Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Avrupa Birliği’nden El Konsollarını İlgilendiren Düzenleme

Avrupa Birliği, Steam Deck ve Nintendo Switch gibi el konsollarının 2027 yılından itibaren kolay değiştirilebilir pillere sahip olmasını şart koşan yeni yönetmeliği onayladı.

Avrupa Birliği, popülaritesi giderek artan taşınabilir el konsolları hakkında dikkat çekici bir düzenlemeye imza attı. Yeni kabul edilen yönetmeliğe göre Nintendo Switch, Asus ROG Ally ve Steam Deck gibi ürünlerin 2027 yılından itibaren değiştirilebilir pillere sahip olması gerekecek. Söz konusu düzenlemenin yalnızca yeni ürünleri etkileyeceği bildirildi. Bu da, 2027’den önce piyasaya sürülen taşınabilir el konsollarının mevzuat kapsamı dışında olacağı anlamına geliyor.

Böylece Nintendo ve diğer markaların şu anda mevcut olan cihazlarının değiştirilebilir pil içeren yeni versiyonlarını çıkarması gerekmeyecek. Bununla birlikte geliştirildiği söylenen Nintendo Switch 2, yeni Steam Deck veya ROG Ally‘nin sonraki modelleri olsun bundan sonra çıkacak herhangi bir yeni el konsolunun kolay çıkarıp takılabilir pillere sahip olma şartı bulunuyor.

El Konsollarının Pilleri Kolay Değiştirilebilir Olacak

taşınabilir el konsolları pil

Avrupa Birliği Konseyi’ne göre yeni mevzuat, piller ve atık piller için sürdürülebilirlik kurallarını güçlendiriyor ve pillerin üretimden yeniden kullanıma ve geri dönüşüme kadar tüm yaşam döngüsünde güvenli ve sürdürülebilir olmalarını sağlayacak. Pillerin içerisinde geri kazanımı mümkün değerli metaller bulunuyor. Geri dönüşüme kazandırılan atık piller yeniden işlenerek saatten cep telefonuna kadar birçok ürünün ham maddesi olarak kullanılabiliyor.

Steam Deck’in geliştiricisi Pierre-Loup Griffais, geçtiğimiz yıl Famitsu ile yaptığı bir röportajda pil ömrünü mevcut modeldeki sorunlarından biri olarak tanımlamış ve yeni sürümde bataryanın iyileştirilebileceğini ifade etmişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.