Araştırmacılar Dünyanın Sonunda İnsanların Nasıl Davranacağını Öğrenmek İçin Bir MMO’dan Yararlandı

Dünyanın sonu senaryosu kimi zaman hayal gücünün sınırlarını zorlar kimi zaman sadece tüyleri ürpertir. İnsanoğlunun olası koşullardaki tutumu ise doğal olarak bilinmezliğini koruyor.

Dünyanın sonu konusunda düşünmek saf bir şekilde hayal gücümüzün egemen unsurlarına bağlı. Kimi zaman olası senaryolar da sunuluyor ancak bu senaryolar günümüz koşullarından ya da geçmiş deneyimlerden faydalanarak öngörülüyor. Olaylar hiç de tasarlandığı gibi olmayabilir. Hatta asla düşünemeyeceğimiz koşullar dünyanın sonunu hazırlayabilir. Şimdilik bir bilinmezlik olarak ufkumuzda süzülen tüm ihtimallerden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, insanların nasıl davranacağını merak eden araştırmacılar bir MMORPG oyununun kitlesini denek olarak kullandı.

ArcheAge henüz beta sürecinde olan bir MMORPG ve bu oyunun katılımcıları araştırmacıların tahminlerini yürütmesi için çeşitli davranış kalıplarının analiz edilmesi amacıyla deneye tabi tutuldular. Dünyanın bu hafta sonu gelecek olsa, insanlar nasıl davranırlardı? Bu araştırmanın ana sorusunu oluşturuyordu.

Bu konuda öne sürebileceğimiz her şeyin bir teoriden ibaret olacağını düşünen araştırmacılar, önce bütün tahminlerini bir kenara bıraktı. Bunun ardından insanların olası davranışlarının haritasını çıkarmak için ArcheAge oyuncularının tümünü denek olarak seçtiler.

Gelmiş geçmiş en kötü oyun lansmanlarından biri olarak gösterilen ArcheAge betası 2014 yılında başladı. O günden bugüne de çok ama çok büyük bir kitle biriktirdi. Hala beta sürecinde olan oyun yapım amacının dışına taşarak bir deneye de konu olmayı başardı.

Araştırmacılar 270 milyondan fazla oyun verisini incelediler. Devasa boyuttaki kayıtlı veriyi analiz ettiler ve ortaya biraz daha dayanaklı bir şablon çıkardılar. Bir şeylerin sonuna gelindiğinde insanların nasıl davrandıklarına dair bir his yakalamaya çalışan araştırmacılar, böylece olası kıyamet koşullarında nasıl davranabileceğimize dair bir tahmin yürütebileceklerini düşünüyorlardı.

Büyük bir felaket yaklaşırken, bazı aykırı davranışlarda bulunanlar olsa da insanların çoğu sosyal alanlarda vakit geçirmeyi tercih ediyordu. Zorlu mücadelelere girmeyi seçmeyen oyuncular genellikle küçük gruplar halinde bir araya geliyor ve kolay sayılabilecek meydan okumalarla eğlenmeye bakıyorlardı.

Raporda çıkan sonuçlar büyüleyiciydi. Çok zor koşullar, sosyal davranışların gelişmesi için büyük destek sağlıyordu. Sosyal bağlar kuran oyuncular, sohbet kanallarında ya da bir araya geldikleri sunucularda sadece mutlu olmayı ve eğlenmeyi amaçlayarak zaman geçiriyorlardı. Oyuncular dünyanın sonu gerçekten gelene dek küçük arkadaş gruplarına bağlı kalmayı seçiyor ve bu gruplardaki sosyal havayı güçlendiriyorlardı.

ArcheAge’in devasa veri bankasını analiz eden araştırmacılar bunu sadece şu cümleyle özetlemeyi seçmişler, ”Eğer dünya silinip gidecekse, elma ağaçları dikmeyeceğim: Bir MMORPG beta testinde elde edilen yüz milyonlarca davranış kaydının analizi.”

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>