Apple Üzgün: Avrupa Birliği, USB-C’yi Ortak Şarj Cihazı Yapacak

Avrupa Birliği yakında Apple'ı iPhone'larda USB-C'yi kullanmaya zorlayabilir. Standart bir şarj cihazı için taslak düzenlemeler yarın açıklanacak.

Telefon şarj cihazlarını standart hale getirmek için yasa çıkarma fikri 2014’te ortaya çıktı ve 2020’nin başlarında Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Komisyonu’nu uygun mevzuat hazırlamaya çağıran bir kararı oyladı. AK, 23 Eylül’de konuyla ilgili yasa tasarısını sunacak.

Mevzuatın yürürlüğe girmesi durumunda Apple, Avrupa Birliği’nde satılan telefonlarda USB-C konektörü kullanmak zorunda kalacak. En yeni iPhone cihazları hala bir Lightning konektörü ile donatılmış durumda ve şirket, böyle bir çözümün teknolojinin gelişimini engelleyeceğini ve elektronik atıkları artıracağını iddia ederek ortak bir şarj cihazı fikrine sürekli olarak karşı çıktı.

Eleştirmenler, Apple‘ı bu konuda yalnızca kâr odaklı olmakla ve Lightning tabanlı aksesuarların satışını sürdürmek istemekle suçlandı. İlginç bir şekilde, iPad cihazlar şirketin USB-C kullanan tek ürün ailesi. Apple, telefonlarında USB bağlantı noktası olmayan tek üretici olmaya devam ediyor.

Karşılaştırma için, aşağıdaki tablo 2020’nin ikinci çeyreğinde USB-C ve Lightning konektörlü kaç akıllı telefonun satıldığını gösterdik.

USB-C

Apple Ne Zaman USB-C Kullanacak?

Avrupa Komisyonu’nun önerdiği mevzuatın yalnızca akıllı telefonları değil, tabletleri, kulaklıkları, hoparlörleri, kameraları ve video kameraları da kapsaması bekleniyor. Yeni yasa, e-okuyucular ve kablosuz şarj cihazlarını içermeyecek. Ek olarak, üreticilerin uyumlu bir hızlı şarj protokolü oluşturması gerekecek. Şu anda, yalnızca Samsung ve Motorola tarafından kullanılan sistemlerin birbiriyle uyumlu olduğu çeşitli çözümler bulunmakta.

Ayrıca Avrupa Komisyonu, üreticilerin Apple, Samsung ve Xiaomi tarafından zaten kullanılan bir uygulama olan şarj cihazı dahil olmayan elektronik cihazları satmalarını istiyor. Bunun çok fazla ham madde tasarrufu sağlaması ve elektronik atıkları yılda 980 tondan fazla azaltması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu yeni yasayı 2022’de kabul etmeyi planlıyor. Üye ülkelere kuralları değiştirmeleri için bir yıl verilecek ve üreticilere yeni düzenlemelere uyum sağlamaları için bir yıl daha verilecek. Daha sonra 2024’ün ortasında, şarj cihazlarını standartlaştıran düzenlemeler Avrupa Birliği’nde yürürlükte olacak.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol