Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Buffalo Katliamında Sosyal Medya Platformlarının Rolü

ABD'li yetkililer, 10 kişinin katledildiği Buffalo saldırısından sonra sosyal medya platformlarının bu gibi olaylardaki rolünü tartışıyor.

15 Mayıs’ta siyahilerin çoğunlukta olduğu New York, Buffalo‘daki bir süpermarkete düzenlenen silahlı saldırı, 10 kişinin yaşamını yitirmesine, 3 kişinin de yaralanmasına yol açmıştı. Beyaz üstünlüğünü savunan 18 yaşındaki bir erkek tarafından gerçekleştirilen katliam, ABD kamuoyunda büyük bir şok yarattı.

Bu cani saldırının Twitch’ten canlı yayınlanması ise sosyal medya platformlarını bir kez daha tartışmaya açtı. New York valisi Kathy Hochul, sosyal medya şirketlerini teröristlerin platformlarında saldırılar yayınlamasını önlemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

New York Times‘ta yer alan habere göre saldırgan Payton Gendron, katliamı gerçekleştirmeden önce özel bir Discord sunucusunda “manifesto yazmaya devam et”, “gerçek saldırıdan önce canlı yayını test et” gibi mesajlar paylaştı.

Buffalo’daki Irkçı Saldırı Twitch’ten Canlı Yayınlandı

buffalo katliamı twitch

Gendron’un platformdaki faaliyetlerini araştıran kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptığını açıklayan Discord, “Kurbanlara ve ailelerine en derin taziyelerimizi iletiyoruz ve soruşturmada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Bir Twitch temsilcisi ise canlı yayın platformunun “her türlü şiddete karşı sıfır tolerans politikasına sahip olduğunu ve tüm olaylara hızla yanıt vermek için çalıştığını” söyledi. Şirket ayrıca saldırgana ait kanalın, saldırının başlamasından iki dakika sonra kapatıldığını da kaydetti.

New York Valisi Hochul, sosyal medya platformlarındaki beslenen nefretin bir an önce durması gerektiğini söyledi. “Bu mecralar sosyal medya içeriğini izleme konusunda daha uyanık olmalılar. Ve Buffalo’daki barbarlık eyleminin, bu masum insanların infazının, sosyal medya platformlarında canlı olarak yayınlanabilmesi ve bir saniye içinde kaldırılmaması büyük bir konu” ifadelerini kullanan Hochul, bunun üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.