Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Ve Çözümü

Bu can sıkıcı hatayı ciddiye alıp dikkatli olmak gerekli fakat çözümü zor değil.

Muhtemelen bir çoğumuz internette gezinirken bağlantınız gizli değil hatasıyla karşılaşmışızdır ve şimdi bu haberi okuyorsanız muhtemelen nasıl düzelteceğinizi merak ediyorsunuz. Bu haberimizde sorunu nasıl gidereceğiniz ve bağlantınızın neden ilk başta gizli olmadığı konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Nedir?

Bağlantınız gizli değil hatası, tarayıcınızın bir web sitesini ziyaret etmenin güvenli olup olmadığını doğrulayamayacağı anlamına gelir. Tarayıcınız bu uyarı mesajını siteyi ziyaret etmenizi engellemek için yayınlar çünkü güvenli olmayan veya güvensiz bir siteyi ziyaret etmek kişisel bilgilerinizi riske atabilir.

Tarayıcınız, siteyi ziyaret ederken gizliliğinizi koruyacağını doğrulamak için bir sitenin güvenlik sertifikasını doğrular. Bir sertifika standartlara uygun değilse, bu, kişisel verilerinizin şifrelenmeyebileceği ve dolayısıyla çevrimiçi tehditlere açık olabileceği anlamına gelir. Kısacası, “bağlantınız gizli değil” hatası şu anlama gelir: Bağlantınız özel değil ve dikkatli olmanız lazım.

baglantiniz gizli degil haber fotosu

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Neden Görünüyor?

Bir web sitesine girmeden önce tarayıcınız, gereksinimleri karşıladıklarından emin olmak için o web sitesinin dijital sertifikalarını kontrol eder ve iletişim bilgileri, şifreler ve ödeme yöntemleri gibi özel bilgilerinizi genellikle şifreleme yoluyla korur. Çoğu zaman, “bağlantınız gizli değil” hatası, bir sitenin HTTPS (bağlantı güvenliği) üzerinden çalışan siteler için gerekli olan Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikasında bulunur.


Tarayıcınız bir SSL sertifikasını doğrulayamazsa, “bağlantınız gizli değil” hata mesajını vererek siteyi ziyaret etmenizi engeller. Yani tarayıcınız sizi sinirlendirmek için değil, güvenliğinizi düşündüğü için siteye erişiminizi kısıtlıyor.

Bir SSL sertifikasının doğrulanamamasının nedenleri değişir. Sertifika tamamen eksik, süresi dolmuş veya yanlış ayarlanmış olabilir ve bu durum sitenin verilerinizi gerektiği gibi koruyamadığı anlamına gelir. SSL şanssızlığının nedeni ne olursa olsun, web sitesinin sahibinin bunu düzeltmesi gerekiyor.

Ancak nadir de olsa bazen tarayıcınız veya cihaz ayarlarınız sorunlu olabilir ve ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesiyle iletişim kuramıyor olabilir. Neyse ki, bu ikilemi genellikle kendiniz giderebilirsiniz ve adımlar her tarayıcı için nispeten aynıdır.

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Nasıl Görünüyor?

Her tarayıcı, “bağlantınız gizli değil” hatasını farklı şekilde iletir. Hatta bazıları “bağlantınız güvenli değil” uyarısını bile değiştiriyor. Diğerleri, sorunu gidermenize yardımcı olacak hata kodları sunar. Ve çoğu, gerçek bir uyarı işareti verir.

SEO HABER 1

Bağlantınız Gizli Değil Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bağlantınız gizli değil hatası almanızın birçok nedeni olabilir. Ancak, genellikle SSL sertifikasındaki bir tesadüften kaynaklanır ve bunu yalnızca web sitesinin sahibi düzeltebilir. Burada en basit çözümlerden daha özenli sorun çözücülere kadar listelenen bağlantınız gizli değil hatası çözümü için birkaç yöntem var.

 1. Sayfayı yeniden yükleyin

Elbette, bu kitaptaki en eski numaradır, ancak tarayıcınızı yeniden yüklemek, bağlantınızın neden gizli olmadığını gidermenin en kolay adımıdır. İlk yeniden yükleme denemesinde işe yaramazsa, tarayıcınızı tamamen kapatıp yeniden yüklemeyi deneyin.

 1. Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol edin

Bilgisayarınızın saatinin tarayıcınızla eşleşmesi gerekir, aksi takdirde bir web sitesinin SSL sertifikasını görüntüleyemeyebilir. Çoğu zaman, yeni satın alınan bir cihazsa bilgisayarın tarih ve saati kapalı olabilir. Gelecekte bunu önlemek için tarih ve saatinizi otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarladığınızdan emin olun.

seo saat ve tarih
 1. Gizli moda geçin

Gizli mod, bağlantınızın neden gizli olmadığını analiz etmenize yardımcı olabilecek geçmişinizi veya önbelleğinizi kaydetmeden göz atmanıza olanak tanır. Örneğin, hala gizli olarak göz atamıyorsanız, hatanın web sitesinde güvenlik sorunları olması muhtemeldir. Ancak, tarayıcınızın önbelleğinde veya bir uzantıda da bir sorun olabilir. Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Apple Safari, tümü gizli moda sahip tarayıcılardır.

seo gizli mod
 1. Tarama verilerinizi temizleyin

Bilgisayar tanımlama bilgileri, geçmiş etkinlikleri temel alarak tarama deneyiminizi kişiselleştirdikleri için yararlıdır. Kişisel bilgilerinizi ve ödeme yöntemlerinizi tutacakları ve otomatik olarak dolduracakları için, oturum açma bilgilerinizi ve çevrimiçi satın alma işlemlerinizi kolaylaştırabilirler. Bu kullanışlı durum ağlantınız gizli olmadığında bir güvenlik sorunu da olabilir.

Tarama verilerinizin silinmesi, cihazınızda artık bu özel bilgilerin saklanmayacağı, ancak aynı zamanda daha güvenli bir tarama deneyimi anlamına geleceği anlamına gelir. Tabii ki, çerezlerin nasıl temizleneceği tarayıcıya göre değişir.

seo gecmis silme
 1. Antivirüs yazılımınızı kontrol edin

VPN’ler ve antivirüs yazılımları bazen aşırı koruyucu olabilir ve hatta bazı SSL sertifikalarını engelleyebilir veya ağınızı geçersiz kılabilir. “Bağlantınız gizli değil” sorununun kaynağının bu olup olmadığını görmek için yazılımı geçici olarak devre dışı bırakın ve göz atmaya çalışın.

6. Bilgisayar ve Modeminizi Yeniden Başlatın

Yukarıdaki işlemler sonucunda muhtemelen sorununuz çözülmüş olacaktır ama yine de işe yaramazsa bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatarak sorunu çözmeyi deneyin.

Tarayıcınızın güvenliğinizi düşünerek böyle bir işlem yapması son zamanlarda sık görülen bir durum. Son olarak Google Chrome, zararlı olabilecek bir eklenti yüklemeden önce sizi uyaracak bir güvenlik sistemini yayına sokmuştu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.