Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, İngiltere Premier Ligi’nin Yayın Haklarını Alabilir

Apple, Birleşik Krallık'ta yayınlamak için İngiltere Premier Ligi'nin yayın haklarını satın almayı planlıyor.

Apple, İngiltere Premier Ligi’ni Birleşik Krallık’ta yayınlama hakları için bir teklif vermeye hazırlanıyor. Teknoloji devi, önümüzdeki aydan itibaren Major League Soccer’ı Apple TV+’ta özel olarak yayınlamak için kısa süre önce on yıllık sözleşme imzaladı. İngiliz bir haber sitesinin belirttiğine göre şirket, bu sözleşmeye dayanarak spor kapsamını artırmaya istekli.

Rapor doğruysa şirket, üst düzey futbol için yerel yayın haklarını satın alan dördüncü büyük şirket olacak. Şu anda 2022-23, 2023-24, 2024-25 sezonları boyunca toplam 3 sezon olmak üzere Premier Lig yayın haklarını beIN Sports aldı. Bu konudaki satın alma haklarında 3 yıllık süreç için 5.1 milyar Euro ödeniyor. Ancak Apple’ın devreye girmesi, söz konusu ödemeyi de artırabilir.

Apple Mevcut Anlaşmalarda Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Apple

İhale hakları bu yıl içinde yenilenecek ve mevcut üç yıllık süre hakları 2025’te sona erecek. Son yıllarda Sky Sports, BT Sport ve Amazon Prime Video arasında oldukça çekişmeli ihale savaşları yaşandı. Ek olarak hiçbir şirketin İngiltere Premier Ligi maçlarının haklarını tamamıyla elde edemeyeceği belirtildi.

Bu nedenle İngiltere Premier Ligi yayın hakları için teknoloji devinin yapacağı herhangi bir anlaşma, Major League Soccer ile yıllardır süre gelen anlaşmasının gerisinde kalabilir. Pazar günü ‌Apple TV+‌, sporun seçkin kulüplerini karşı karşıya getiren ve bir belgesel tadında hazırlanan Süper Lig: Futbol Savaşı’nın prömiyerini yaptı. Bakalım şirket, satın alma planlarını hayata geçirebilecek mi?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.