Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bit Dolandırıcılığı: Twitch’te Kara Para Aklayan Çeteye Baskın

Canlı yayın platformu Twitch'teki bazı yayıncılara bit bağışı yaparak kara para akladığı tespit edilen şebekeye 8 ilde eşzamanlı baskın yapıldı. Detaylar haberimizde.

Geçtiğimiz yıl patlak veren ve birçok yayıncının adının karıştığı Bit dolandırıcılığına yönelik bir operasyon daha gerçekleştirildi. Canlı yayın platformu Twitch‘i kullanarak kara para akladığı tespit edilen bir çeteyi takibe alan polis, 8 ilde eşzamanlı baskın yaptı.

İstanbul merkezli operasyonda Eskişehir, Balıkesir, Adana, İzmir, Çanakkale, Kırşehir ve Ankara illerinde Bit dolandırıcılığı yaptığı iddiasıyla 18 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Onedio’nun haberine göre çalıntı kredi kartı bilgilerini kullanarak Twitch yayıncılarına Bit bağışı yapan şüpheliler, bu yolla binlerce lira kara parayı akladı.

Çok Sayıda Gözaltı Var

bit dolandırıcılığı

İstanbul’daki operasyonda 9 ilçedeki adrese eşzamanlı baskın yapıldı. İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyona özel hareket timleri de destek verdi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Yapılan aramalarda çok sayıda bilgisayar ve elektronik cihaz ele geçirildi.

Şüphelilerin sorgusu ve yapılacak teknik incelemeler sonucu Twitch’te gerçekleştirilen dolandırıcılık hakkında daha net bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor. Türkiye’de popüler pek çok Twitch yayıncısının adının karıştığı Bit dolandırıcılığına yönelik ilk operasyon geçtiğimiz ocak ayında yapılmıştı. Konuya ilişkin yürütülen soruşturmada 44 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Bit Dolandırıcılığı Yapan Şebeke Tespit Edildi

twitch kara para aklama

Hem ülkemizde hem de yurtdışında büyük bir yankı uyandıran skandal olay, bazı siyasi parti yetkilileri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşınmıştı.

Bit dolandırıcılığı yapan yayıncıların tam listesi tarafımızda mevcut, ancak özel hayatın gizliliği nedeniyle bunları kamuoyu ile paylaşmamayı tercih ediyoruz. Konuya dair yeni gelişmeler yaşanması halinde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.