Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Black Mirror’dan Fırlamış Gibi: Apple Vision Pro Tanıtıldı

Apple, yepyeni bir teknoloji içeren sanal gerçeklik gözlüğü Vision Pro'yu tanıttı. Cihaz, önümüzdeki yıl satışa sunulacak.

Yıllarca süren spekülasyonlardan sonra Apple, dün gerçekleşen WWDC etkinliğinde Apple Vision Pro’yu tanıttı. Sanal gerçeklik gözlüğü, gerçek dünyayı dijital dünyayla sorunsuz bir şekilde harmanlayarak gerçekliği artıran büyük bir yenilik olacak. Bir çift parlak kayak gözlüğü gibi görünen başlık, hafif bir alüminyum çerçeveye ve ön tarafında çeşitli kameralar bulunan kalın camlara sahip. Böylelikle artık tek düğme ile gözünüzün gördüğü her şeyi videoya kaydedebileceksiniz.

Apple Vision Pro’nun MicroOLED arka paneli 23 milyon piksel barındırıyor. Üç ögeli lens, her açıdan keskin görünen ve ince metinleri bile gösterebilen 4K HDR video kaydetmeye izin veriyor. Kulaklıklı, R1 adlı yeni bir yonga desteğiyle birleştirilmiş bir M2 yongası tarafından destekleniyor. Bu çipler; 12 farklı kamera, beş sensör ve altı farklı mikrofondan gelen verileri işleyebiliyor. Apple, M2’nin performans sağlarken, R1’in gecikmeyi neredeyse ortadan kaldırdığını ve görüntüleri 12 ms içinde ekrana ilettiğini söyledi.

Apple Vision Pro 4 Bin Dolardan Başlayacak

Apple Vision Pro

Cihazın kenardaki bantları, kafa şeklinize göre esneyerek şakaklarınızı tam bir şekilde saracak ve özel ekler sayesinde, gözü bozuk olan kişiler ek gözlük camı kullanabilecek. Kulaklığın visionOS işletim sistemi, el kumandası olmadan tamamen 3 boyutlu bir arayüzde kontrol edilecek. Arayüz, ses ve dokunuştan ziyade yalnızca bakışınızla bile kontrol edilebilecek. Seçtiğiniz simgeyi onaylamak için ufak bir el hareketi yapmanız yeterli olacak.

Cihaz üzerinde yer alacak Optik Kimlik, Vision Pro’nun kilidini açmak için güçlendirilmiş güvenlik sistemi sunacak. Kamera verileri ve göz hareketleriniz, arka planda işlenecek ve nerde ne kadar vakit geçirdiğiniz analiz edilecek. Ekranda yer alacak 2B uygulamalar, başlık aracılığıyla görünür olan gerçek dünya alanınızın etrafında yer alacak şekilde yerleştirilebilir. Apple, bu arayüzdeki ögelerin gerçek odada gölgeler oluşturacağını ve ışığa tepki vereceğini söyledi.

Kullanıcılar Vision Pro’dayken bir 4K Mac ekranı görünecek. Böylelikle kullanıcılar, fiziksel bir Magic Trackpad veya Magic Keyboard kullanmak için sanal asistanla iletişim kurabilecek. Apple Vision Pro, film izlerken dikkatinizin dağılmaması için çevrenizi otomatik olarak karartacak. En düşük ücreti 3.499 dolardan başlayacak olan cihaz gelecek yılın başlarında satışa sunulacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.