İnceleme

Bugün çıkış yapan Call of Duty: Black Ops 4 aslında bir devrin başlangıcı ya da diğer yönden sonu anlamına geliyor. Bugüne kadar hep hikaye anlatımıyla dikkat çeken Call of Duty serisi de yeni modaya uyuyor ve single player campaign modunu bir kenara atıyor. Call of Duty: Black Ops 4 inceleme yazımızda oyuna yeni eklenen özelliklere değineceğiz.

call of duty black ops 4 incelemesi 1

Geçtiğimiz sene çıkan Kardeşler Takımı temalı Call of Duty oyunu WWII’nin senaryosu aslında pek çok kişi tarafından beğenilmişti. Fakat ardından battle royale füryası başlayınca Activision da farklı bir tarafa kaydı. Hatta 15 yıllık seride ilk defa bu kadar çok online mod yer alıyor. Bunların arasında şüphesiz en çok dikkat çekeni de Blackout olacak.

Call of Duty: Black Ops 4 Blackout

Call of Duty serisi çok uzun zamandır aynı grafiğini koruyordu. World at War oyununda 10 sene önce karşımıza çıkan Zombies modunu saymazsak neredeyse hiç ciddi anlamda yenilik yoktu. Bu sefer ise Battle Royale modu olan Blackout işleri değiştiriyor. Blackout sadece ‘çeşni’ olsun diye konulan bir mod değil. Açıkçası uzun yıllar sonra ilk defa bir Call of Duty oyunu bu kadar keyifli geldi ve daha şimdiden pek çok unutamayacağım an yaşadım.

Geçtiğimiz battle royale oyunların popülerliğiyle geçti ve herkes Treyarch gibi tecrübeli bir stüdyonun Blackout ile neler yapacağını merak ediyordu. Açıkçası bu mod Call of Duty’nin bir parçası olmaktan çok başlı başına bir oyun havasına sahip ve son derece özenle hazırlanmış.

Call of Duty: Black Ops 4 Multiplayer Rehberi ve İpuçları

Call of Duty: Black Ops 4’ün multiplayer mekaniklerini kullanan Blackout modunda özellikle hızlı ve agresif oynanış öne çıkıyor. Diğer battle royale oyunlarında yer alan ve oyunu yavaşlatan unsurların pek çoğu Blackout’ta bulunmuyor. Tam aksine her şey çok daha akıcı şekilde ilerliyor.

call of duty black ops 4 incelemesi 2

Treyarch aynı zamanda Blackout’un içine mümkün olduğu kadar serinin tarihini de serpmeyi unutmamış. World at War’dan haritalar bulunduğu gibi, ganimet çıkan Mystery Box’lar, tüketilebilir perkler ve easter eggler de keşfedilmeyi bekliyor. Ancak Treyarch’ın en büyük başarısı haritada göze çarpıyor. Çevre, kasabalar ve endüstriyel tesisler içinde nereye ineceğinize karar veriyorsunuz. Bina kümeleri pratik olarak her yeri inişe uygun hale getiriyor.

Call of Duty: Black Ops 4 Multiplayer

Treyarch aynı zamanda çok oyunculu modlarda da bu sefer sınırları zorlamış. Bu yılki PvP modu rekabetçi beceri noktasını her zamankinden daha yüksek bir seviyeye çıkarıyor ve tartışmalı olsa da, başarılı bir dizi değişime sahip. Bildiğiniz ve sevdiğiniz aynı hızlı ve çılgınca multiplayer modları yer alıyor fakat bu sefer daha keskin, dolu ve rafine edilmiş şekilde karşımıza çıkıyorlar.

Bu yıl Call of Duty: Black Ops 4 multiplayer modlarında en büyük değişikliği hızdan fark ediyorsunuz. Yıllardır Call of Duty çoklu oyuncu modlarında kısa sürede ölmek ya da öldürmek mümkündü. 3-4 atışta düşman ölüyordu fakat Call of Duty: Black Ops 4’te bu sefer maksimum sağlık 100 yerine 150 olarak belirlenmiş. Bu da ciddi ölçüde bir düşmanı öldürmeyi zorlaştırıyor. Aslında hala oldukça hızlı ölüyoruz fakat bu ekstra sağlık reflekslerinizi kullanmanız için fazladan zaman sağlıyor.

call of duty black ops 4 incelemesi 3

Black Ops 4’te de aynı zamanda Black Ops 3’teki Specialist sınıfları bulunuyor. Bu hero olarak adlandırılan karakterler iki özel yeteneğe sahipler. Başlangıçta 10 Specialist yer alırken, her biri de oldukça güçlü. Bolca çeşitlilik sundukları için açıkçası birini ‘main karakter’ olarak belirlemek epey zor. Bu Specialistler Call of Duty: Black Ops 4’e elbette daha çok taktiksel derinlik katıyor fakat yine de bir Rainbow Six: Siege havası beklemeyin.

Call of Duty: Black Ops 4 Zombiler

Call of Duty serisinde Zombies modu tanıtalı 10 yılı geçti ve bu senenin zombi modu başlangıçta üç haritayla karşımıza çıkıyor. Bunların arasında IX, Voyage of Despair ve Blood of the Dead bulunuyor. Black Ops 4’ün zombi haritalarını rehberimizde ayrıntılı bir şekilde açıklamıştık.

Call of Duty Black Ops 4 Zombi Haritaları

Zombies modunda her zaman olduğu gibi yine her haritada gerilim ve aksiyon durmak bilmiyor. Pek çok unutulmaz an yaşıyorsunuz ve ekip olarak oynadığınızda dahi zorlu anlar sizi bekliyor. Zombies modunun ilerleme sistemi de genişletilirken, artık oyuncular 4 perk seçebiliyor. Aynı zamanda Scepter of Ra ve Thor’un çekici benzeri bir silah da oyuna eklenmiş. Böylece oynanış çeşitleniyor.

call of duty black ops 4 incelemesi 4

Perk ve özel silahlara ek olarak yeni başlangıç silahlarını, bomba tiplerini ve tek kullanımlık iksirleri seçebiliyorsunuz.

Call of Duty: Black Ops 4 inceleme yazımızda sona geliyoruz. Her yıl karşımıza yeni Call of Duty oyunları çıkıyor. Bunların hepsinde heyecan verici değişiklikler olsa da, açıkçası şimdiye kadar hiçbiri Treyarch kadar seriyi ileri taşıyamamıştı. Multiplayer ve Zombies modu seride şimdiye kadar en iyi diyebilirim. Fakat Blackout’a ayrı bir parantez açmak gerek çünkü karşısında diğer Battle Royale oyunlarının işi bir hayli zor.

İyi

  • Gerçekçi grafikler
  • Etkili ses efektleri
  • Sürükleyici atmosfer
  • Kaliteli görsel efektler

Kötü

  • Bazı içeriklerin ücretli olması
8.4

Çok iyi

Ses - 8.8
Grafik - 8.2
Oynanabilirlik - 8.3

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol