Avrupa Birliği Yüz Tanıma Teknolojisini Yasaklayabilir

Avrupa Birliği yüz tanıma teknolojilerini kamusal alanlarda yasaklıyor.

Teknoloji devlerine verdiği cezalarla çok konuşulan Avrupa Birliği, kötüye kullanımların önlenebilmesi için yüz tanıma teknolojisini beş yıla kadar yasaklamayı düşünüyor. 

Avrupa Birliği, halka açık alanlarda yüz tanıma teknolojilerinin kullanımına yönelik yüz tanıma teknolojilerinin kullanımına yönelik potansiyel bir yasaklama planlıyor. Günlük hayatımızın artık vazgeçilmezi olan mobil cihazlarda ve kameralarda bulunan yüz tanıma sistemleri, kolluk kuvvetleri tarafından aranan kişileri bulmak gibi işlemlerde kullanılan yüz tanıma teknolojisi Avrupa Birliği tarafından gizlilik ihlali olarak nitelendiriliyor. 

Yüz Tanıma Özelliği Kamusal Alanlarda Yasaklanacak

Avrupa Birliği, politikacılara gönderdiği taslak bildiride, park alanlarında, spor alanlarında ve turistik merkezler gibi halka açık alanlarda yüz tanıma teknolojisini beş yıla kadar yasaklamayı planlıyor. Avrupa Birliği Komisyonu sözcüsü, “Günümüzün gelişen teknolojilerinden birisi olan yapay zekanın faydalarını en üst seviyeye taşımak ve bu gibi teknolojilerinin zorluklarını ele almak için, Avrupa tek olarak hareket etmek durumunda ve kendi yolunu çizmek durumunda. Avrupa Birliği vatandaşlarının güveni ve emaneti bu nedenle bizim stratejimizin merkezinde olacaktır” dedi. Avrupa Birliği’nin yeni kararının ne zaman uygulamaya konulacağı şimdilik bilinmiyor. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol