Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Bir Devrin Sonu: Netflix, DVD Kiralama Hizmetine Son Veriyor

Netflix'in DVD teslimatı bu yıl itibarıyla sonlanacak. Artık şirket, bu iş modelinden gelir kazanamayacak.

Netflix, 25 yıldır gerçekleştirdiği DVD teslimatına artık son vereceğini duyurdu. Şirketin eş CEO’su Ted Sarandos, DVD’lerin postayla gönderilmesinin platforma geçişin yolunu açtığını ancak eylül sonunda bu hizmetin oldukça yavaşladığını belirtti. Sarandos, “Hedefimiz her zaman üyelerimiz için en iyi hizmeti sunmak olmuştur ancak iş küçülmeye devam ettikçe bu giderek zorlaşacaktı.” dedi.

Netflix, video kiralama mağazalarına alternatif olarak bu sektöre girmişti ve müşterilerin siparişleri üzerine evlere DVD’ler gönderiyordu. Şirketin teslimatını yaptığı ilk DVD, Tim Burton’ın 1988 yapımı Beetlejuice klasiğinin bir kopyasıydı. Bu iş modeli, zaman geçtikçe popülerleşti ve ve çok geçmeden en büyük video kiralama mağazası zinciri olan Blockbuster ve rakipleri oldukça zorlu süreçlerden geçti.

Netflix Takipçi Kaybedeceğini Açıkladı

Netflix

Ancak şirketin yayın platformu kurması, posta yoluyla DVD gönderim kültürünü giderek yavaşlattı. Şirketin geçen yılki 31.6 milyar dolarlık gelirinin 126 milyon dolarını DVD teslimatı oluşturdu. Bu yılın ilk mali çeyreğinde şirket, karışık denebilecek gelirlerini yayınladı. Şirketin geliri, analistlerin öngördüğünden oldukça azdı. Ancak Netflix 1.75 milyon abone kazandı ve dönemi 232.5 milyon müşteriyle kapattı.

Bir yıl önce Netflix, on yıl içinde ilk kez abone kaybettiğini duyurdu ve bu duyuru, şirketin hisse fiyatını tepetaklak etti. Apple, Disney ve Hulu gibi rakiplerin sert rekabetiyle karşı karşıya kalan şirket, reklam destekli yeni katmanları duyurdu ve parola paylaşımı konusunda sert adımlar attı. Plan Şili, Kosta Rika ve Peru’da denendi ayrıca 4 ülkede kullanıma sunuldu. Şirket, kazanç açıklamasında: “Bu, beklenen üyelik artışının ve gelirin düşeceği anlamına gelse de bunun hem üyelerimiz hem de işletmemiz için daha iyi bir sonuçla tamamlanacağına inanıyoruz.” dedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.