Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

BTK, 16 VPN Hizmetine Erişimi Engelledi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın Proton, Hotspot Shield ve Zen dahil 16 VPN hizmetine erişimi engelledi.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının erişim engeli olan web sitelerine ulaşmak için kullandığı VPN hizmetleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) müdahalesi ile karşı karşıya. T24 yazarı Füsun Sarp Nebil’in haberine göre BTK, herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın 16 VPN servisine erişim yasağı getirdi.

Yasaklanan VPN uygulamaları arasında Proton, Surfshark, Super, VPN Unlimited, IPVanish, VPN365, CyberGhost, HideMe, PureVPN, ZenVPN, Psiphon, TunnelBear, Snap, Hotspot Shield, Secure ve SurfEasy bulunuyor.

Medyascope‘tan Berna Büyükbayrak’a konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve İfade Özgürlüğü Derneği’nin (İFÖD) kurucularından Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Mahkeme kararı olmadan alınana bu engel kararı, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHM) aykırı. Bu servislerin Türkiye’de kullanılması yasak değil. Kimi bankalar ve şirketler bağlantılarını sağlamak için bu tip yazılımları kullanır” dedi.

VPN Nedir, Ne İşe Yarar?

vpn btk

Kullanıcının gerçek IP adresini gizleyerek internet üzerindeki aktivitelerini anonomleştiren VPN hizmetleri, internet trafiğini şifreleyerek kullanıcılara güvenli bir bağlantı sağlar. Bu, bilgiyi ileten kişisel veya hassas verilerin güvenliğini artırır ve bilgisayar korsanlarının, casus yazılımların veya diğer kötü niyetli kişilerin verilere erişimini zorlaştırır.

Bazı ülkeler veya kuruluşlar, belirli web sitelerini veya içerikleri erişime kapatabilir. VPN uygulamaları, kullanıcılara coğrafi sınırlamaları aşma veya sansürlenmiş içeriklere erişim sağlama imkanı tanır. Dilerseniz, ücretsiz VPN programlarına yer verdiğimiz listemize göz atabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

1 Yorum

  1. Artık iyice K. Kore olduk!

    0
    0
    Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.