Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Çalışanlarına Olan Bağlılıkta Nintendo Zirvede

Nintendo, çalışanlarına olan sadakat ve bağlılık konusunda tüm şirketleri geride bıraktı. İstatistiklere göre Nintendo çalışanları, şirketten ayrılmayı hiç tercih etmiyor.

Japonya’dan gelen yeni bir iş raporu, Nintendo’nun ülkedeki en yüksek çalışan tutma oranlarından birine sahip olduğunu açıkladı. Bu rapora göre, Nintendo’nun çalışanlarını işten çıkarmamasının en büyük sebebi refah ve marka gücü. Bazı kutuplaştırıcı iş kararlarına ve hayranların şirketle yaşadığı sorunlara rağmen şirketin tutarlı bir iş gücüne sahip olduğu açık.

Nintendo, oyun tarihinin en büyük isimlerinden biri ve şirket hâlâ düzenli olarak video oyunları ve konsollar üretiyor. Örneğin Switch’in satışlarına ilişkin son rakamlar, markanın yaklaşık 45 yıldır video oyun sektöründe olmasına rağmen hâlâ güçlü olduğunun kanıtı. Bu miras, şirketin ulusal ortalamayı aşan çalışan tutma oranı açısından faydalı olmuş gibi görünüyor.

Nintendo Sosyal Yardımları Oldukça Başarılı

Nintendo

Japonca bir iş raporu olan biz-journal’ın kaba bir çevirisinde, yeni işe alımlara ilişkin istatistikler ve mevcut iş piyasası paylaşıldı. Bir şirketin oraya başvururken ne kadar çekici görüneceğini belirleyen çalışan tutma oranı gündeme getirildi. Makaleye göre, Japonya’daki yeni çalışanlar için ortalama çalışan tutma oranı yüzde 70. Bu genellikle yeni gelenlerin yüzde 30’unun ilk üç yıl içinde şirketten ayrıldığı anlamına geliyor. Ancak Nintendo’nun inanılmaz derecede etkileyici olan çalışan tutma oranı yüzde 98,9.

Analistlere göre bu başarının nedeni, şirketin yalnızca Japonya’yı temsil eden popüler bir oyun şirketi olmasına değil, aynı zamanda şirket tarafından işe alınma aralığının dar olmasına da bağlanabilir. Bu nedenle şirkette karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmek, işi bırakmak yerine çalışmaya devam etmeye değer olacaktır. Marka imajının kendisi de insanların şirket için çalışmak istemesini sağlamada oldukça etkili. Diğer bir neden ise Nintendo’nun ortalama geliri ve maaşının yanı sıra şirkete sağlanan sosyal yardımlar olabilir. Çocuk bakımı ve ücretli izin kullanımı konusunda oldukça cömert olan sosyal yardım paketinin yanı sıra aynı cinsiyetten partnerleri olan çalışanlar için bir ortaklık sistemi kullanıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.