Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Avatar 2, Yüksek Kare Hızı Kullanan İlk Büyük Film Oldu

Avatar: Suyun Yolu, yüksek kare hızı kullanan ilk büyük film oldu ancak HFR teknolojisi insanları ikiye böldü.

Avatar 2 her açıdan büyük beğeni topladı. Formüle dayalı hikayesi nedeniyle eleştirilen ve şimdiye kadarki en yüksek hasılat yapan filmin devamı niteliğindeki yeni yapım, gerçek bir sürpriz oldu.

Ailelerin doğasını, doğal dünyayla ilişkimizi ve insanlığın şiddete ve yağmaya duyduğu bitmeyen açlığı yansıtan sürükleyici bir destan. Orijinal filmin hayranları, yazar ve yönetmen James Cameron’ın yapmacık senaryosu için sık sık bahaneler bulmak zorunda kalıyordu ancak Amanda Silver ve Rick Jaffa’nın ek yardımları sayesinde Avatar: Suyun Yolu için artık durum böyle değil.

Avatar 2 Bir İlki Gerçekleştirdi

Avatar 2

Belki de en etkileyici olanı, James Cameron’ın şimdiye kadarki en iyi yüksek kare hızlı (HFR) filmi yapmayı başarmış olmasıdır. Belirli sahneler saniyede 48 kare hızında oynatılarak standart 24 FPS değerine kıyasla onlara daha yumuşak ve daha gerçekçi bir parlaklık verdi. Bu, inanılmaz derecede sürükleyici hissettiren üç boyutlu aksiyon sahnelerine yol açtı.

Şimdiye kadar gördüğümüz bir avuç yüksek kare hızlı filmin (Hobbit üçlemesinin yanı sıra Ang Lee’nin Gemini Man ve Billy Lynn’in Long Half-Time Walk) aksine Avatar 2, teknolojiyi benzersiz bir şekilde kullandı. Cameron, tüm film boyunca HFR kullanmak yerine, ana aksiyon sekansları için HFR’ye güvenirken, daha yavaş diyalog sahneleri sanki 24 FPS değerindeymiş gibi çekti.

Bunu yapmak için, filmin tamamı aslında 48 FPS değerinde oynatılırken, daha sakin sahneler, beyninizi onları tipik teatral kare hızında görmesi için kandırmak için ikiye katlanmış kareler kullandı.

Cameron’ın Avatar 2‘de kullandığı 48 FPS çekim tekniğine olan çift yönlü yaklaşımı elbette tartışmalı olacaktır. Teknolojinin sunduklarını takdir eden benim için bile yüksek kare hızı ile 24 FPS çekim arasında geçiş yapmaya alışmam biraz zaman aldı. Peki siz 48 FPS filmler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yapmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

2 Yorum

 1. Burak

  120FPS standart olmalı. Teknik sebepleri nedir bilmiyorum fakat işkence artık 24 kare izlemek.

  0
  0
  Cevap
 2. tevfik

  görüntü kalitesi hayal kırıklığı oldu

  0
  0
  Cevap

Yorum Yaz

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.