Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Bu Android Uygulaması Sizde Varsa Hemen Silin!

FlixOnline isimli bu kötü amaçlı yazılımı indirdiyseniz, Whatsapp bilgileriniz çalınabilir. Peki bu uygulama nasıl kaldırılır?

Android işletim sistemi için kötü amaçlı bir yazılım tasarlamak isteseniz hangi uygulamaya benzetirsiniz? Mümkün olan en fazla sayıda insanı tuzağa düşürmek için en popüler uygulamalardan birisi olan Netflix’i taklit edebilirsiniz.

FlixOnline adlı yeni keşfedilen bir Android kötü amaçlı yazılım uygulamasının yapımcıları bunu yapmaya karar verdi. Check Point Research‘te bir ekip tarafından bulunan bu uygulama, Google Play Store’da kol geziyordu. Bu kötü amaçlı yazılım insanları içine çekmek için Netflix görüntülerini kullanıyor.

Bunun yerine, Çarşamba günü yayınlanan Check Point Research bulgularının bir özetine göre, eğer bir kullanıcı FlixOnline isimli bu uygulamayı indirirse ve “farkında olmadan” uygun izinleri verirse, kullanıcının Whatsapp konuşmalarına otomatik yanıt verebiliyor. Bu benzersiz yöntem, tehdit aktörlerinin kimlik avı saldırılarını dağıtmasına, yanlış bilgiler yaymasına veya kullanıcıların WhatsApp hesaplarından kimlik bilgilerini ve verileri çalmasına neden olabilir.

Android 1

Görünüşe göre, bu kötü amaçlı yazılım, kurbanın WhatsApp kişilerine, normal bir kişinin arkadaşlarına mesaj atacağı mesajlara kesinlikle hiç benzemeyen mesajlar göndererek de kendini kopyalamaya çalışacaktı. Kötü amaçlı yazılım, kullanıcının kişi rehberine, “2 Aylık Ücretsiz Netflix Premium Kazandınız.“ gibi mesajlar atıyordu.

Yukarıdaki gibi bir mesaj aldıysanız ve cümlenin sonundaki bağlantıya tıkladıysanız, Check Point ekibi bunun arkasındaki saldırganların şunları yapabileceğini söylüyor:

  • Kötü amaçlı bağlantılar aracılığıyla daha fazla kötü amaçlı yazılım yayabilirsiniz,
  • WhatsApp hesabınızdan bilgiler çaldırabilirsiniz,
  • İşle ilgili gruplar gibi kullanıcıların WhatsApp kişilerine ve gruplarına sahte veya kötü amaçlı mesajları yayabilirsiniz.

FlixOnline isimli bu kötü amaçlı yazılım tam 2 ay boyunca Google Play Store’da bulunurken, Google Check Point Research tarafından bilgilendirildikten sonra Google tarafından kaldırılmadan önce yaklaşık 500 kez indirildi. Uygulamanın mağazadan kaldırılması, virüsün sizden temizlendiği anlamına gelmiyor, bunu da belirtelim. Bu uygulamadan kurtulmak için sildikten sonra kesinlikle telefonunuza format atmanızı öneriyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.