Asus, Dünyanın En İnce Laptopunu Üretti: ZenBook 13

Tayvanlı Asus, dünyanın ayrılmış ekran kartına sahip en ince dizüstü bilgisayar modelini üretti.

Asus yeni dizüstü bilgisayar modeli ZenBook 13‘ü tanıttı. Şirketin iddiasına göre bu yeni model, dünyanın ayrılmış ekran kartına sahip en ince dizüstü bilgisayarı olma ünvanına hak kazanmış durumda.

Burada yer alan “ayrılmış ekran kartı” vurgusu çok önemli, çünkü bugüne dek piyasaya çıkan çoğu ultrabook modelinde işlemciyle bütünleşik grafik kartları kullanılmıştı. Ayrı ekran kartına sahip olan ultrabook modelleriyse haliyle çok daha kalın oluyor. Bu durumu tersine çevirmeyi başaran Asus, Nvidia’nın ekran kartını kullanarak dünyanın en ince dizüstü bilgisayar modelini tanıttı.

Yalnızca 985 gram ağırlığında!

Bu yılın başında CES fuarında taşıyan UX331 kod adlı ilk Asus ZenBook 13 modelinin toplam ağırlığı sadece 985 gram geliyordu. Ancak yenilenen ve ayrı bir ekran kartına kavuşan yeni ZenBook 13’te Nvidia GeForce MX150 ekran kartı kullanılmış. Bu da bilgisayarın günümüzde üretilen çoğu oyunu rahatlıkla açabilmesine sağlayacak bir seçim.

Ancak ayrılmış ekran kartı, ZenBook 13’ün biraz ağırlaşmasına sebep olmuş. Şuan cihaz 1.12 kilogram geliyor ama önceki modele kıyasla çok daha ince, yalnızca 14mm kalınlığında. Bu kalınlık, cihazın ultrabook sınıfına girmesine yetiyor.

Sekizinci nesil GPU kullanıldı

Cihazda hızı 1.6 GHz sabit, Turbo ile 3.4 GHz‘a yükselebilen Intel Core i5-8250U işlemci modeli kullanılıyor. 8 GB RAM‘in yanı sıra 256 GB SSD de modele hız katan diğer özellikler arasında yer alıyor.

USB-C çıkışına ev sahipliği yapan modelin 13.3 inçlik ekranı Full HD çözünürlüğü destekliyor ve çok ince bir kenar çerçevesine sahip. HDMI çıkışından tutun, microSD kart okuyucusu ve arkası aydınlatmalı klavyeye kadar üstün özellikler de cabası.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>