Avrupa Birliği, Kripto Para Anonimliğini Kısıtlayacak!

Avrupa Komisyonu, kripto para birimleri kullanan işlemlerin anonimliğini sınırlamayı planlıyor. Bunun nedeni, kara para aklama ve diğer mali suçlar için kullanılmaları olarak açıklandı.

Kripto para birimlerinin “anonim” doğası nedeniyle, genellikle dolandırıcılık, kara para aklama ve diğer mali suçlarla ilişkilendirilmekte. Sanal para transferlerini izlemek mümkün, ancak işlem zincirindeki başlatıcı ve alıcının tüm ayrıntıları genellikle bilinmezliğini korumakta. Bunu önlemek için Avrupa Komisyonu, isimsiz transferleri ve kripto para cüzdanlarını yasaklamayı planladığını açıkladı.

Avrupa Komisyonu, bu hafta kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele kuralları getirerek AB vatandaşlarını ve mali sistemini korumaya yönelik tedbirler önerdi.

Komisyona Sunulan Kripto Para Kısıtlama Öneri Paketi:

  • Kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele için yeni bir AB otoritesinin oluşturulması;
  • Yararlanma hakkı ve durum tespiti alanlarını etkileyen yeni kuralların uygulanması;
  • Mali sistemin kara para aklama veya terörün finansmanı için kullanılmasının önlenmesine ilişkin mevcut 2015/849/EU direktifini ulusal denetim makamları ve kuruluş mali istihbaratına ilişkin yeni hükümlerle güncellemek;
  • Kripto para işlemlerini izlemek için fon transferlerine eşlik eden bilgilere ilişkin 2015 yönetmeliğinde değişiklik.
Kripto Para

Bu tekliflerin çoğu doğrudan büyük şirketlere yönelik, ancak bazıları kripto para varlıklarına sahip sıradan insanları da etkileyebilecek. Avrupa Komisyonu’nun yeni önerisine göre, hizmet sağlayıcıların müşteri bilgilerini kaydetmesi gerekecek. Bu, tüm transferlerin kaynaktan alıcıya tamamen izlenebilir olmasını sağlayarak “kara para aklama veya terörün finansmanı için olası kullanımlarını” önleyecek.

AB Mali Hizmetlerden Sorumlu Komisyon Üyesi vekili Mairead McGuinness konuyla ilgili Twitter hesabından şunları yazdı:

”Kara para aklama, suçluların paralarının yasa dışı kaynağını -vatandaşlarımıza zarar veren suçları- saklamasına olanak tanır. Bu yüzden mali suçlar konusunda sertleşiyoruz. Bugün, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı önlemler alacağız.”

Teklif onaylanırsa, varlık transferlerini veya geleneksel banka transferlerini gerçekleştiren kripto para birimi hizmet sağlayıcıları, adres, tarih ve doğum yeri ve hatta kişisel belge numaraları dahil olmak üzere ödeme yapanın tüm ayrıntılarını sağlamak zorunda kalacak.

Fikir yasalaşmadan önce Avrupa Parlamentosu ve üye devletler tarafından onaylanması gerekecek. Bu konudaki oylamanın ne zaman yapılacağı bilinmiyor, çünkü sürecin 2 yılı bulabileceği tahmin ediliyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol