Axiom Verge 2 İnceleme

Metroidvania türünün temsilcilerinden bir tanesi olan Axiom Verge 2'ye yakından bakıyoruz.

Axiom Verge 2 nasıl olmuş? Thomas Happ’ın 2015 yılında yayınladığı Axiom Verge‘i hem tekil vizyonun hem de nostaljinin bir zaferi olmuştu. Neredeyse tamamen tek bir kişi tarafından geliştirildiği için bu projenin kapsamı şaşırtıcıydı. Bu sürüm aynı zamanda şimdiye kadar piyasaya sürülen ve aslında adını taşımayan en Metroid benzeri oyun olarak ün kazandı.

Yıllar sonra gelen devam oyunu, bu temel ilhamdan uzaklaşma adımlarında daha emin ancak boyut ve genişlik açısından kesinlikle daha az etkileyici değil. Oyuncular, teçhizatlı yollar ve ayrıntılı bir bilim kurgu anlatısı ile uzun ve düşünceli bir şekilde hazırlanmış bir maceraya atılacak.

Axiom Verge 2 aynı zamanda sabır ve hayal kırıklığı yaratma arasındaki çizgiyi ortadan kaldıran bir oyun. Oyun, ilerleme ve heyecan katabilecek bazı büyük anlardan yoksun ve birbirine bağlı birçok koridorla, uzun ve kafa karıştırıcı bir yolculuk yapacaksınız.

Axiom Verge 2 İnceleme

Axiom Verge 2 kahramanı Indra Chaudhari, kayıp ve yabancılaşmış kızının izini sürmeyi uman eksantrik bir milyarder kişi. Araması onu terk edilmiş bir Antarktika araştırma istasyonuna ve tuhaf fizik, teknoloji ve tarihin yönettiği tamamen farklı bir dünyaya açılan bir kargo asansörüne götürür. Yalnızca Axiom Verge evreninin en ateşli takipçileri ilk oyunun bağ dokusunu tespit edebilir. Bu açıdan oyun size, ilk oyun ile bağımsız görünebilir.

Hikaye, kimlik temalarıyla ve bizi insan yapan şeyin ne olduğu sorusuyla bizleri baş başa bırakıyor ancak bazı karmaşık fikirlerle bile, hikaye beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Konunun başlarındaki önemli bir vuruş, anlatı ve oynanış yönünde şaşırtıcı bir değişim sunuyor, ancak giriş kısmını geçtikten sonra oyun, bulmayı umduğum açıklayıcı hikaye anlatımından yoksun.

Axiom Verge 2 oynamaya devam etmem için tek neden, kusursuz seviye tasarımına ve keşif için yeni yollar açan akıllı yükseltmelere hayran olmam. Karakter geliştirmeleri, küçük açıklıklardan drone yardımı ile geçmek, kayaları devirmek için bir nanit sürüsünü patlatmak gibi ilginç mekanikler mevcut. Keşfetmenin en heyecan verici yönü, ikinci bir dünyanın tamamının birincisinin üzerine yerleştirilmesi ve her ikisinin de izlenecek biraz farklı geometrileri ve yükseltmeleri olması. Bulmacalar genellikle bu ikili dünya dinamiğinden yararlanmış ve bizi çok boyutlu düşünmeye itmek için tasarlanmış. Deneyim, zorlu ve çoğu zaman meydan okuma kısmında tatmin edici.

Axiom Verge 2 İnceleme

Axiom Verge 2‘de yeni menzilli ve yakın dövüş silahları, bazı ek vuruşlar için yükseltilebiliyor ve bir beceri ilerleme sistemi, daha fazla cephanelik iyileştirme, sağlık genişletme gibi özellikler sağlıyor. Hatta belirli kilitli kapıları açma veya agresif düşman teknolojilerini müttefiklere dönüştürme şansı veren, yükseltilebilecek bir bilgisayar korsanlığı aracı bile mevcut.

Yükseltmeler ve silahlar eğlenceli olsa da, savaş mekaniği hakkında aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bireysel düşmanlar genellikle bir meydan okumadan ziyade baş belası gibi tasarlanmış. Çeşitli, büyük ve isteğe bağlı canavarlar harita boyunca dağılmış ancak bunların üstesinden gelmek de hiç zor değil. Ayrıca alışılmadık bir şekilde, tür göz önüne alındığında, oyunda boss olarak adlandırabileceğiniz sadece birkaç düşman var ve bunlar bile derinlikten yoksun.

Axiom Verge 2 İnceleme

Axiom Verge 2 haritasının kademeli olarak açılması, bana birkaç keyifli keşif hissi yaşatmayı başardı. Gizli yolların çoğu ve kilitli iyileştirmeler beni gülümsetti. Ne yazık ki, o ilerleme ve yetersiz buldum. Tam keşif hissine kapılıyorum derken adeta bir duvara tosladım. Genellikle sevdiğim bir şey olan haritanın devasa boyutu, yeni açılmış bir yer arayarak düzinelerce oda arasında yavaşça geriye doğru ilerlerken aniden keyif almama engel olmaya başladı. Haritanın okunması zor ve engellenen yollar veya ulaşılamayan ögelerin konumu pek net değil.

Anlamlı boss karşılaşmalarının veya hikaye anlatısının yokluğunun yanı sıra, oyunun haritası bana bir amaçsızlık ve tutarlı bir kafa karışıklığı hissi verdi. Şüphesiz, bu havanın bir kısmı Metroid’den ilham alan herhangi bir oyunun doğasında var ama burada, bazen beni başka türlü hoş olan keşif ve keşif ritminden uzaklaştıran bu hissi çok daha ezici buldum.

Axiom Verge 2 İncelemesi Sonuç:

Bununla birlikte, Axiom Verge 2 beni hüsrana uğrattığında bile, akıllı tasarımı ve akıllara durgunluk veren öncül hissini asla kaybetmedim. Bu ilk iki oyunla Happ, özellikle tuhaf ve büyüleyici bir kurgunun temelini attı ve biz sadece sırlarının yüzeyini kazıdık. Axiom Verge 3‘ü oynamak için altı yıl daha beklemek zorunda kalmamayı umsam da, kaçınılmaz geri dönüşüne hazır bir oyuna sahip olmak beni mutlu etti.

Özetlemek gerekirse, hız ve keşif bazen hüsrana yol açsa bile, akıllı düzeyde tasarım ve mükemmel bir dünya inşa etme çok eğlenceli. Yeni yeteneklerin ve donanımların artması güzel bir mekanik ancak keşfetmeye odaklanan bir oyun için harita sistemi yetersiz kalmış. Metroidvania türünü seviyorsanız, sarma koridorlarının ve unutulmuş teknolojinin alternatif bir boyutunu bu oyunla birlikte keşfedebilirsiniz.

Oyunu bu bağlantıya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol