Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Oyun Emülatörlerine Yönelik Yasağını Kaldırdı!

Apple attığı yeni bir adımla beraber oyun emülatörlerine uygulanan yasağı tamamen kaldırdı. Artık mağazadan retro oyunları oynayabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere oyun emülatörleri elinizdeki cihazla başka platformlara çıkış yapan oyunları deneyimlemenize olanak tanıyan programlar olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu deneyimleri engellemek şirket geliştiricilerine kalmış durumda ve her şirket kendi özel oyunlarını korumak durumunda kalıyor. Ancak Apple, geldiğimiz noktada mevcut olan yasağını kaldırıyor ve kullanıcılar artık bu kısıtlamadan etkilenmiyor.

Açıklanan detaylara göre Apple, iOS App Store’daki retro oyun emülatörlerine yönelik kısıtlamayı kaldırmış durumda. Cuma günü yayınlanan bir güncelleme mesajında şirket, daha önce iPhone mağazasında yasaklanan oyun emülatörlerine ve indirilebilir oyunlara artık dünya çapında izin verileceğini duyurdu.

Apple Kullanıcıları Memnun Etmek İstiyor

Retro oyun emülatörlerine uygulanan yasağın kaldırılmasının ardından elbette her bir geliştirici mevcut Apple yazılım koşullarına uymak durumunda. Bu koşullara uymayan geliştiriciler diğerlerinde olduğu gibi engellenmeye devam edilecek. Bildiğiniz üzere oyun emülatörleri uzun süredir iOS işletim sistemlerinde yasaklı bir şekildeydi ancak The Verge tarafından belirtildiği üzere yeni hamle, şu anda Android’de mevcut olan retro emülatör uygulamalarını iPhone’a getirmesine olanak tanıyacak.

iPhone 12

Karar muhtemelen Avrupa Birliği’nin bölgedeki mevcut koşullarından dolayı verilmiş durumda. Öte yandan son zamanlarda birçok geliştirici, Apple’ın oyun abonelik hizmeti Apple Arcade’in geleceği konusundaki belirsizliklerini dile getirdi. Mobilegamer.biz‘e konuşan kaynaklar, iPhone üreticisinin projeleri iptal etmesi, geliştirici ödemelerini kesmesi ve orijinal oyunlara sırtını dönmesi sonrasında Apple’ın oyun abonelik hizmetiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Son olarak ilerleyen süreçte kullanıcılara avantaj sağlayacak çeşitli adımların daha fazla atılması bekleniyor. Peki siz bu emülatör konusunda neler düşünüyorsunuz? Bunları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.