.

Çok oyunculu modda grafikler hikaye moduna göre bir tık daha hafif kalsa da yine de muazzam görünüyor. Burada Treyarch internet bağlantı hızlarını da düşünmüş olmalı.

Son olarak çok oyunculu mod yine bildiğimiz Call Of Duty havasını bizlere yaşatıyor. Sizleri sıkmadan çok uzun saatler, günler hatta aylar boyu oynatacak bir oyun var elimizde.

Call Of Duty Black Ops: Cold War İncelemesi Sonuç

Call of Duty: Black Ops Cold War ihtiyacı olan her şeyi istenilen seviyede ve gayretle yapıyor. 2021’i tamamen çok oyunculu bir oyuna adayacak olanlar pişman olmayacaklardır. Ancak, kendi kendisine rakip olan Warzone’u da dahil edersek; Fortnite ve Apex Legends gibi rakiplerinden de sıyrılmak için, Cold War kesinlikle daha fazla yenilik sunabilirdi.

Zombi modu severler zaten oyundan oldukça memnun kalacaklar. Hala Call Of Duty’nin zombi modunun eğlencesinin yanına yaklaşabilen bir oyun yok. Hele böyle büyük bütçeli bir yapımda büyüleyici grafikler ve gerçekçi silahları da hesaba katarsak.

Hikaye ise yukarıda anlattığım gibi tamamen Holywood aksiyonuna dayalı ve tatmin edici. Call Of Duty’nin eski oyunlarından alışık olduğumuz kalitede. Black Ops serisine yakışır bir hikaye. Fakat 5-6 saatlik oynanış biraz daha uzun olabilirmiş.

Elbette her zamanki kadar kısa, ancak zombileri ve çok oyunculuları içeren paketin bir parçası olduğu için, kolayca uzun yıllar boyunca en iyi Call of Duty hikayesi ve belki de en iyi FPS hikayelerinden birisi.

Ülkemizdeki oyun fiyatları sebebi ile oyunu önerip önermemek arasında gidip geliyorum. Eğer bütçeniz müsade ediyor ise ve online fps oyunlarına düşkünseniz almalısınız. Fakat oyun kesinlikle şans verilmesi gereken bir oyun. Bir süre geçtikten sonra indirimler ile güzel bir fiyata indiğinde mutlaka şans vermelisiniz. Harcadığınız zamana kesinlikle değecek.

Call of Duty: Black Ops Cold War Artıları:

  • Vuruş hissiyatı çok net ve tatmin edici.
  • Haritalar üzerine düşünülmüş ve çok iyi tasarlanmış.
  • Yeni nesil hissi veren harika grafikler.
  • Zombi moduna yapılan iyileştirmeler.

Call of Duty: Black Ops Cold War Eksileri:

  • Çok az sayıda yenilik getirilmesi.
  • Çok oyunculu için sadece sekiz harita bulunması.
  • Kısa süren hikaye.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol