Book of Demons İncelemesi

Book of Demons kesinlikle sıradan bir Diablo klonu değil.

Yapımcı Thing Trunk bir süre önce başladığı Return 2 Games (R2) projesiyle 90’lı yılların klasik oyunlarını günümüze uyarlayacaktı. Bu serinin ilk oyunu Book of Demons olarak karşımıza çıkarken, isminden de anlaşılacağı gibi ilham noktası Blizzard klasiği Diablo. Fakat bu oyun sadece bolca yaratık öldürüp ganimet toplayacağınız bir yapım değil. Kendi içinde gerçekten de özel bir oyun.

Book of Demons kendine özgü mekanikleriyle bir aksiyon RPG oyunu olarak tanımlanabilir. Oyunda ana menü dışında vaktinizin büyük çoğunluğunu zindanlarda harcıyorsunuz. Zindanlar giderek en alta doğru gidiyor ve sonunda Lord of Terror ile karşılaşıyorsunuz. Tabii ki bu aşama aşama gerçekleşiyor ve her kat koridorlara bölünüyor.

Zindanlarda karşınıza seyahat edecek farklı yollar, gizli odalar ve öldüreceğiniz yaratıklar çıkıyor. İlerledikçe farklı tipte yaratıklar da çıkıyor ve en baştaki kadar kolay olmuyorlar. Karakterler kağıt şeklindeler ve siz üzerlerine tıkladıkça canları azalıyor. Fakat mantığı bu kadar basit değil çünkü farklı tipte yaratıklar kalkana ya da bazı özel mekaniklere sahip olabiliyor.

Book of Demons diğer yandan bir kart oyunu. Bu yüzden silah ve zırh değil, yaratıklardan kart topluyorsunuz. Oyun boyunca elinize rastgele, farklı tipte ve kalitede kartlar geçiyor. Kartları alttaki barda skill, iksir, büyü ya da pasif yetenek olarak kullanabiliyorsunuz. Toplamda Warrior, Mage ve Ranger olmak üzere üç farklı sınıf yer alırken, kartlar sayesinde her biri kendine özgü oluyor. Böylece dilediğiniz şekilde karakterinizi özelleştirebiliyorsunuz.

Book of Demons’u aslında diğer ARPG oyunlarından ayıran temel fark da bu. Oyunda kart mekanikleri önemli yer tutuyor. Zindanları temizleyip ana menüye döndüğünüzde elinizdeki kartlara bakıyor ve en gerekli gördüklerinizi pasif barınıza yerleştiriyorsunuz. Ardından mana/enerji ile kullanacağınız aktif kartları da seçiyorsunuz. Bazı kartlar kapalı olarak geliyor ve kilitlerini açıp özelliğini görmek için rün kartlarına ihtiyacınız oluyor. Ayrıca kartları geliştirme şansınız da var.

Book of Demons’ta takip ettiğiniz bir ana hikaye ve ilerledikçe açtığınız özellikler de var. Fakat hikaye açıkçası pek ilgi çekici değil fakat en azından zindanlarda daha derine inmek için size bir gerekçe sunuyor. Yine de hikaye kısmına biraz daha odaklanılsa iyi olurdu.

Book of Demons bağımsız bir oyun olarak gerçekten de başarılı. Sanat tasarımı ve 2D grafikleri ilgi çekici. Aynı zamanda oyunun Türkçe çevirisi de mevcut ve kendi dilimizde oynayabiliyoruz. Buna rağmen biraz casual yapıda ve normal zorluk seviyesinde pek zorlayıcı olmuyor. Dolayısıyla alacağınız keyfi biraz artırmak için zorluk seviyesini ayarlayabilirsiniz. Diğer bir eksi yanı ise bir süre sonra kendini tekrar etmeye başlaması. Hikaye vasat olduğu için zindanlar da 4-5 saat sonra yer yer sıkıcılaşıyor ve uzun saatler başında duramıyorsunuz.

Birkaç pürüzü bir kenara bırakırsak, Book of Demons gerçekten de parmakla gösterilecek bağımsız oyunlar arasında yer alıyor. Ayrıca daha önce Darkest Dungeon’a sahipseniz, bu oyunun sahiplerine Book of Demons için yüzde 66’lık indirim kuponu dağıtıldı. Aynı zamanda Book of Demons sahipleri de Darkest Dungeon’ı yüzde 66 indirimle satın alabiliyor. İki yapımcı arasındaki bu ‘paslaşma’ kesinlikle oyuncuların çıkarına.

Eski RPG günlerini özlüyor, Diablo deneyimini farklı bir bakış açısıyla tekrar yaşamak istiyorsanız Book of Demons’ı kesinlikle önerebilirim.

Artıları:

  • Fleksikopla istediğiniz gibi oynayabilme imkanı

  • Kart tabanlı özgün dövüş mekanikleri

  • Harika sanat tasarımı

Eksileri:

  • Vasat hikaye

  • Yer yer kendini tekrar etmesi

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol