İnceleme

Maneater’da bir köpekbalığı veya Spyro Reignited Trilogy’de maceracı bir ejderha olarak oynamak gibi tipik video oyunu kahramanlarının normlarını kıran bir yaratık olarak oynadığınız oyunların hayranıyım. Bu yüzden, garip bir mutant hayvan olarak oynayabileceğiniz ve savaşa giden robotlar olarak oynayabileceğiniz bu Biomutant isimli oyunu duyduğumda hemen istek listeme ekledim.

Ne yazık ki oynadığım süre boyunca beklentilerim karşılanmadı. Birçok mekanik denenmiş ama pek başarılı olmamış. Neyse yine de Biomutant dünyasına dalalım ve bu oyunun neyi doğru yaptığını ve o kadar da doğru olmadığını görelim.

Biomutant 1 2

Neymiş Bu Biomutant?

Bu yapım, her şekil ve büyüklükteki mutantların yaşadığı kıyamet sonrası bir dünyada geçen bir açık dünya aksiyon RPG oyunu. Yıllar önce, insanlık Dünya gezegenini artık yerleşmek için güvenli olmadığı noktaya kadar kirletmişti, bu yüzden insanlar dünyayı terk etti. Kirlilik, Dünya ekosistemlerinin ve vahşi yaşamın büyük ölçüde değişmesine neden oldu. Doğa, insanlığın şehirlerinin tüm kalıntılarını tüketti, onları harabeye çevirdi. Bazı yaratıklar zeki insansılara dönüşürken, diğerleri Worldeaters adı verilen devasa, yükselen canavarlara dönüştü.

Biomutant evreninde bu yeni mutasyona uğramış insansılardan biri olarak oynuyorsunuz, bu harap dünyada tek başına hayatta kalmaya çalışan gezgin bir ronin. Düşman mutantlardan biri olan Lupa-Lupin ile yoğun bir savaşın ardından, gezegeni Worldeaters isimli yaratıklardan kurtarmanız gerektiğini söyleyen ‘Out-of-Date’ adlı sakat bir maymun mutantıyla karşılaşıyorsunuz.

The Worldeaters her türlü hasara yol açıyor ve Dünya’daki son sağlıklı ekosistemlerden birini sürdürmeye yardımcı olan Tree of Life’ı tüketmeye çalışıyor. The Worldeaters onu yok ederse, o zaman her şey kaybolacak. Bu yeterince kötü değilmiş gibi, yerel halk küçük kabileler oluşturmuş ve The Worldeaters’ı durdurmak yerine üstünlük için birbirleriyle savaşmakla meşgul.

Out-of-Date, dövüş sanatları becerileriniz ve mutant yeteneklerinizle, savaşan kabileleri birleştirebileceğiniz ve The Worldeaters’ı yenebileceğinize inanıyor.

Biomutant 2

Yolculuğunuz, mutantınızın görünümünü özelleştirmenize ve sınıfınızı seçmenize olanak tanıyan bir karakter yaratıcısı ile başlıyor. Seçtiğiniz sınıf, hangi nitelik ve silahlarla başlayacağınızı belirliyor. Karakterinizin görünüşü için kürkü ve fiziği düzenleyerek 90’ların cumartesi sabahı çizgi filminden kendinizi sevimli ya da canavar bir yaratık haline getirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, artık evreni keşfetmek için hazırsınız.

Biomutant, insanlığın atılan teknolojisini kendi amaçları için nasıl yeniden kullanacaklarını bulmaya çalışan yeni ırklarla dolu. Yemyeşil ormanlar, katran gölleriyle dolu oksijenden yoksun çorak araziler ve radyasyonla boğulan harap insan tesisleri gibi her türden eşsiz biyomlar var. Bu alanlardan bazıları, çevresel tehlikelere karşı direncinizi artıran özel ekipman gerektiriyor, böylece radyasyon zehirlenmesinden kurtuluyorsunuz.

Craft ve karakter tesviye sistemleri oldukça derinlemesine düşünülmüş ve işlenmiş. Araziye dağılmış silah parçaları buluyorsunuz ve oyun tarzınıza uyan bir silah yapmak için bunlardan herhangi birini birleştiriyorsunuz. Düşmanları yakın mesafeden vurmak için av tüfeği yapabiliyor veya düşmanları uzaktan vurmak için saldırı tüfeği üretebiliyorsunuz. Bununla birlikte yakın dövüş silahları, sahip oldukları bazı harika hareketlere rağmen biraz yavan kalmış.

Savunma değerini yükseltmek için zırhınızı hurda parçalarıyla artırabiliyorsunuz. Malzemelerin tercih ettiğiniz teçhizatı yükseltmesini istemediğiniz ekipmanı sökebiliyor veya satıcılarda satabiliyorsunuz.

Oyun boyunca elde edilecek çeşitli mutant güçleri var. Bunlar arasında ateş topu atma, şimşek çakma, telekinezi, radyasyon hasarı, dev bir kabarcık kalkanı oluşturma ve çok daha fazlası mevcut. Bu güçler, öldürdüğünüz canavarlardan Bio-Points elde edilerek ve iyilik veya kötülük yaptıktan sonra Psi-Pointsı ile kazanılıyor.

Benim için oyunun en önemli noktası, The Worldeaters ile yüzleştiğiniz zaman oldu. Bu havalı canavarlarla yapılan her dövüşün, alt etmek için farklı yöntemler gerektiren kendi görev serileri var. Örneğin, karşılaşacağınız ilk Worldeater Jumpo Puff, onunla savaşmak için dev bir mekanik kıyafet inşa etmenizi gerektiriyor. Çorak arazide bulduğunuz hurda parçalarıyla görünümünü özelleştirebilmenizi seviyorum.

Biomutant 3

Biomutant hikayesi için motivasyonum, oyunun gördüğünüz veya yaptığınız her şeyi açıklayan tek anlatıcısı sayesinde erken kesildi. Karakterlerin sadece anlamsız konuştukları için söylediklerini anlatıyor, herhangi bir ahlaki karar verdikten sonra karakterinizin nasıl hissetmesi gerektiğini anlatıyor ve hatta savaşta size sürekli olarak tek satırlık bağırıyor. Sonsuz anlatım, karakterleri kendilerine ait herhangi bir karakterizasyon veya kişilikten yoksun bırakarak, bunun sizin hikayeniz olduğu hissini yok etmiş, kendine saygısı olan herhangi bir RPG’de tartışmasız çok önemli bir özellik.

Doğru kullanıldığında sesli anlatımda tabii ki yanlış bir şey yok ancak bunun Biomutant’taki fazla bolluğu yalnızca oyun dünyasındaki kapsam hissini azaltmaya hizmet etmiş. Bu, size göstermekten ziyade neler olup bittiğini anlatan ve oldukça çabuk sinirlenen bir oyun. Onu kapatmak için ayarlarla uğraştıktan sonra bile, ihtiyaç duyulmadığında renkli olmayan yorumlarda bulunmaya devam etti. Bunun, oynayan birçok kişi için bir rahatsızlık kaynağı olabileceğinden eminim.

Beni sıkan bir başka özellik de çok tekrarlayan görevlerdi. The Worldeaters ile dövüşmek ve kabilelerin ileri karakollarına baskın yapmak gibi bazı ilginç görevler varken, görevlerin çoğu genel getirme görevleri veya ‘bu kadar düşmanı öldür’ görevleriydi. Normalde buna aldırmazdım ancak kısmen monoton anlatıcı sayesinde onlara gerçekten yatırım yapmadım. Diğer sorun da, savaşın çok da ilginç ve yenilikçi olmaması.

Savaş sistemi çoğunlukla basit kalmış. Yakın dövüş saldırılarınızla düşmanları vuruyorsunuz, silahınızla uzaktan ateş ediyorsunuz ve bazen onlara durum efektleri uygulamak için mutant güçlerinizi kullanıyorsunuz. Normal bir yakın dövüş kombosu sırasında ağır bir saldırı yapmadan önce ekranda bir komut istemi beklemek zorunda olman hoşuma gitmedi. Düşman saldırılarından kaçmak da tuhaf çünkü bir düşmana doğru çekiliyorsunuz, bu da grup dövüşleri sırasında sıkıntı yarattı. Ekranın dışındaki bir düşmana sık sık istemeden üzerine gittim çünkü kaçma yuvarlamam beni istediğim yerde kaçmama izin vermek yerine onlara doğru çekiyordu.

Biomutant ayrıca ayarlama zorluğu ile ilgili bazı ciddi sorunları var. Normal modda, Biomutant, yapınızı optimize etmeden bile genellikle gülünç derecede kolay. Bu yüzden, daha iyi bir meydan okuma bulmak için Zor Mod’u seçtim ve donanımımı yükseltmeye başlamadan önce bir süre güzeldi. Benden birkaç seviye yukarıda olan düşman saldırılarını tanklayabilmem çok uzun sürmedi ve tek öldüğüm zamanlar, daha önce bahsettiğim muharebe sırasındaki sezgisel kontroller yüzünden oldu. Herhangi bir gerçek risk ve ödül duygusunun olmaması, özellikle can sıkıntısına yatkınsanız, oyunun tekrar eden görevlerini daha da zor hale getirmekte. Bununla birlikte dövüş ayarı, daha genç oyuncular veya çocukları ile oynamak için bir oyun arayan ebeveynler için oyunu çekici hale getirebilir.

Etkileşimde bulunmanız gereken nesnelerin görünmez göründüğü birkaç grafiksel hata vardı. Boss dövüşleri sırasında oyunun fotoğraf modunu kullandığımda, sağlık çubukları hala görünüyordu. Bununla birlikte, bunlardan bazıları muhtemelen ilk gün veya lansman sonrası yamada düzeltilecek. Performans, PC’de mükemmel olsa da, oyunla geçirdiğim süre boyunca birkaç çökme yaşadım.

Biomutant 4

Worldeaters’a karşı verilen savaşlar eğlenceli ve çeşitli olsa da, bu kavgalara giden yol son derece sıkıcıydı. Görevlerin çoğu tekrar ediyor, anlatıcı beni karakterlere yatırım yapmaktan mahrum etti ve savaş sistemleri biraz ciddi çalışmaya ihtiyaç duyuyor. Bu oyun, bazı kısa süreli oyun memnuniyeti ve etkileyici sanat ve tasarımla saatlerce içerik sunsa da, Biomutant’ın çok fazlası oldukça çabuk sıkıcı hale gelen içi boş bir dolgu maddesi gibi olmuş.

Genel olarak, geliştiriciler gelecekteki geri bildirimleri ele alırsa, Biomutant potansiyeli olan iyi bir oyun. Ancak, 299 TL değerindeki fiyat etiketi oyunun yazım itibariyle kalitesini yansıtmadığı için bu oyunu sadece büyük bir indirim döneminde ise tavsiye ederim. Sonraki güncellemelerle bu değişebilir ve umarım değişecektir.

Oyunu Steam platformu üzerinden bu bağlantıya tıklayarak satın alabilirsiniz. Oyunun sistem gereksinimlerini merak ediyorsanız bu haberimize göz atabilirsiniz.

7.5

İyi

Ses - 7.7
Grafik - 7.5
Oynanabilirlik - 7.2

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol