Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple Tüm Cihazlarında microLED Kullanacak

Apple'da microLED teknolojisini kabullendi. Yeni ekran teknolojisi gelecekte şirketin tüm cihazlarında yer alacak.

Apple‘ın sıradaki Watch Ultra’ya mikroLED ekranlar yerleştirmeyi planladığı haberinden hemen sonra ortaya çıkan bir rapor, şirketin bu planı tüm cihazlarına uyarlayacağını bildirdi. Mark Gurman, şirketin teknolojiyi şirket içinde geliştirmek için birkaç yıl harcadığını ve ekran teknolojisini iPhone, iPad ve Macbook cihazların tümüne getireceğini açıkladı.

Bu ilginç, çünkü şirketin kullandığı temel teknolojileri kontrol etme isteği temel felsefesine uyuyor. Bu nedenle iPhone, iPad ve M1 ve M2 Mac’ler için kendi Apple Silicon’unu yapmak üzere harekete geçti ve görünüşe göre microLED‘i de benzer şekilde önemli görüyor. Şirketin üçüncü taraflardan panel satın almak yerine kendi panelini yapmayı planladığı bildirildi.

Apple microLED Panelleri Kendisi Üretecek

Apple Tüm Cihazlarında microLED Kullanacak

Öncelikle, burada beklentilerinizi hemen yükseltmeyin. Şirket gerçekten de microLED Mac’ler planlıyorsa, onları önümüzdeki bir veya iki yıl içinde beklemiyoruz. MicroLED ekranlar şu anda çok pahalı ve birkaç yıl daha da öyle kalacak. MicroLED ekranlar, mini-LED veya Quantum Dot OLED’den çok ama çok daha pahalı ve daha küçük OLED ekranları bu kadar uzun süre yapmayı çok zorlaştıran aynı sorunlardan müzdarip.

Örneğin, Samsung’un 110 inçlik microLED ekranının 150.000 dolar olduğunu belirtelim. Özetle, bu ortalama bir dizüstü bilgisayar için yakın zamanda uygun maliyetli olmayı bırakın, hazır bile olan bir ekran teknolojisi değil. Peki Apple neden bununla ilgileniyor? Çünkü şirketlerin her zaman geleceği planlamak gibi bir mecburiyeti olduğunu biliyoruz.

Geleceğin ekran teknolojisi olan microLED gelişmiş parlaklık, renk doğruluğu ve görüntüleme açıları sunuyor, Günümüzün ekran teknolojisi OLED’i etkileyen ekran yanmasından zarar görmüyor ve çok daha iyi pil ömrü de sunuyor. 2023’ün Apple ürünlerinde microLED olmayabilir ancak 2033’ünkilerde muhtemelen tamamen microLED olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.