Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple Yeni Nesil 14 inç Ve 16 inç MacBook Pro Modellerini Tanıttı

Teknoloji devi Apple 18 Ekim etkinliğinin merakla beklenen ürünleri olan MacBook Pro modellerini resmen tanıttı.

Apple’ın uzun süredir sızdırılan dizüstü bilgisayarları yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri resmen tanıtıldı. Apple yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri iki farklı boyut ve sürümle geliyor. Modeller ayrıca modern bir tasarıma sahip.

Yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerinin en büyük yeniliği ise sahip olduğu iPhone ekran çentiği oluyor. İnce çerçevelere sahip olan modeller ne yazık ki Face ID yüz tanıma sistemine sahip değil. Apple’ın yeni MacBook Pro modellerinde Face ID teknolojisine geçmesi bekleniyor.

True Tone sensörüne ve yüksek çözünürlüklü 1080P kayıt yeteneğine sahip bir kamera ile birlikte gelen modellerdeki çentik şimdiden tartışmaların odağında yer alıyor.

Apple Yeni Nesil 14 inç Ve 16 inç MacBook Pro Modelleri Neler Sunuyor?

Yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri, iki farklı işlemci ile geliyor. İlk işlemci M1 Pro isminde. Apple’ın kısa bir süre önce duyurusunu yaptığı M1 işlemcisinin gelişmiş sürümü olan M1 Pro işlemcisi sekiz adet yüksek performanslı ve iki adet verimlilik temelli olarak 10 çekirdeğe sahip. M1 işlemciye göre yüzde 70 kadar daha güçlü olan M1 Pro işlemcisi GPU tarafında ise 16 çekirdeğe sahip. İşlemci ayrıca 32 GB’a kadar RAM ile özelleştirilebiliyor.

apple yeni nesil 14 inc ve 16 inc macbook pro modellerini tanitti 5

Apple’ın hızlıdan da hızlı işlemcisi M1 Max isminde. Bu işlemci performansın suyunu çıkartmak adına üretilmiş gibi. 64 GB’a kadar RAM ile özelleştirilebilen işlemci elbette ki M1 Pro işlemcilerden çok daha yüksek performans sunuyor. Bu işlemciler performans anlamında AMD’nin Ryzen 9 ve Intel i9 işlemcilerinin çok ilerisinde yer alıyor. AMD ve Intel işlemcilerine göre M1 Max işlemcisi arasındaki performans makası çok daha açılıyor. M1 Max işlemcisinde yine sekiz adet yüksek performanslı ve iki adet verimlilik odaklı toplamda 10 çekirdekli bir yapı benimseniyor. M1 Pro işlemcisine göre 16 yerine 32 GPU çekirdeğine sahip olan M1 Max işlemcisi GPU özelinde M1 işlemcisine göre dört kat daha yüksek performansa sahip.

apple yeni nesil 14 inc ve 16 inc macbook pro modellerini tanitti 6

Sahip oldukları yüksek performansın yanında işlemciler çok düşük enerji talebine sahip. M1 Pro ve M1 Max işlemcileri daha şimdiden büyük beğeni topladı bile. M1 Pro ve M1 Max işlemcileri macOS sürümünün yeni altyapısından yararlandığı için uygulamalar yüksek performansla çalışıyor. Yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri 7.4 GB/s okuma hızına sahip ve 8 TB’a kadar arttırılabilir SSD’ler ile birlikte geliyor.

Yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerinin pil ömürleri ile çok daha yüksek. 14 inç model toplamda 17 saatlik kullanım ömrü sunarken 16 inçlik model ise 21 saatlik kullanım ömrü sunuyor. Modeller ayrıca sahip oldukları yeni nesil MagSafe şarj teknolojisi ile sadece 30 dakikada yüzde 50 şarj oranına ulaşabiliyor.

Yeni nesil 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri ekran tarafında da dikkat çekiyor. Her iki MacBook Pro modeli 12.9 inç iPad Pro modelinde olduğu gibi MiniLED ekran ile geliyor. Mini – LED ekranlarda arka aydınlatmak konusunda çok yüksek miktarda LED ışık yer alıyor ve bu özellik sayesinde modeller 1.600 nit parlaklığa ulaşıyor.

Yeni Nesil 14 inç Ve 16 inç MacBook Pro

Modellerin ekranının bir başka dikkat çeken noktası ise 120 Hz ekran yenileme hızına ulaşıyor olması. Apple’ın iPhone modellerinde olduğu gibi ekranlar sadece ihtiyaç anında 120 Hz’e çıkıyor. Bu sayede güç tasarrufu da yapılıyor.

Yeni MacBook Pro modellerinin en çok sevindiren yanlarından birisi elbette ki artan giriş – çıkış portları oluyor. Kullanıcıların şikayetine daha fazla kayıtsız kalmayan Apple, yeni MacBook Pro modellerinin sol tarafında MagSafe 3, iki adet USB-C ve kulaklık girişi yer alırken modellerin sağ tarafında ise HDMI, USB-C ve SD Kart okuyucusu bulunuyor.

Stüdyo tipi mikrofonlara ve ses sistemlerine sahip olan yeni MacBook Pro modellerinin bu ses sistemi yüzde 80 daha yüksek bass sistemine sahip.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.