Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple Watch Satış Yasağına İtiraz!

Apple şirketine ait iki farklı akıllı saat modeli ABD'de satıştan kaldırıldı. Kan oksijen sensörünün olması nedeniyle bu saatler satılmıyor.

Apple, en yeni akıllı saatlerinin satışları konusunda büyük bir sıkıntı yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nde bir patent sorunu nedeniyle satışların durdurulmasına şirket itirazda bulunmaya hazırlanıyor. Beyaz Saray tarafından bu hafta yürürlüğe giren yeni bir madde ile beraber Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 saatlerinin satışları askıya alınmış durumda.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından yayınlanan kararla beraber Apple tarafında birtakım sorunlar baş gösteriyor. Apple bu karara kesinlikle katılmadığını ve satışların devam etmesi gerektiğini aktarıyor. Bu ayın başlarında Apple, belli başlı cihazları Amerika Birleşik Devletleri pazarından ve mağazalardan kaldırmak durumunda kaldı. Ticaret Komisyonu ise 60 günlük bir inceleme başlattı.

Apple Watch İçin İşlemler Sürüyor

Apple’ın mevcut bu durumu karşısında satışlarında büyük düşüşlerin olduğu aktarılıyor. iPhone satışlarının artmasına rağmen yine de düşüş yaşayan Apple, temel olarak tıbbi cihaz şirketi Masimo ile bir patent anlaşmazlığında bulunuyor. Bu anlaşmazlıkla beraber ülkede Series 9 ve Ultra 2 saatleri satışa yasak olarak bildiriliyor. Yeniden tasarlanan bu saatler şimdi ise tekrardan satışa sunulmak isteniyor.

132145893 applewatch

Apple şirketinin akıllı saatlerinin çoğu 2020‘den bu yana tartışmalı bir sağlık durumunu içeriyor. Bu kapsamda kan oksijen sensörünü içerdiği belirtilen bu saatler satıştan kaldırılmak durumunda kalıyor. Diğer Apple’ın Watch SE modellerinde ise bu sensör yer almadığından dolayı bu yasaklamadan etkilenmiyor.

Öte yandan Apple sözcüsü, mevcut bu patentin Amerikalı tüketiciler için bir kazanç olduğunu söylüyor, ancak geçtiğimiz ekim ayı içerisinde Apple, Masimo firmasına ait olduğu bildirilen iki farklı patent ihlali yapıyor. Son olarak itiraz sonucunun 12 Ocak tarihinde yanıt bulması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.