Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bilgisayar Şifremi Unuttum: Parola Sıfırlamanın 5 Kolay Yolu

Windows 10'da şifrenizi unuttuğunuz için bilgisayarınızı açamıyorsanız, parola sıfırlama yöntemlerine başvurmanız gerekir. Bu rehberimizde, hesabınıza yeniden erişmenizi sağlayacak 5 farklı şifre resetleme yöntemini ele aldık.

Bir gün bilgisayarınızı açtınız ve karşınıza çıkan şifre ekranındaki kutucuğa ne gireceğinizi unuttunuz. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde bilgisayarı kullanmanız imkansız hale gelir. Bilhassa, uzun zamandır kapağını açmadığınız bir dizüstü bilgisayarınız varsa, parolasını hatırlamak epey güç olabilir. Peki, böylesi bir sorunla karşılaştığınızda ne yapmalısınız?

Windows 10 şifre sıfırlama kolay bir işlem olmamakla birlikte imkansız değil. Siz değerli okurlarımız için hazırladığımız bu rehberde, parola sıfırlama diski yoksa dahi bilgisayar şifresini resetlemenin basit yollarını göstereceğiz. Aralarından en az birinin size yardımcı olacağını umuyoruz. O halde lafı daha fazla uzatmadan kılavuzumuzdaki yöntemlere geçelim.

Bilgisayar Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Yöntem 1: Parola Sıfırlama Diskini Kullanın

Parola Sıfırlama Diski yoksa

Bilgisayar şifremi unuttum nasıl açabilirim Windows 10 kullanıcılarının en fazla merak ettikleri konuların başında geliyor. Böyle bir durumda deneyebileceğiniz ilk yöntem, parola sıfırlama diskidir. Bu, Microsoft’un unutun bir Windows şifresini sıfırlamak için kullandığı resmi yöntemdir. Bu metodun tek dezavantajı, önceden bir Windows 10 parola sıfırlama diski oluşturmanız gerekmesidir.

Parola sıfırlama diski oluşturduysanız, Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmak için kolayca yeni bir parola belirleyebilirsiniz. Başarısız bir oturum açma girişiminden sonra parola alanının hemen altında Parolayı Sıfırla bağlantısı görünecektir. Buna tıkladığınızda, Windows 10 Parola Sıfırlama sihirbazı açılacaktır. Ardından parola sıfırlama diskinizi takın ve ardından talimatları izleyin.

Yöntem 2: Diğer Oturum Açma Seçeneklerini Değerlendirin

windows 10 şifre unuttum

Windows 10’da PIN, resimli parola veya başka bir yönetici hesabıyla oturum açabiliyorsanız, Komut İstemi’ni açıp Windows 10 şifre sıfırlama işlemini yapabilirsiniz. Hızlı Erişim menüsünü açmak için klavyenizdeki Windows + X tuşlarına basın ve Komut İstemi (Windows PowerShell – Yönetici) öğesini tıklayın.

Unuttuğunuz parolayı sıfırlamak için aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın. account_name (hesap_adı) ve new_password (yeni_şifre) kısımlarını sırasıyla kullanıcı adınız ve istediğiniz şifre ile değiştirin.

  • net user account_name new_password

Yöntem 3: Microsoft Hesabınızın Şifresini Sıfırlayın

bilgisayar şifremi unuttum

Eğer Windows’ta oturum açmak için bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, işiniz nispeten daha kolay olabilir. Microsoft hesabınızın parolasını unuttuğunuzda, başka bir bilgisayar kullanarak Windows Live parola sıfırlama sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Bu yöntemi kullanabilmek için, Microsoft hesabına kaydolurken verdiğiniz alternatif e-posta hesabına veya telefon numarasına erişiminizin olması gerekir. Aksi takdirde Microsoft kimliğiniz doğrulanamaz.

Yöntem 4: PCUnlocker ile Windows 10 Parolasını Sıfırlayın

bilgisayar şifremi unuttum ne yapabilirim

Windows 10 şifre sıfırlama programı PCUnlocker, parolasını unuttuğunuz bilgisayarınıza yeniden erişebilmenizi sağlar. Yazılım, ücretsiz ISO2Disc yazılımı kullanılarak bir CD’ye veya bir USB belleğe yazılabilen önyüklenebilir bir görüntü görevini görür. PCUnlocker Live CD’sinden (veya USB’den) önyükleme yaptıktan sonra, Windows 10 kurulumunuz için tüm yerel hesapları görüntüleyebilirsiniz.

Yerel hesaplarınızdan birini seçin ve Parolayı Sıfırla düğmesine tıklayın. Program seçtiğiniz hesabın durumunu kontrol edecek ve parola korumasını kaldıracaktır. Windows 10 parolasını sıfırlayıp sisteminize geri döndüğünüzde, bir dahaki sefere unutmayacağınız yeni bir şifre belirlediğinizden emin olun. Güvenlik nedeniyle oldukça karmaşık bir parola kullanıyorsanız, bir Windows 10 parola sıfırlama diski oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Yöntem 5: Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturun

windows 10 parola resetleme

Herhangi bir Windows 10 parola sıfırlama yazılımı kullanmak istemiyorsanız, bilgisayarınızı hatırladığınız eski bir parola içeren en son geri yükleme noktasına geri yükleyebilirsiniz. Fakat, geri yükleme noktasından bu yana kurulan programların yeniden yüklenmesi gerekir.

Görev çubuğundaki arama kutusuna Geri yükleme noktası oluştur yazın ve sonuçlar listesinden bu öğeyi seçin. Sistem Özellikleri’ndeki Sistem Koruma sekmesinde Oluştur’u seçin. Geri yükleme noktası için bir açıklama yazın ve ardından Oluştur > Tamam’ı seçin.

Bu rehberimizde, bilgisayar şifremi unuttum ne yapabilirim diyen okurlarımıza yol göstermeye çalıştık. Bilgisayarınıza yeniden erişmek için yukarıdaki Windows 10 şifre sıfırlama yöntemlerinden birini deneyebilirsiniz. En az bir tanesinin size yardımcı olacağını umuyoruz. Soru, görüş ve önerilerinizi alttaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.